kocaeli , 25-05-2019

Spor, onun yaşam biçimi... METİN ÖZKAN

Kentimizde yapılan pek çok spor müsabakasının altında imzası bulunan Metin Özkan, kurucusu olduğu Körfez Belediyesi Spor Akademisi ile geleceğin şampiyonlarını yetiştirmeye devam ediyor

16:02:34 | 2016-08-06

 


    • Bilal AKPINAR 

O, gerçek bir spor tutkunu...

Sporun her dalını destekliyor, müsabakalar düzenliyor, ülkemizin gelecekteki yıldızlarını yetiştiriyor.

Evet, Metin Özkan’dan bahsediyoruz...

Bir dönem Fenerbahçe’de top koşturan, çeşitli kulüplerde uzun yıllar antrenörlük yapan, ülke futboluna çok sayıda futbolcu kazandıran Metin Özkan’dan...

Körfez’de bu yıl beşincisini düzenlediği Körfez Altın Kiraz Turnuvası ile adından uzun süre bahsettiren Özkan, şimdi geleceğin yıldızlarının kentimizden yetişmesi için çaba sarf ediyor.

Yıllarca getirdiği bilgi, birikim ve tecrübeyi kurucusu olduğu Körfez Belediyesi Spor Akademisi’nde genç nesillere aktarıyor, onların da başarılı birer sporcu olarak yetişmesi için elinden geleni yapıyor.

Metin Özkan ile spora olan sevdasını, Kocaeli’nin sporcu potansiyelini ve kurucusu olduğu Körfez Belediyesi Spor Akademisi’ni konuştuk.

 

 

me

 

***Önce Metin Özkan’ı biraz tanıyalım…

1971 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde dünyaya geldim. İki yaşındayken ailemler beraber Tütünçiftlik Kuzey Mahallesi’ne taşındık. Tütünçiftlik Endüstri Meslek Lisesi metal bölümünden mezun oldum. Eşim Selma Özkan ve Tuana ile Kaya ismindeki ikizlerimizle  mutlu bir yaşam sürüyoruz.

 

***Futbolla ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Futbola lisanslı sporcu olarak 1983 yılında, kentimizin en köklü amatör kulüpleri arasında gösterilen Esenspor’un alt yapısında başladım. 1987 yılında Kocaelispor PAF takımına transfer oldum. 1989 yılında da Kocaelispor’da profesyonel futbol hayatına başladım.

 

***Daha sonra hangi takımlarda top koşturdunuz?

1990 yılında Çanakkale Dardenelspor’a, 1993 yılında Türkiye’nin en büyüğü Fenerbahçe’ye transfer oldum. Fenerbahçe’de başarılı bir 6 ay geçirdim. 1994-1996 yılları arasında tekrar Çanakkale Dardenelspor’da top koşturdum. 1996-1997 sezonunda Yeni Salihlispor, 1998-1999’da Yimpaş Yozgatspor, 1999-2000’de Akhisar Belediyespor, son olarak da 2000-2001 sezonunda İzmitspor forması giydim.

 

600

 

POTANSİYELİMİZ YÜKSEK

***Altyapı çalışmaları ve spor hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sporun kalitesi ve albenisini yükseltmek ve spor mantalitesine sahip olmak için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de altyapı çalışmalarına önem verilmiş; geleceğin sporcularını yetiştirmek için önemli adımlar atılmıştır. İyi yetişmiş sporcuları iyi yetişmiş antrenörler hazırlar, nitekim ülkemizde de antrenörlerin sayısı artmakta.

 

***Kocaeli’nin başta futbol olmak üzere spor alanındaki potansiyeli nasıl sizce?

Kocaeli, sanayisiyle tanınan bir şehir ancak spor potansiyeli de bir hayli yüksek. Kentimizde yapılan spor yatırımları sporumuzu desteklemekte. Kocaeli’de hemen hemen bütün futbol kulüplerinin altyapıları bulunmakta. Diğer spor dallarında ise ulusal ve uluslararası müsabakalarda alınan dereceler Kocaeli’deki spor potansiyelinin yüksek olduğunu göstermekte.

 

***Biraz da en genç yeteneklerden bahsedelim... Körfez Belediyesi Spor Akademisi ne zaman kuruldu?

Körfez Belediyesi Spor Akademisi 2014 yılında, çocuklara sporu aşılamak, sevdirmek ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla kuruldu. Başta futbol olmak üzere basketbol, voleybol, karate, kick boks, güreş, yağlı güreş, yüzme ve jimnastik dallarında toplam 3 bin 200 sporcu yetiştirmekteyiz. 6-16 yaş arasındaki çocukları ülke sporuna kazandırıyoruz. 10’u futbol alanında, toplam 30 lisanslı hocamız var.

 

 

FUTBOL’DA İL BİRİNCİSİ

akademi

 

***Akademide oldukça başarılı sonuçlar alıyorsunuz...

Spor akademimiz yaz-kış sabah 09.00, akşam 15.00 saatleri arasında eğitime devam ediyor. Çalışmalarımızın karşılığını da alıyoruz. Futbolda 12 ve 14 yaş kategorisinde Kocaeli birincisi olduk.

 

***Akademide oldukça yoğun bir çalışma programı var... Çocuklar sıkılmıyor mu?

Hayır, aksine hepsi çok hevesli... Sporcular gibi veliler antrenmanları hiç boşlamıyor ve çalışmaları heyecanla takip ediyorlar.

 

***Zaman zaman öğrencileri motive eden etkinlikleriniz de oluyor, değil mi?

Evet... Örneğin, geçtiğimiz ay yaptığımız minikler penaltı yarışması çok ses getirdi.  155 çocuğumuzun eğitim gördüğü Yukarı Hereke Spor Kompleksi’nde gerçekleşen yarışmasında, geleceğin sporcularının heyecanı ve coşkusu görülmeye değerdi.

 

‘Altın Kiraz’ onun projesi

***Siz, Körfez Altın Kiraz Futbol Turnuvası’nın baş mimarlarındansınız... Turnuva ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Son yıllarda, futbol başta olmak üzere spor alanındaki aktivitelerin hiç duraksamadığı bir ilde yaşıyoruz. Ben de bu alanda Kocaeli’de yapılan her türlü çalışmayı yakından takip eden biriyim. Kentimizi sporla anılan bir şehir haline getirmek adına bir turnuva düzenlemek istedik. Turnuvamızın adını da Körfez ilçesiyle özdeşleşmiş olan kirazdan yola çıkarak verdik. Geleneksel hale gelen turnuvamız, ülke futbolu için umut verici bir turnuvadır.

 

 

 UEFA ‘A’ DİPLOMASI VAR

***Profesyonel futbol kariyerinize son verdikten sonra ne yaptınız?

Spordan uzak durmayacağımı anladım... Antrenörlük kurs ve seminerlerine katıldım. Türkiye’de otuz kişide bulunan altyapı teknik direktörlüğü ile A diploması aldım. Sivasspor, Göztepespor, Altayspor Karabükspor ve Gölcükspor’da görev yaptım. Şu anda UEFA ‘A’ diplomasına sahibim.

 

***Bu süreçte pek çok yıldız ismi Türk futboluna kazandırdınız... Bir kaç tanesini sayabilir miyiz?

Antrenörlük yaptığım dönemde Sivasspor’da top koşturan Mehmet Yıldız ve Hayrettin Yerlikaya, Galatasaraylı Selçuk İnan, Fenerbahçe’nin yıldız isimlerinden Mehmet Topal gibi birçok yıldız ismi ülke futboluna kazandırdım.

ETİKET :   Fenerbahçe Gölcükspor Kocaelispor Körfez Akademi Metin Özkan UEFA