kocaeli , 07-03-2021

Sevginin gücüne inanıyor: Ecz. MEHTAP CESUR

8,5 yaşındaki Bade ve 7 yaşındaki Beren’in annesi eczacı Mehtap Cesur, çocuklarını sevgi dolu bir ortamda ve belli sınırlar koyarak büyütüyor

11:38:15 | 2021-02-12

HAZIRLAYAN: ESİN ALÇIOĞLU

 

Çocuğum ve Ben köşemizin bu ayki konuğu, dünya tatlısı Bade ve Beren’in annesi, eczacı Mehtap Cesur.

Mehtap Hanım, çocuk yetiştirirken sevginin gücüne inanıyor, bununla beraber belli sınırların mutlaka çizilmesi gerektiğini düşünüyor.

Cesur, “Çocukların, bir takım becerileri kazanması açısından sorumluluk almaları çok mühim.

Bu yüzden çocuklarıma kendi yetileri çerçevesinde sorumluluk vermeyi çok önemsiyorum” diyor.

 

Kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Çocuklarımla iletişim kurarken, sevginin her an olması gerektiğine inanan bir anneyim. Tabii ki bu sevgiyi verirken sınırları da çizmenin gerektiğine inanıyorum. Çocuklarım bu sınırların içerisinde istediklerini yapmakta özgürler. Onlarla beraber aynı zamanda keyifli ve mutlu zaman geçirmek benim için çok değerli. Çocuklarımla beraberken ben de zamanı unutup, onlarla çocukluğumu yaşıyorum. Ayrıca sorumluluk almayı, bireylerin gelişiminde bir takım beceriler kazanması açısından çok önemli buluyorum. Bu yüzden çocuklarıma kendi yetileri çerçevesinde sorumluluk vermeyi çok önemsiyorum.

 

Çocuklarınız ile birlikte nereye gitmek, neler yapmak size keyif verir?

Özellikle evin içerisinde vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Kızlarımla mutfakta çeşit çeşit pastalar, kurabiyeler yapmayı çok severiz. Özellikle parça çikolatalı kurabiyemizi yerken, etraf biraz karışsa da bundan inanılmaz keyif alıyoruz. Bununla birlikte güzel havalarda dışarıda vakit geçirmek bizim için eğlenceli. Evde hazırladığımız sandviçler ve portakal sularıyla piknikler yapıyoruz, deniz kenarında paten kayıyoruz, yanımızda götürdüğümüz mamalarla özellikle köpekleri beslemeyi çok seviyoruz.

 

Çocuk büyütürken hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

“Şunu yap, bunu yapma” diyen değil, çocuklarına rol model olan bir anneyim çünkü çocuklarımız bizim söylediklerimizi değil yaptıklarımızı örnek alıyor. Tabii ki diğer önemli bir nokta da çocuklarımın özgüvenli birer birey olması. Bunun için de kendi kararlarını kendilerinin almasını istiyorum. Onlarla iletişim kurarken de duygularını ve düşüncelerini önemsediğimi hissettirmeye çalışıyorum. Her şeyden önce benim için en önemli olan, çocuklarımın mutluluğu.

 

Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı, geliştirmek için ne yapıyorsunuz?

Çocuklarımın ikisinin de birbirinden çok farklı karakterleri ve ilgi alanları var. Bu yüzden her iki kızımızı da kendi bireysel beceri ve ilgi alanlarına özel aktivitelere yönlendirmeye çalışıyoruz. Mesela büyük kızım Bade, daha sanatsal aktiviteleri sevdiği için onunla daha çok resim, müzik ve drama/tiyatro gibi konulara odaklanıyoruz. Beren ile dans ve baleye odaklandık. Dramanın kendini ifade etme, iletişim becerileri ve özgüven gelişimi noktasında çocukları geliştireceğini düşündüğümüz için her iki kızımızı da pandemi öncesinde Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nda drama eğitimine gönderdik.

 

Çocuğunuzu büyütürken faydalandığınız kaynaklar var mı?

Kızlarımızı büyütürken, en temel kaynaklardan biri olarak farklı yerli ve yabancı yazarların kitaplarından istifade ettik. Mesela Özgür Bolat’ın ‘Beni Ödül ile Cezalandırma’, Kural Dışı Yayıncılık’ın ‘Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz’ kitaplarından özellikle çok istifade ettik. Bunun dışında bildiğiniz gibi dijital çağda yaşıyoruz. Bu yüzden sosyal medyadan da yararlandık. Şermin Yaşar, takip ettiğimiz sosyal medya hesaplarından bir tanesi. Aile içerisindeki büyüklerimizin tecrübeleri ve okuldaki öğretmenlerimizin rehberlikleri de çocuklarımızı yetiştirirken bizim için değerli birer kaynak oldu.

 

--12--
ETİKET :   anne çocuk aile ebeveyn kocaeli çocuğum ve ben

Tümü