kocaeli , 22-01-2020

Sürücüsüz araçtan bir adım öncesi... Yeni MERCEDES E Serisi

Mercedes’in yeni E Serisi’nin lansmanı, ilimizin pek çok tanınmış simasını bir araya getirdi. Mengerler Kocaeli Bayii tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, yeni E Serisi davetlilerden tam not aldı

15:23:51 | 2016-06-09

Mercedes’in yeni E Serisi’nin lansmanı, ilimizin pek çok tanınmış simasını bir araya getirdi. Mengerler Kocaeli Bayii tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, yeni E Serisi davetlilerden tam not aldı

 

Dünyanın en iyi otomobil markalarından biri olan Mercedes’in, yeni E Serisi’nin tanıtımı Sapanca Green Blue Park Otel’de, kentimizden pek çok tanıdık ismin katılımıyla gerçekleşti.

Piknik havasında ve oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen tanıtım buluşmasında, İzmitli aileler çocuklarıyla birlikte keyifli bir gün geçirdi. Yapılan ikramlarla zenginleşen organizasyonda, Mercedes yeni E Serisi’ni en ince ayrıntısıyla inceleme fırsatı bulan davetliler, modele tam not verdi.

 

mercedes5

 

MOTOR SEÇENEKLERİ

Lansmanı, Mengerler Kocaeli Bayii tarafından gerçekleştirilen yeni E Serisi’nde bulunan pek çok özellik geleceğin sürücüsüz araçlarına atıfta bulunuyor. Olağan dışı, futuristik tasarımının yanı sıra sahip olduğu teknolojik özelliklerle de kullanıcının sürüş yükünü azaltmayı amaçlayan Mercedes'in yeni E serisi, ilk aşamada iki farklı motor seçeneğiyle Türkiye'de satışa sunulacak. Bu iki seçenekten biri dört silindirli ve benzinli E200 modeli, diğeri ise Mercedes yeni motoru olan, dört silindirli dizel E 220 D modeli...

 

mercedes4

 

YAKIT TASARRUFU

Alman devi, ilerleyen dönemde ise dizel motoruyla E 350 D ve yine aynı modelin elektrikle şarj edilebilen hibrid teknolojisine sahip motoruyla E 350 E olarak karşımıza çıkacak. Mercedes, dört yeni modelini de 9 kademeli otomatik şanzımanla müşterilerinin beğenisine sunuyor. Hızlı vites değiştirme özelliğine sahip olan otomatik şanzıman, az güç gereken durumlarda motoru düşük devirde tutabiliyor. Böylece yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra gereksiz gürültüyü de ortadan kaldırıyor.

 

mercedes1

 

OTONOM SÜRÜŞ SİSTEMİ

Mercedes’in yeni serisinde kullanıcıların beğenisine sunduğu pek çok yeni özellik ‘Otonom Sürüş Sistemi’ başlığı altında toplanıyor. Sistemin sahip olduğu özellikler, aracın  yoldaki hız sınırlarına otomatik olarak uymasını, öndeki araçlarla güvenli takip mesafesini korumasını ve sinyal verilmediği takdirde şeridinde kalmasını sağlıyor. Araç, virajlarda siz direksiyona dokunmadan nizami dönüş yapabiliyor; önünüze aniden araç, yaya ya da hayvan çıkması durumunda 100 km hızda bile olsanız kendi kendine durabiliyor.

 

mercedes2

 

OTONOM MOD

Yeni serinin sunduğu bir diğer özellik ise ‘otonom mod’. Otobanda seyrederken otonom modu aktif ettiğinizde, ayağınızı gazdan, ellerinizi de direksiyondan çekiyor, kontrolü tamamen otomobilinize bırakıyorsunuz. O, yol durumuna göre hızını ayarlıyor, şeritleri takip ederek virajları dahi alıyor. Önünüze bir araç gelince takip mesafesini koruyor, yol boşsa müsaade edilen hız sınırına kadar hızlanıyor. Öndeki aracı sollamak istediğinizde tek yapmanız gereken, sola sinyal vermek.

 

mercedes3 

 

ACİL DURUM ASİSTANI

Araç, sensörleriyle sol şeridin durumunu kontrol ediyor, hızını ayarlıyor, öndeki aracı geçtikten sonra yeniden şeridine geçiyor. Mercedes E Serisi, 500 metre önündeki ve arkasındaki otomobilleri ve cisimleri algılayabiliyor. Ancak, araç otonom modda giderken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunuyor.

Frene dokunmanız durumunda otonom mod devre dışı kalıyor ve kontrol size geçiyor. Ayrıca, direksiyon simidine belirli bir süre dokunmadığınızda araç uyarı veriyor, dokunmanızı istiyor.

 

mercedes6

 

DIŞARIDAN PARK ÖZELLİĞİ

Eğer dokunmazsanız, sürücünün bir sağlık problemi yaşıyor olabileceğini düşünerek aracı yavaşlatarak durdurup dörtlüleri yakıyor. Mercedes E Serisi’nin bir diğer ilginç özelliği de aracınızı, telefonunuza indireceğiniz bir uygulamayla dışarıdan da park edebiliyor olmanız. Bu özellik, dar park alanlarında sizin araçtan çıkmanızın problem olduğu durumlarda, sürücüye büyük bir kolaylık sağlıyor.

 
ETİKET :   acil durum asistanı araç dışarıdan park konfor lüks Mengerler Kocaeli Bayii Mercedes E otomobil otomotiv otonom mod Otonom Sürüş Sistemi Sapanca Green Blue Park Otel

Tümü