kocaeli , 05-07-2020

Şık kadınların ilk tercihi; S&B Gatta

İzmit’te ‘ayakkabı’ denilince akla gelen ilk isim olan S&B Gatta, kişiye özel tasarımlarıyla dikkat çekiyor

12:08:10 | 2020-01-04

Kadınların en büyük tutkusudur ayakkabı... Şık bir kombinin en güçlü tamamlayıcılarından biri olduğu için mi yoksa ortama uygun giyinmeyi, tarzıyla fark yaratmayı seven kadınların en büyük kurtarıcısı olduğu için mi bilinmez; kadınlar en çok ayakkabı almayı sever. Alışverişe çıktığında vitrinin önünde durup bir ayakkabıya dakikalarca bakan kişi kesinlikle bir kadındır. Evde onlarcası olduğu halde bir yenisini almak için çırpınan da...

Aynı model ama farklı renklerde ayakkabıları sadece kadınların dolabında görebilirsiniz. Çantayı da unutmayalım. Ayakkabı ile çantanın uyumu da bir kadının olmazsa olmazlarından biridir. Siz de her daim şık görünmek ve tarzınızla fark yaratmak istiyorsanız, kombininizin en değerli parçası için Sedef Köşe’nin sahibi olduğu S&B Gatta’ya mutlaka uğrayın!

Gatta’da ‘Bu ayakkabı kesinlikle benim olmalı’ diyebileceğiniz onlarca ürün bulunuyor. Hem de hepsi deri ve özenle seçilmiş ürünler. Dilerseniz, kendinize özel tasarım bile yaptırabilirsiniz. İzmit’te ayakkabı denilince akla gelen ilk mağaza olan S&B Gatta’yı ve sahibi Sedef Köşe’yi daha yakından tanımak isterseniz, bu röportajı kaçırmayın!

 

 

Sedef Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1974, İzmit doğumluyum. İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü mezunuyum. Bilge Kaan adında üniversite mezunu bir oğlum var. 25 yıldır bu işi yapıyorum.

 

Sektöre giriş hikayenizi dinlemek isteriz.

Liseden mezun olduktan sonra tesadüf eseri bir ayakkabıcıda çalışmaya başladım. Birkaç kez iş yeri değişikliği yaptım ancak sektörden hiç uzaklaşmadım. Girdiğim her iş yerinde en az 4-5 yıl çalıştım. Bizim sektör için ‘uzun soluklu’ bir çalışma hayatım olduğunu söyleyebiliriz. Sonunda çalıştığım iş yerini devraldım.

 

 

Böyle bir hayaliniz var mıydı?

Daha farklı hayallerim vardı ancak o dönem çalıştığım firmanın işleri kötüye gitmeye başlamıştı ve ben alacağıma karşılık dükkanı devralmak durumunda kaldım. Üstelik bu iş için evimi de satmak zorunda kaldım. Sonunda bir de baktım, çalıştığım iş yerinin patronu olmuşum. Yaklaşık 7 yıldır da kendi işimi yapıyorum. Dükkanın ismini S&B Gatta Shoes olarak değiştirdim. Sedef ve oğlum Bilge Kaan’ın isimlerinin baş harfinden oluşuyor. Aynı zamanda İngilizce ayakkabı ve çanta ‘shoes & bag’ anlamına geliyor. Bu arada adres değişikliği de yapmak zorunda kaldım. Devraldığım dükkanın kirası çok yüksekti ve orada kendimi mutsuz hissediyordum. Tepecik Mahallesi Feridun Özbay Sokak’taki şimdiki yerime taşındım, burada kendimi çok daha mutlu ve huzurlu hissediyorum. Müşterilerim de beni hiç bırakmadı, sağ olsunlar peşimden geldiler, hep yanımda oldular.

 

Sedef Hanım burayı tek başınıza mı işletiyorsunuz?

Bu konuda ailemin desteği büyük. Ablam Mine Köşe bana yardımcı oluyor. Oğlum Bilge Kaan üniversiteyi bitirdi, kendi işini yapacak, o da şimdilik bana destek veriyor.

 

 

KİŞİYE ÖZEL TASARIMLAR

 

S&B Gatta’da hangi markaların ürünlerini bulabiliriz?

Öncelikle butik bir ayakkabı mağazası olduğumuzu söylemek isterim. Bayisi olduğumuz 4 firma var; Elle Shoes, İloz, Rugano Shoes ve ithal gruptan Kriste Bell Shoes. Abiye grubunda ise modelleri kendim tasarlıyorum ve İzmir’de bir atölyeye yaptırıyorum. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak renk ve modele karar veriyoruz. Gündemdeki modelleri dükkanıma çok fazla getirmemeye çalışıyorum çünkü müşterilerimin karşısına özgün ürünlerle çıkmak istiyorum. Bütün ayakkabılarımız deridir, sadece abiye grubunda saten kumaş kullanabiliyoruz.

 

Kişiye özel tasarımlar da yapıyor musunuz?

Abiye grupta kişiye özel tasarım yapıyoruz. Müşterimizin istediği renkte ve modelde ayakkabı üretebiliyoruz. Bunun için en az 15 gün önceden siparişin verilmesi gerekiyor.

 

Mağazaa çanta ve aksesuar da var gördüğüm kadarıyla.

Çantada üç marka ile çalışıyoruz; David Jones, Kriste Bell, Vienca. Müşterilerimizin talebine göre bu markaların ürünlerinden seçip, dükkanıma getiriyorum. Tıpkı ayakkabıda olduğu gibi çantada da talebe göre farklı renkler getirebiliyorum. Aksesuarlarımız çok çeşitli ve hepsi çelikten. Bileklikten küpeye, kolyeden yüzüğe kadar çok güzel tasarımların yer aldığı bir stant hazırladık. Bu stantta ayrıca kemer ve şapka da bulabilirsiniz.

 

 

BU MESLEĞE AŞIĞIM

 

Nasıl bir müşteri profiliniz var?

Çok kaliteli ve keyifli bir müşteri kitlem var. Bu dükkan; ne istediğini bilen, tarz sahibi, şık kadınların uğrak yeridir. Ben de ürün seçerken bunu göz önünde bulunduruyorum. Öte yandan bir modelden sadece bir seri getiriyorum. Gatta’dan alacağınız ayakkabıyı başka birinin ayağında görme şansınız çok az. Eğer kişi birisinde görmüş ve beğenmişse, talep üzerine sipariş verebiliyorum. Sezona göre modelleri yeniliyorum. Bir yıl içinde 6-7 kez ürünleri değiştiriyorum.

 

Tesadüfen başlamışsınız ama anladığım kadarıyla yaptığınız işi çok seviyorsunuz.

Şöyle söyleyeyim, oğlumdan sonra en sevdiğim şey işim. Ayakkabıcılığı çok seviyorum, işime aşığım, aşkla yapıyorum. Dışarıda da sürekli gözüm ayakkabılarda. Bir kişinin ayağında benim sattığım ayakkabılardan birini görünce inanılmaz mutlu oluyorum.

 

 

Sizin kaç ayakkabınız var?

Benim çok az ayakkabım vardır. ‘Neden?’ diye soracak olursanız, sezonda giydiğim ayakkabıyı saklamıyorum, ihtiyaç sahiplerine veriyorum. Bir de mor rengi çok seviyorum. Dükkanımda bu renkten çok fazla ayakkabı yoktur, kendime özel olarak yaptırırım.

 

Sedef Hanım, iş yerinizi daha da büyütmek ya da şubeleşmek gibi bir düşünceniz var mı?

Şubeleşmek gibi bir düşüncem yok, butik kalmayı tercih ederim. Gelecekte de ismimizi devam ettirmek isterdim ancak oğlum bu işi yapmak istemiyor. Bu yüzden çalışabildiğim kadar çalışacağım ama keyif alarak. Burayı sadece bir iş yeri olarak görmüyorum, arkadaşlarımın, eşimin, dostumun geleceği, oturup sohbet edebileceğimiz bir atmosfer yarattım.

 

 

İş hayatı dışında neler yaparsınız?

Dostlarımla birlikte olmayı seviyorum. Ayrıca KOİDER üyesiyim, derneğin çatısı altında olmaktan ve projelerinde yer almaktan mutluyum. KOİDER hayatıma çok şey kattı.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Tepecik Mah., Feridun Özbay Sok., No: 10/B, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0 533 726 74 48

Instagram: gattashoesandbags
ETİKET :   S&B Gatta ayakkabı çanta aksesuar sedef köşe butik kişiye özel tasarım marka kadın kocaeli

Tümü