kocaeli , 22-05-2019

Sonsuza dek fit kalın; Fit4ever

Sonsuza dek fit kalmak istiyorsanız Fit4ever’la tanışmanın zamanı geldi demektir

16:16:08 | 2018-01-11

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK FOTOĞRAFLAR: Burak ZENGİN

 

Tahsin Özbek Hastanesi bu kentin markalarından biriydi. Ancak sağlık sektöründe yaşanan olumsuzluklar yüzünden kısa bir süre önce ruhsat hakkını devretti. Ve hastanenin sahiplerinden Muratcan Özbek farklı bir sektörde karşımıza çıktı. Çocuk yaştan itibaren sporla uğraşan, eğitim için gittiği Japonya ve ABD’de bile spordan kopmayan, gerek İzmit’te gerekse İstanbul’da çok iyi hocalarla çalışan Muratcan Özbek, yıllardır hayalini kurduğu spor salonunu nihayet açtı.

Fit4ever, gerek lokasyonu, gerek donanımı, gerek hizmet kalitesi, gerekse uzman eğitimci kadrosuyla bu kentin en iyi spor salonlarından biri olmaya aday. Fit4ever’da son yıllarda popüler olan personal trainer (kişisel antrenör) sistemini benimseyen Muratcan Özbek, yarattığı farklılıklarla da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Yıllarca spor yaptığı için spor salonlarındaki eksiklikleri bilerek yola çıkan Özbek, spor yaparken hedefine ulaşmak isteyenleri Fit4ever’a bekliyor.

 

Petek Babaoğlu, KOÜ Spor Bilimleri Fakültesi mezunu, pilates dersi veriyor.

 

 

Muratcan Bey, sizi Tahsin Özbek Hastanesi’nde yönetici olarak tanıdık, şimdi farklı bir sektöre adım attınız. Spora ilginiz var mıydı?

 

Sporla çocuk yaşta tanıştım. O yaşlarda herkesin gittiği basketbol okuluna gidiyordum. Asıl tanışıklığım ise 1997 yılına rastlar. Bir değişim programıyla Japonya’ya gitmiştim. Orada okulların çok güzel spor programları vardı. Günde 6 kilometre koşup, akabinde basketbol antrenmanının yapıldığı bir ortama girdim. İnanılmaz disiplinli bir ortamdı.

 

Kaç yaşındaydınız?

 

17 yaşındaydım. Daha sonra üniversite için Amerika’ya gittim. California State Üniversitesi’nde okurken boksla tanıştım ve ağırlık antrenmanları yapmaya başladım. İlk başlarda grup derslerine katılıyordum, sonra birebir antrenmanlara başladım. Hiçbir zaman lisanslı sporcu olmadım çünkü yurt dışına okumaya gitmiştim. İşletme bölümünün, yönetim bilişim sistemleri ve pazarlama bölümünden mezun oldum. Türkiye’ye döner dönmez askerliğimi yaptım. Askerlik bitince bir danışmanlık firmasında çalışmaya başladım. Babam, yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyince işi bırakıp, 2007 yılında hastaneye geçtim. En alt kademeden çalışmaya başladım.

 

 

Muratcan Özbek

 

 

Sıfırdan başladınız yani.

 

Evet. Hasta kabulünden tutun da halkla ilişkilere kadar her birimde görev yaptım. Bu sırada eksiklerimizi tamamladık ve markalaşma sürecine girdik. Tahsin Özbek Hastanesi 2004 yılında kurulmuştu ancak hala ‘Eski Bozatlı Hastanesi’ olarak anılıyordu. İlk hedefim markalaşmak oldu, bunu başardık da. 2008 yılında İzmit ayağımızı, yani Tahsin Özbek Tıp Merkezi’ni kurduk.

 

Fit4ever’da kişisel antrenörlerle çalışarak zamandan tasarruf sağlayacaksınız.

 

 

Daha sonra?

 

2009 yılında master yapmak üzere Kanada’ya gittim. Bir sene işletme üzerine master yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve hastanede çalışmaya devam ettim. Sağlık sektörü bozulmaya başlayınca ve artık yaptığımız işin tadı kalmayınca, önce hastanenin daha sonra tıp merkezinin ruhsatlarını devrettik.

 

Sağlık sektöründen tamamen çıktınız.

 

Evet. Şu an iki sektörle ilgileniyorum. Biri spor, diğeri de ortağım ile yurt dışından CNC makine getiriyoruz. Hangi işle uğraşırsam uğraşayım spor hep hayatımda oldu. Amerika’dan döndükten sonra da sporu hiç bırakmadım. Ağırlık antrenmanlarına devam ettim. Boks yapacağım salon bulamayınca kick boksa geçiş yaptım ama bırakmadım. Hem İzmit’te hem İstanbul’da çok değerli hocalarla çalıştım. Ve uzun zamandır spor salonu açmak gibi bir hayalim vardı.

 

Spor salonu açma fikri nasıl olgunlaştı?

 

İstanbul’da personal trainer’larla (kişisel antrenör) çalışınca, bu sistemin yaygınlaşması gerektiğini düşünmeye başladım. Hedefim İstanbul’da bir spor salonu açmaktı ancak baktım ki İzmit’te buna daha çok ihtiyaç var. Çünkü İzmit’te sık sık şuna tanık oldum; insanlar spor salonlarına üye oluyor, sonra memnun kalmayıp bırakıyor. Bunun sebebi de şuydu; ilk başlarda çok ilgili, sıcak davranan antrenörler bir müddet sonra ortadan kayboluyordu. İnsanlar aradıklarını bulamıyordu. Herkes benim gibi şanslı olamazdı. Herkes benim kadar bilinçli de değildi. O zaman bildiklerimi paylaşmalıydım. Bu yüzden PT (personal trainer) sistemini İzmit’e getirmeye karar verdim.

 

 

Mehmet Durukan, kick boks dersi verecek.

 

 

Ve getirdiniz.

 

Evet. Yalnız getirirken farkımız olsun istedik. İnsanlar PT spor salonlarına başlarken genelde 10, 20 ya da 30 saatlik antrenmanlar satın alıyor. Ve bu antrenmanlar İstanbul da dahil olmak üzere pek çok yerde sabit. Yani, pilates aldıysanız, sadece pilates yapıyorsunuz. Biz dedik ki ‘Evet, kişinin gelişimi için tek bir antrenmanda sabit kalmak lazım ama insanlar yeri geldiğinde bir farklılık da yaşamalı.’ Randevusunu önceden aldığı takdirde fonksiyonel antrenman yapan biri gelip kick boks da yapabilsin. Veya pilates yapan biri kendini daha da geliştirmek için isterse bir fitness antrenmanı yapabilsin. Yani 30 saati dilerse tek bir antrenmana harcamasın, hepsini yapabilecek ortam bulsun.

 

Sizi diğer spor salonlarından ayıran özellik bu olacak sanırım.

 

Evet, kişisel eğitmenlerimizle istedikleri gibi, istedikleri antrenmanı yapabilecekler.

 

Elif Çınar, spor yöneticiliği mezunu, sertifikalı pilates hocası.

 

 

4 ANA BRANŞTA

 

Spor salonunuzun adı nereden geliyor?

 

Çok isim aradık. Salonumuza yakışacak bir isim olsun istedik ve Fit4ever’da karar kıldık. Fit forever zaten sonsuza dek fit kalmak manasına geliyor. Hedefimiz de bu. İnsanları spora alıştırıp fit kalmalarını sağlamak. Aynı zamanda bizim 4 ana branşımız var. Buradaki 4 rakamı da bunu ifade ediyor. Fonsiyonel antrenmanlarımız yani fonksiyonel fitness, kick boks, reformer dediğimiz aletli pilates ve yoga. Biz bu 4 alanda eğitim vereceğiz. Tabii ki zumba, mat pilates gibi derslerimiz de olacak ancak bunlar yan branşlar.

 

En iddialı olduğunuz branş hangisi?

 

Aslında 4 branşta da iddialıyız. Bütün branşlarda, konularında uzman bireysel hocalar eşliğinde ders vereceğiz. İddiasız olduğumuz branşımız yok. Zaten 4 branşa odaklanmamızın sebebi de bu. Mesela fitness fonksiyonel antrenmanlarımızda İsa Baygın hocamız var. İsa hoca, ikinci kademe antrenördür ve yıllarca bir spor salonunda baş antrenörlük yapmıştır. Bunun yanı sıra İstanbul’da çok değerli spor salonlarında çalıştı. Kick boks’da Mehmet Durukan var. Kendisi özellikle birebir derslerde İzmit’te çok iyi tanınıyor. Aynı zamanda tekvando kökenlidir. Pilateste Burcu Hanım, Elif Hanım, Petek Hanım var. Onlar da pilatese gerçekten hakimler. Yogada Özgür Bey olacak. Kendisi İstanbul’dan özel olarak gelecek. Böyle değerli hocalarımız var. Her branşın sadece bir hocası olmayacak tabii ki. Mesela fitnessta İsa Hoca’nın yanı sıra Büşra Hanım da olacak, Alp Bey de.

 

Daha önce hiç spor yapmamış insanları ihtiyaçları ya da ilgi alanları doğrultusunda yönlendirecek misiniz?

 

Tabii ki. Zaten ana amaç kişinin ne istediği olacak. Mesela zayıflamak isteyenlere fonksiyonel antrenman da yaptırabiliriz, kick boks da. Burada kişinin neden zevk aldığını keşfetmemiz gerekiyor. Siz şiddetten hoşlanmayan bir insana kick boks’u önerirseniz zevk almaz, almadığı için de devam etmez. Ama bir fitness antrenmanı daha çok hoşuna gider. Vücudunda eklem ağrıları olan, kamburluk gibi sorunlar yaşayan kişiyi pilatesle tanıştıracağız, reformer antrenmanlarına başlatacağız. Ondan sonra kendisi ‘Ben biraz daha kaslanmak istiyorum’ derse, belki fitness ya da kick boks gibi antrenmanlara kayacak. Hocalarımız gerekli yönlendirmeyi yapacak çünkü önemli olan öğrencilerimizin gelişimi.

 

 

DİYETİSYEN OLACAK

 

Bayanlar genelde kilo vermek için gider spor salonlarına. Sporla birlikte beslenme konusunda da destek verecek misiniz?

 

Tabii ki. Bütün hocalarımız öğrencilerine diyet konusunda yardımcı olabilecek kapasiteye sahip ancak bünyemizde bir de diyetisyenimiz olacak. Ece Hanım İstanbul’dan gelecek, diyetisyenimiz olarak burada görev yapacak.

 

Fit4ever’da reformer yaparak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 

Biraz da fiziki koşullardan bahsedelim. Spor salonu kaç katlı, kaç metrekare kullanım alanına sahip?

 

Spor salonumuz 5 katlı, 650-700 metrekare kullanım alanına sahip. Salonumuzun en güzel yanı, boydan boya pencereleri sayesinde aydınlık ve ferah bir ortama sahip olması. Genelde spor salonlarına girdiğinizde kasvetli bir ortamla karşılaşırsınız. Büyük çoğunluğu dört duvar arasındadır. Bu binayı seçmemizin nedenlerinde biri de aydınlık oluşu. Katlarımıza gelirsek, 5. katımızı grup derslerimiz için ayırdık. Çok güzel bir manzara eşliğinde ders yapabilecek öğrencilerimiz. Bu katta 90 metrekarelik bir alan mevcut. Bir alt kat kick boks için ayrıldı. Ringimiz ve kum torbalarımız var. Ama burası kesinlikle profesyonel bir dövüş alanı olmayacak. Burada kurallara uyularak spor yapılacak. Kick boks yapacak kişi; kaskını, ağızlığını, korumalıklarını takmak zorunda. Hiçbir şekilde kişinin yaralanmasına sebep olacak bir antrenman olmayacak. Burada ayrıca havalandırma sistemimiz var ama pencerelerden dolayı kendi doğal havalandırması da mevcut. 3. katta pilates odamız var. 4 adet reformer, 2 adet cadillac mevcut. 6 kişi aynı anda farklı hocalarla antrenman yapabilecek. Böylesine keyifli bir ortam sunuyoruz. Bayan soyunma odalarımız da aynı katta. Bir alt kata indiğimizde ise erkek soyunma odalarının yanında kardiyo odamız mevcut. Koşu bantları, bisikletlerimiz burada. Asma katımız var, burayı ofis olarak dizayn ettik. Görüşmelerimizi burada yapacağız. Giriş katımız, fitness antrenmanlarımızı yapacağımız katımız. Burası da çok güzel dizayn edildi, graffiti ile renklendirildi. Bunu da benim diğer hobim olan çizgi romanlardan esinlenerek yaptık.

 

 

OTOPARKI DA VAR

 

Bir de bahçeniz var sanırım.

 

Evet. İleride burayı kış bahçesine dönüştüreceğiz. Otoparkımız da mevcut, üyelerimiz park sıkıntısı yaşamayacak.

 

Spor salonunuz lokasyon olarak çok güzel bir yerde.

 

Evet, bu açıdan çok şanslıyız. Yahya Kaptan’ın göbeğinde, Ramada Otel’in karşısındayız. Yahya Kaptan’da oturanlara yürüyüş mesafesindeyiz. Araçla gelmek isteyenler de ne gelişte ne de gidişte sıkıntı yaşamayacak.

 

Fit4ever’da ferah ve aydınlık bir ortamda spor yapma şansına sahip olacaksınız.

 

 

Hangi saatler arasında hizmet vereceksiniz?

 

Sabah 08.00 itibariyle burada olacağız, akşam 22.00’ye kadar hizmet vereceğiz. Ancak öğrencilerimizden talep gelmesi durumunda açılış saatini sabah 07.00’ye çekebiliriz. Çünkü bazı spor sever dostlarımız daha erken saatte antrenman yapmak, sonrasında işe gitmek isteyebilir. Bu yüzden saatlerimizi esnek tuttuk.

 

Biraz da fiyatlardan bahsedelim mi?

 

Nakitte açılışa özel fiyat uygulayacağız. 10 saatlik dersi 800 TL’den vereceğiz. İki arkadaş bir hocadan ders almak isterse bu fiyat 500 TL’ye düşecek. Grup derslerimizi ayrıca fiyatlandıracağız.

 

 

‘ŞUBELERİMİZ OLACAK’

 

Bu spor salonu sizin hayalinizdi, gerçekleştirdiniz. Bunun bir adım ilerisi var mı?

 

Zaten ilerisi olacak. İşletmede şöyle bir kural vardır, ‘Ben bir yer açtım, dursun’ diyemezsiniz. Ya büyürsünüz ya da küçülüp yok olursunuz. Sabit kalamazsınız. Biz ilerisini düşünerek hareket ediyoruz. Fit4ever’ın sadece İstanbul ayağı olmayacak, diğer illerde de şube açmayı hedefliyoruz.

 

Fit4ever’ın kadrosu Mehmet Durukan, İsa Baygın, Alp Göncü, Büşra Can, Elif Çınar, Petek Babaoğlu, Burcu Bilgin’den oluşuyor.

 

 

Spor yapmak isteyenlerin sizi tercih etmesi için bir neden söyler misiniz?

 

Spor yapmak isteyen insanların yaşadıkları tüm sıkıntıları bildiğimiz ve biz de birebir yaşadığımız için bu salonu açtık. Hiç spor yapmamış insanların yaşadıkları sıkıntılara da çözüm olabiliriz. Bizim hedefimiz insanlara sporu sevdirmek. Spor salonlarına giden insanların kimisi zayıflamak, kimisi vücut yapmak, kimisi de keyifli vakit geçirmek istiyor. Biz bunları bir arada sunuyoruz. Hem de birebir eğitim veriyoruz. Personal trainer ile hedef odaklı spor yaptığınız için hem zamandan kazanacak hem de doğru hareketlerle istediğiniz hedefe daha kısa sürede ulaşacaksınız.

 

Murat Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

Ben teşekkür ederim. Kocaeli halkını spor salonumuza beklerim.

 

 

 
ETİKET :   Fit4ever spor fit kalmak Tahsin Özbek Hastanesi Muratcan Özbek pilates fitness egersiz

Tümü