Trabzon Tanıtım Günleri başladı

PAYLAŞ

Trabzon Tanıtım Günleri İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği’nin ortaklığında gerçekleştirilen Trabzon Tanıtım Günleri 22-25 şubat tarihleri arasında İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Katılımın yoğun olduğu programda Trabzon’un yöresel yemekleri takıları ve kıyafetleri stantlarda sergilendi.

GENİŞ KATILIM

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve eşi Hamdiye Soylu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Orman eski Bakanı Osman Pepe, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Uzunoğlu, Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, ilçe kaymakamlar, Trabzon’un ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar katılım gösterdi.

GÜÇLÜ BİR KENT

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Durmuşoğlu, “Bu kadar hemşehrimin olduğu yerde çok heyecanlıyım” dedi. Ardından konuşma yapan Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, “Trabzon özel bir kent. Trabzon bir eğitim kenti. Lisesi 1887’de kurulmuş. 100. yılını 1997 de kutlamış. Üniversitesi 1955’li yılarda kurulmuş. Kurulan ilk üniversiteler arasında geçiyor. Trabzon bir şehzadeler kenti. Osmanlının İstanbul’dan sonra ikinci büyük liman kenti. Böyle güçlü bir kentin insanları yayıldıkça yayılıyorlar Kocaeli’ne de yayılmışlar. Trabzonlularla gönülde iftihar ediyoruz. Burada olmaktan mutluyum onurluyum” diye ifade etti.

BİZE HER YER TRABZON

Ardından konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Trabzon tanıtım günlerimizin yararlı bereketli olmasını, kültürümüzün, göreneklerimizin, yaşam tarzımızın gençlere örnek olmasını temenni ediyorum. Kocaeli, Türkiye’nin en büyük sanayi kenti aynı zamanda tarih ve turizm kenti. Türkiye’nin en zengin kentlerinden bir tanesi. En büyük zenginliği de Anadolu’nun bütün renklerini kültürlerini güzelliklerin Kocaeli kendinde toplamıştır. Kocaeli adeta Anadolu çiçek bahçesidir. Trabzonlular için zaten söylenecek bir şey yok. Bize her yer Trabzon. Ülkesini seven, bayrağını seven, çalışkan, değerlerine sahip güzel insanlar. Takdir ediyoruz ve sizlere hizmet etmekten büyük bir onur duyuyoruz. Bu tür başarıların eğitimde ve sporda da devam etmesini hatırlatıyorum” şeklinde konuştu.

61 BİN 858 TRABZONLU YAŞIYOR

Ardından konuşma yapan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ”Kocaeli Türkiye’nin önemli şehirlerinden birisidir. Nüfus olarak 10’uncu sırada yer almasına rağmen ekonomik manada ilk üç sırada yer bulmuştur. Vergi ödemelerine baktığımızda İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Kocaeli’yi bu sıralamaya taşıyan burada yaşayan insanlar ve Anadolu’dan buraya gelmiş vatandaşlarımızdır. Özellikle Erzurum, Sakarya ve Kars’tan sonra en fazla insan Trabzon nüfusuna kayıtlı kişi yaşamaktadır. İstanbul’dan sonra Trabzon nüfusuna kayıtlı insanın en fazla olduğu il Kocaeli’dir. Kentimizde 61 bin 858 Trabzonlu vatandaşımız yaşamaktadır. Bildiğiniz üzere bende Trabzonluyum. Bu yüzden bu tanıtım günleri etkinliğimizin benim için büyük önem taşımaktadır” dedi.

BÜYÜK BİR BİRLİKTELİK YAŞIYORUZ

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, “Trabzon şehrimizin yaşam standartlarını oradaki hemşehrilerimizin oradaki mutluluğunu attırmak noktasında büyük bir sorumluluğumuz söz konusu. Bu etkinliklerin 3’sünün Kocaeli gibi ülkemizin en önemli şehirlerinden birinde gerçekleşiyor olması 19 Trabzon Derneği’nin bir araya gelmesi benim için apayrı bir gurur. Bu önemli bir adım. Çünkü ilerlemenin en temel şartlarından birisi birlik beraberlik içerisinde olmaktır. Bu anlamda hemşehri derneklerimizin ortaya koyduğu gayret umut vericidir. Geçmişte hemşeri derneklerine bakış ile şimdiki bakış arasında büyük fark var. Şehirlerin ruhu vardır, tarihleri ile canlanır. Burada büyük bir birliktelik yaşıyoruz” diye ifade etti.

KİMSE BİZİ KÜLTÜRÜMÜZDEN AYIRAMAYACAK

Konuşmasına devam eden Soylu, “Tanıtım günleri birçok noktada prensipli ve disiplinli gerçekleştiriliyor. Kendi vilayetimizin en güzel ürünleri el emekleri burada sergilensin, kültürümüz yaşasın, yeni nesillere aktarılsın. Kocaeli Trabzon Dernekleri’nin yapmış olduğu tanıtım günlerinde bu hassasiyetlerine çok teşekkür ediyorum. Kimse bizi kültürümüzden ayıramayacak, başkalaştıramayacak” açıklamalarında bulundu. Konuşmaların ardından Başkan Karaosmanoğlu İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Hereke Halısı hediye etti. Ardından Bakan Soylu Trabzon Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesti. Ardından Bakan Soylu Trabzon Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesti.

 

Bir Cevap Yazın