kocaeli , 26-10-2020

Tasarımlarıyla çok iddialı; Gülçin Kılıçoğlu

İzmitli genç moda tasarımcısı Gülçin Kılıçoğlu, kendi adını taşıyan ‘GK’ markasıyla adından çok söz ettirecek

13:18:34 | 2020-10-06

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere yola çıkan İzmitli Gülçin Kılıçoğlu, ‘Neden kendi tasarımlarımı giymiyorum’ diyerek kolları sıvadı ve adının baş harflerini taşıyan ‘GK’ markasını yarattı.

Kadınların hem pazar kahvaltısında hem akşam yemeğinde giyebileceği spor ve şık tasarımları Instagram sayfası ‘gk.onlinestore’ üzerinden görücüye çıkaran Gülçin Kılıçoğlu, “Bir gün adımı büyük markalar arasında görmek istiyorum” diyor.

Gelin, genç tasarımcıyı yakından tanıyalım.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1996 İzmit doğumluyum. Doğa Koleji’ni bitirdikten sonra İstanbul Okan Üniversitesi Yeni Medya bölümünden mezun oldum. İletişimi kuvvetli birisiyim ama çocukluğumdan beri hayalini kurduğum tasarım işini yapmak istedim. Şimdi kıyafet tasarlayıp, üretiyorum.

 

Medya mezunu genç bir girişimci olarak sizi kıyafet tasarlamaya yönlendiren şey ne oldu?

Giyinmeyi ve alışverişi her zaman sevdim. Çocukluğumdan beri ticaretle uğraşmayı ve kendi işimi yapmayı istedim. Sanırım bunda babamın tekstil işiyle uğraşmasının payı var. Öyle ki lise yıllarımda babamın erkek giyim mağazasını gelinlikçiye çevirmek isterdim. Sonrasında ne yapmak istediğime karar verdiğimde ortaya böyle bir şey çıktı. Yakın çevrem kıyafetlerimi her zaman beğenir, nereden aldığımı sorardı. Ben de kendi tarzımı yansıtacak, aynı zamanda kendim de giyeceğim kıyafetleri tasarlama kararı aldım.

 

Çocukluk hayalinizdi yani...

Evet, annem hep anlatır, mağazadan aldığım bir ürünü beğenmeyip kendi tarzıma göre ekleme, çıkarma yaparmışım. Asla olduğu gibi giymezmişim. Muhakkak bir dokunuş yapar, o kıyafeti değiştirerek giyermişim.

 

Peki, tasarımınız olan ilk kıyafet neydi ve üretim sonrası ilk gördüğünüzde ne hissettiniz?

Spor bir etek ve crop top bir sweatshirt tasarladım. Tabii ki çok beğendim ‘Bunu ben tasarlamasaydım da bir mağazada gördüğümde alırdım’ dedim. Zaten tasarımlarımın hepsini bu amaçla üretiyorum. Kendim giymeyeceğim hiçbir şeyi üretmiyorum… Şimdilik sadece kadınlara yönelik çalışıyorum ama ilerde başka fikirlerim de olabilir.

 

 

HAYAL GÜCÜMÜ KULLANIYORUM

 

Tasarımlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz?

Hayal gücümü kullanıp, kafamda tasarlıyorum. Her an model üstündeki fikrim değişebiliyor, ‘kolu böyle olsun’, ‘yakası şöyle’ diye… Üretim aşamasına geçene kadar model üzerinde pek çok değişiklik yapabiliyorum.

 

 Üretim aşaması nasıl oluyor?

İstanbul Maslak’ta anlaşmalı olduğum bir atölyede üretiyorum. Çok güzel iş çıkarıyorlar. Çok sevecen insanlar aynı zamanda. Ne istiyorsam aynısını dikip bana teslim ediyorlar. Çalıştığım atölyedeki stilistle de sürekli iletişim halindeyim.

 

SPOR VE ŞIK KIYAFETLER

 

Daha çok ne tür kıyafetler tasarlıyorsunuz?

Genellikle spor şık. Trend olan, kendi tarzımı yansıtan ve kendime yakıştırdığım kıyafetler üzerinden gidiyorum.

 

Tasarımlarınızda ne tür çizgiler hakim? Tasarım yaparken neye dikkat ediyorsunuz?

Benim için en önemlisi modelin kalıbı ve kumaşın kalitesidir. Bunun yanı sıra tasarımlarımda renk skalasına da dikkat ediyorum. Ürünlerimde pastel ve canlı renkler kullanmak tarzımı daha çok yansıtıyor.

 

Kumaşı siz mi seçiyorsunuz?

Evet ben seçiyorum. Kumaş tercihim modele göre değişebiliyor. Bazen kumaşa göre model belirlediğim de oluyor. Sadece kumaşlarla değil tasarıma ait her detayla birebir ben ilgileniyorum.

 

KENDİME YAKIŞANI GİYERİM

 

İnsanlar modayı mı takip etmeli kendine yakışanı mı giymeli?

Ben modadan her zaman haberdarım. Modacıları ve defilelerini yakından takip ediyorum ama bana göre ‘moda değişir, senin tarzın kalıcıdır.’ Kendi tarzıma güveniyorum. İnsan modayı da takip etmeli ama kendine yakışanı tercih etmeli diye düşünüyorum. Ben kıyafet seçerken üzerimde nasıl durduğuna çok dikkat ediyorum.

 

Tasarımlarını beğendiğiniz modacılar var mı?

Tabii ki tasarımlarını çok beğendiğim modacılar var. Örnek değil ancak onlardan ilham alıyorum diyebilirim.

 

Neden Gülçin Kılıçoğlu’nun tasarımları tercih edilmeli?

Rahat ve şık tasarımlar yapıyorum. Kıyafetlerim çok farklı kombinlenebilir; bir pazar kahvaltısında spor olarak ya da bir akşam yemeğinde şık olarak kullanılabilir.

 

BENİM DE İSMİM OLSUN

 

İleride kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Büyük markalar arasında benim ismimin de yer almasını isterim.

 

Giydirmek istediğiniz ünlü bir isim var mı?

Bunu düşünmedim, tasarımlarımı severek giyen herkes beni mutlu edecektir.

 

Şu an satışlarınızı online yapıyorsunuz. İleride bir mağaza açma fikri var mı?

Günümüzde istatistiklere bakıldığında online alışveriş daha çok tercih ediliyor ve herkes buna yöneldi. Aldığım eğitimi burada da kullanmak istiyorum. Şu an bir stüdyom var, orayı aynı zamanda showroom olarak da kullanacağım. İlerde İstanbul’da da bir showroom açma fikrim var.

 

Aileniz size destek oluyor mu?

Ailem, en büyük destekçim. Babam Yüksel Kılıçoğlu, 35 senedir giyim sektöründe. Fethiye Caddesi’nin ara sokağında Güney Giyim’in sahibi. Onun bilgileri benim için çok değerli. Annem ve ablam da üretim kısmında hep yanımda oldular. İyi ki varlar…

 

İsim ve soy isminizin baş harflerini taşıyan markanız ‘gk.onlinestore’un hedefi nedir?

Bu konuda hayallerim sınırsız. Kendi alanımda en iyisi olmak için çalışacağım.

ETİKET :   gülçin kılıçoğlu moda stil tarz giyim kıyafet spor şık gk onlinestore gk marka tasarımcı kocaeli