kocaeli , 11-12-2019

TEV Kocaeli'nde önemli buluşma

Türk Eğitim Vakfı, ‘Şube Umut Ziyaretleri’ kapsamında Kocaeli bağışçıları ve bursiyerleriyle buluştu

14:58:53 | 2018-09-20

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

Türk Eğitim Vakfı, Kocaeli Şubesi’nin bağışçıları ve bursiyerleriyle bir araya geldi. TEV Kocaeli Başkanı Selma Bilgisu ev sahipliğinde Wellborn Otel’de gerçekleşen programa, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TEV Genel Başkanı Rona Yırcalı, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Biz İzmit’iz Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya, davetliler ve bursiyerler katıldı. 

 

ARTIK UMUT OLMA SIRASI BENDE

Programın açılış konuşmasını yapan Huriye Merve Çobanlar “Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum. Yurtta odam yoktu sürekli farklı yerlerde yatıyordum. Bu süreçte TEV’le tanıştım. Burs ihtiyaçlarımı karşıladım. Her alanda bilinçlendim. Akademik alanda daha ileri gitme amacındayım. Şimdi Marmara Üniversitesi yüksek lisans eğitimine başlıyorum. Artık umut olma sırası bendedir. Daha çok gence ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

KENDİMİ DERSLERE ADADIM

Huriye Merve Çobanlar’ın ardından konuşan Onur Batman “TEV’e başvurdum ve kazandım. Almış olduğum vicdani sorumlulukla kendimi derslere daha çok adadım. Zonguldak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden Koü’ye yatay geçiş yaptım. Almış olduğum bursun ilk başarısı bu oldu. Burada TEV Kocaeli Şubesi’ndeki toplantılara katılarak onlarla birçok insanla tanışma fırsatı buldum. Gönüllü ve istekli olarak her etkinliğe katılma ve yardımcı olmaya başladım. Verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

TEV BENİM İÇİN BİR ÖDÜL OLDU

Onur Batmaz’ın ardından bir başka bursiyer Tuğçe Fulya Dinçbaş kürsüye geldi. Dinçbaş “Koü Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. TEV benim için en yakınım ailem demek. TEV’i her zaman bir ödül olarak gördüm kendime. Hayatta hiçbir şeyi değişmeyeceğim o kadar değerli insanlar kazandım. Burada kazandığım sevgi beni daha büyük hayaller kurmaya itti. TEV Kocaeli Şubesi’nin birbirinden güzel etkinlikleri için teşekkür ederim. Hepinize çok minnettarım. İleride bir hekim olacaksam bu TEV sayesindedir” şeklinde konuştu.

 

 

50 YILDA 250 BİN BURS VERDİK

Bursiyerlerin konuşmasının ardından TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı konuştu. Yırcalı, “Bugün burada bağışçılarımız, bursiyer olarak eğitimini bitirmiş ve hayata atılmış arkadaşlarımız var. Hayrettin bey aramızda. Tev Kocaeli Şubesi 12 sene önce vakfın 40. yılı sırasında kendisinin başkanlığında kurulmuştur. Tev 1967’de kuruldu ve geçen sene yarım asrı geride bırakmıştır. Yeni proje ve atılımlar için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 50 senede 250 bin burs verdik. Yurtdışında da 2 bin civarında öğrenciye burs verdik. 30’a yakın kurumda gerek bireysel gerekse kurumsal bağışçılarımızla bursiyerlerimizi kamuya kazandırdık. 3 tane kız yurdumuzu Ankara İzmir ve Trabzon’da açtık. Kızlarımızın Büyükşehirlerde barınma sorunu biliyorsunuz. Bunların sayısını arttıracağız. Kocaeli’de 10 bin civarında öğrenciye burs verdik. Biz yaptığımız işin önemli olduğunu düşündüğümüz için bu çalışmaya devam ediyoruz. Biz Türk gençliğinin eğitimine destek olduğumuz için çalışıyoruz. Gerek bu şehirde gerekse ülkede yapılacak bağışların önemli olduğunu. Mutlu gün çelenklerimiz var. Bir Dünya çiçek mottosuyla yapıyoruz. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Yırcalı, Kocaelili iş adamlarından ve sanayicilerden eğitim için her zaman destek beklediğini sözlerine ekledi. Kocaeli'de bursiyer sayılarının oranının fazla oldğunu söyleyen Yırcalı, destek veren bağışçılara da teşekkürlerini iletti. 

 

BAĞIŞÇILARIN İSİMLERİ HEP YAŞAYACAK

TEV Başkanı Rona Yırcalı’nın ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “Burs alan bursiyerlerimizin konuşmalarından anladık ki TEV sadece burs vererek faaliyet göstermiyor. Sosyal ve kültürel anlamdaki faaliyetlerle de çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğe yönelik formatla çalışmalarını gençlerin daha iyi yetişmelerine yönelik ortamı onlara sağlıyor. Burs alan kişiler burs verenleri sürekli anacaktır. İsimler hep yaşayacaktır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençleri geleceğe hazırlayanların ve katkı sunanların yeri ayrı olacaktır. Kuruluşundan bu yana TEV’e emek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından yemeğe geçildi. Yemek sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

ETİKET :   Türk Eğitim Vakfı tev tev kocaeli Türk Eğitim Vakfı Kocaeli Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy TEV Başkanı Rona Yırcalı