kocaeli , 26-01-2020

TEDxİzmit’te fikirler paylaşıldı

TEDxIzmit; teknoloji, tasarım, sanat, kadın, beslenme başlıklarına değinerek çok geniş konu yelpazesiyle, “Farklı Açıdan” temasıyla ve yüzlerce kişinin katılımıyla Sabancı Kültür Merkezi’nde ikinci kez tüm Türkiye’nin karşısına çıktı

14:44:54 | 2018-09-25

Dünyanın önde gelen düşünürlerinin katıldığı, dünya çapında 1 milyardan fazla kez izlenen ve büyük yankı uyandıran TED konuşmalarının Kocaeli’deki etkinliği “TEDxIzmit”; teknoloji, tasarım, sanat, kadın, beslenme başlıklarına değinerek çok geniş konu yelpazesiyle, “Farklı Açıdan” temasıyla ve yüzlerce kişinin katılımıyla 22 Eylül 2018’de Sabancı Kültür Merkezi’nde ikinci kez tüm Türkiye’nin karşısına çıktı. “Farklı Açıdan” teması hemen herkesin bir kez olsun hayatında baktığı penceresini değiştirmesi için ihtiyaç  duyulan önemli bir temaydı. İzmit’te yaşanılan bu heyecan verici deneyimde hayallerinin peşinden cesaretle giden konuşmacılar ilham verici sunumlar gerçekleştirdiler.

 

PAYLAŞILMAYA DEĞER FİKİRLER

Paylaşılmaya değer fikirlerden “Korkma Başla” başlıklı sabah oturumundaki değerli konuşmacılarından Dilek Alp “Geçmişin Şahitleri” konusuyla dinleyicileri Kayapo kabilesinden Bonda kabilesine kadar kabileler arasında tek tek inanılmaz bir yolculuğa çıkardı. İsmail Haznedar “Bir çember kaç noktadan oluşur?” diyerek bizi düşünmeye sevk etti; Ufuk Koçak “Hayal edebildiğin her şey sana aittir!” sözüyle dinleyenlerin sınır tanımadan, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için hikâyesiyle cesaret verdi. “Enerjini Topla” oturumunda Hatice Çolak Yentürk sahneye çıktı ve “Hayatına bir anlam bul” diyerek kendi hayatının anlamını katılımcıların hayran bakışları eşliğinde Zanzibar’da nasıl bulduğunu anlatıp dinleyenleri hayatlarının anlamını bulmaya teşvik etti.

 

DİKKAT ÇEKİCİ SUNUMLAR

Tuğba Bora, “Kontrolsüz Aşk” diyerek Drift’e ve kadın Drift pilotuna bakış açısını değiştirdi. “Fikirleri Yenileme Zamanı” ile başlanılan öğleden sonraki oturumda Eyyüb Yılmaz, herkesin merak ettiği sağlıklı beslenme konusuna farklı bir bakış getirerek “Yemeyi bırak, beslenmeye bak!” dedi. Ayşe Ören, “Tasarım bir suçtur!” başlığıyla sanat ve tasarımı; küçük ve ayrıcalıklı kesime ait olmaktan çıkartmak için dinleyenlere yol gösterdi. ABD merkezli American Turkish Council, Türk- Amerika İş Konseyi ve aynı zamanda DEİK bünyesinde Türkiye-Kanada, Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseylerinin yönetim kurulu üyesi Burak Küntay “Geleceğe Dönüş” konuşmasıyla dinleyicilerin dikkatini çekti.

 

KEYİFLİ PERFORMANS

Son olarak “Harekete Geç” dediler ve Hakan Habip “Gece yarısına 2 dakika kala, kalbe yolculuk” konusuyla Türkiye’deki herkesin bilime ulaşması yolundaki çabasını anlattı. Melis Kaygılaroğlu kırmızı bir balonla sahneye çıktı ve o balonun içine tüm ön yargıları koyup “Şimdi değilse, Ne zaman?” diyerek balonu patlatıp dinleyenlerin ön yargılarından kurtulmalarını dikkat çekici bir metaforla dinleyenlere sundu. Murat Bizel hayatın ritmini kendi ritmine uydur diyerek herkesin içinde bir ritim olduğuna salondaki herkesi inandırdı ve konuşmasının sonunda tüm TEDxIzmit ekibiyle birlikte çok keyifli bir performans sergiledi.

 

SICAK VE SAMİMİ ATMOSFER

Bütün bunlarla birlikte, oturumlar arasında konuşmacılar ve katılımcıların çeşitli ikramlar eşliğinde sohbet edebilecekleri sıcak ve samimi atmosferiyle, unutulmaz bir organizasyonla etkinlik büyük beğeni topladı. Böylesi etkileyici etkinliğin arkasında bir buçuk seneden fazla zamandır olan yoğun bir çaba ve 35 kişilik birbiriyle uyumlu mükemmel bir ekip çalışması yer alıyor.  TEDxIzmit ekibi domino etkisi oluşturup özellikle İzmit’ten başlayarak dünyadaki değişimin bir parçası olmak için çok çalışıyor.  TEDxIzmit günün sonunda yaşanılan deneyimle dinlemeye, görmeye, anlamaya, öğrenmeye ve hatta yaşamaya tüm enerjinizle yeniden başlayacak gücü içinizde hissettiren heyecan bir 2018 etkinliğini geride bıraktı. Dünyanın farklı coğrafyalarında düzenlenen ve en prestijli etkinliklerden biri olan TED, TEDxIzmit olarak Kocaeli’de yoğun ilgiyle karşılanmasının motivasyonuyla 2019 etkinliği için hız kesmeden çalışmalara başladı. TEDxIzmit fikirlerin geniş kitlelerle buluşması için büyük bir önem taşıyor.
ETİKET :   ted tedxizmit eğitim sunum kocaeli fikir paylaşım ted koleji

Tümü