kocaeli , 25-05-2019

Sarı-lacivertlilerin Kocaeli’de de bir adresi var

“Fenerbahçe=nefes almak” diyenler bu dernekte buluştu. Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği, ilimizdeki Fenerbahçe sevdalılarını bir araya getiren tek adres

17:14:50 | 2017-08-06

RÖPORTAJ: Eylem Selvi Arı

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Bazı renkler vardır, gördüğünüzde kalp atışlarınız hızlanır. Kimi için aşkın rengidir, kimi için tutkunun… Kimi zaman mutluluğu simgeler, kimi zaman hüznü… Mesela ‘sarı-lacivert’ desem, aklınıza Fenerbahçe’den başkası gelir mi? Bu renklere aşık milyonlarca insan var bu ülkede. Elbette şehrimizde de… O insanlardan biri de Dr. Abdulkadir Erbağcı.

Özel Cihan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Erbağcı, 2013 yılında Kocaeli’ye görev icabı gelmiş.

Ve gönül verdiği takımına dair bir dernek olmadığını görünce, elini taşın altına koymuş. Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği’ni kurmak için yola çıkan Dr. Abdulkadir Erbağcı, kısa sürede ulaştığı bir grup Fenerbahçe sevdalısıyla birlikte 2014 yılının nisan ayında derneği resmen kurmuş. Şimdilerde 70 üyesi bulunan dernek, Fenerbahçe sevdalılarını bir araya getiren yegane adres.

Dernek başkanı Abdulkadir Erbağcı, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla birlikte Fenerbahçeliler Derneği’ni büyütmeyi, kente faydalı, en çok da Fenerbahçeliler Kulübü’ne faydalı bir kuruluş haline getirmeyi amaçlıyor.

Peki ‘Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği’ne nasıl üye olunur? Dernek ne yapar? sosyal aktiviteleri nelerdir?’ işte bu soruların yanıtını röportajımızda bulacaksınız.

Dernek başkanı
Abdulkadir Erbağcı

 

Abdulkadir Bey, Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği’ni kurmak nereden aklınıza geldi?

2013 yılında mesleğim gereği Kocaeli’ye geldim ve burada Fenerbahçeliler Derneği’nin olmadığını gördüm. Zonguldak’ta da Fenerbahçeliler Derneği’nin kuruluşunda yer almıştım ve başkanlığını yapmıştım. Kocaeli gibi bir metropolde Fenerbahçeliler Derneği’nin olmamasını bir eksiklik olarak gördüm. En zor şey ise hiç tanımadığınız bir şehirde dernek kurmaya çalışmaktı. Çünkü, bir derneği kurmak için ortak paydada bir araya gelmiş, fedakarlık yapabilecek insanları bulmak gerekir. Sürekli istişare yaparak birbirlerini tanıyan Fenerbahçe sevdalılarını bir araya getirdik. Fenerbahçe Kulübü’nün de manevi desteğiyle 2014 yılının nisan ayında Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği aktif hale geldi. Eylül 2015’te de ilk olağan kongremizi yaptık.

Dernek merkeziniz neresi?

Derneğimizin bürosu Kocaeli Barosu’nun olduğu yerdeydi ama küçüktü, yetersizdi. Bir yer arayışı içerisinde olduğumuz dönem yönetimimizi de yenileme kararı aldık ve takvimler 2016’yı gösterdiğinde olağanüstü genel kurul yaptık. 9 kişilik yeni bir yönetim oluşturduk. Bu sırada Fenerbahçe Kulübü bir tüzük değişikliğine gitti. Şubeleşme kararı aldı. Kocaeli şubesinin kurulması için de kulüpten talep geldi. Bunun için şu an çalışma içerisindeyiz. Olağanüstü kongremizden sonra bize küçük gelen eski yerimizden de taşındık. Artık Fenerbahçeliler’in daha kolay ulaşabileceği, Körfez Mahallesi (Anıtpark karşısı) Gazanfer Bilge Bulvarı Süzer Apartmanı No:7 Kat:1 İzmit adresindeyiz.

Dernek 2014 yılında kurulmuş ancak bu zamana kadar oldukça sessizdiniz. Neden?

Dernekler özveriye dayanan kuruluşlardır. Zaman ayıracaksınız, maddi fedakarlık yapacaksınız. Spor derneklerinde sportif başarı, motivasyonu artırıyor. Motivasyonun düştüğü dönemlerde dernekleri yaşatmak çok daha zordur. Son 2 yıldır Fenerbahçe’nin sportif başarıda geride kalması Türkiye genelindeki derneklerin atılımını da ne yazık ki yavaşlattı. Derneklerin kuruluş ve tüzük çalışmaları zaman alan bir süreç. Hepimiz yoğun bir şekilde çalışırken derneğimize zaman ayıran insanlarız. Bu yoğunluk içerisinde büyük emek vererek bu noktaya geldik. Sessiz değiliz aslında, çalışmalar yapıyoruz ancak basında çok yer alamıyoruz.

Fenerbahçe Kulübü’nün bir şubesi gibi mi hareket ediyorsunuz?

Hayır, kulüple maddi bir bağımız yok, sadece gönül bağımız var. Kulübün logosundan esinlenerek kurulan 170’e yakın Fenerbahçeliler Derneği bulunuyor. Bu dernekler kulübün onayıyla kuruluyor. Şubeler direkt kulübe bağlı, derneklerin ise organik bağı var. Şubeler tamamlandığı zaman derneklere ihtiyaç kalmayacak. Fenerbahçe Kulübü, şubeleri yaşatabilmek için her şehirde Fenerbahçe üyelerinin bir araya gelebileceği ve bundan gelir elde edebileceği yerler açıyor. Örneğin Sapanca Gölü kıyısında 20 dönüme yakın bir yer alındı. Burada her tür sportif faaliyet yapılabilecek, lokantalar olacak. Kısacası burası sosyal bir tesis olacak. Sakarya şubesi ve derneğinin başkanıyla görüşmemizde iki ilin sınırında olacak tesislerin iki il tarafından ortak kullanılması ve belki de iki ilin ortak şubeyle idare edilmesi konusunda bir görüş ortaya çıktı. Ya da iki ayrı şube olsak dahi aynı tesisi kullanmak gibi bir görüş var. Bu arada Gebze’de de bir yer alındı.

Derneğinizin faaliyetleri neler, üyelerinizi nasıl bir araya getiriyorsunuz?

Bizim öncelikli hedefimiz; Fenerbahçe’nin temsilini sağlamaktır. Burada maçların seyredilmesi, sosyal etkinliklerin yapılması, bir takım kursların açılması, konferans ve seminerler düzenlenmesi gibi faaliyetlerimiz var. Kulübün şu anda aktif olarak başlattığı 1 milyon üye kampanyasına destek vermek konusunda da sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Her şeyden önce biz bir sosyal platformuz. Fenerbahçe sevdalılarını bir araya getirmek bizim önceliğimiz. Yaptığımız organizasyonlar sayesinde hem derneğimize hem kulübümüze üye kazandıracağız. İkinci amacımız da üyelerimizin iç saha maçlarına gitmesini sağlamak ve başarılı-yetenekli sporcuları kulübe refere etmek. Daha önce kulübümüze refere ettiğimiz futbolcular oldu. Yine bazı sponsorluk anlaşmaları yaparak üyelerimizin indirimli hizmet almalarını da sağlıyoruz.

Şu an kaç üyeniz var?

Şu an derneğimizin 70 üyesi var. Bu sayıyı artırmak çok zor değil. Ancak üye sayısının artmasından ziyade derneğe katkıda bulunacak, aidatlarını düzenli ödeyecek, derneğimize omuz verecek üyeler olması bizim için daha önemli. Bir de burada maç seyrederken çocuklarımız, eşlerimiz ve arkadaşlarımız da bizimle birlikte oluyor. Burası bir kahvehane değil. Kavgadan ve holiganizmden uzak bir anlayışımız var. Bu nedenle üye yaparken çok seçiciyiz. Fenerbahçe’yi temsil edebilecek, holiganizmden uzak taraftarları derneğe üye yapmaya çalışıyoruz. Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu kendi iş alanlarında başarılı olmuş, kariyer sahibi insanlar. Tamamen Fenerbahçe sevgisi taşıyan isimlerle birlikteyiz.

Dernek başkanı Dr. Abdulkadir Erbağcı, yönetim kurulu üyeleri avukat Birol Özyürek, iş adamı Mehmet Akgün ve iş adamı Fatih Gök, Fenerbahçe sevdalılarını derneğe bekliyor.

 

KOCAELİSPOR’A DA DESTEK OLACAĞIZ

Fenerbahçeli bir isim olarak Kocaelispor’la ilgili de düşüncelerinizi öğrenmek isterim?

Öncelikle bilinmeli ki Kocaelispor’la hiçbir problemimiz yok. Kaldı ki aramızda Kocaelispor’a üye olan isimler de çoğunlukta. Biz Kocaelispor’u seviyoruz. Dostluğumuzu pekiştirmek için de bir proje hayata geçireceğiz. Kocaelispor’un maçlarına gitmeye imkanı olmayanlar için kombine bilet alıp kulübe vereceğiz.

Çok güzel proje…

Evet, bu projemizi uzun süredir hayata geçirmek istiyorduk. Görüşmelere başladık. Kulübe katkı sunmak adına böyle bir çalışma yapacağız. Bizler hem Fenerbahçe hem de Kocaelispor kombinesi alan insanlarız. Biz Kocaeli’de yaşıyoruz ve elbette Kocaelispor’un ligde yükselmesini istiyoruz. Kocaeli önemli bir spor şehri, bu nedenle spor kulüplerinin yaşaması gerekiyor.

 

FENERBAHÇE=NEFES ALMAK

Fenerbahçe’yi tek kelimede anlatır mısınız?

Nefes almak, yaşam sevinci… Biz Fenerbahçe’yi çok seviyoruz çünkü Fenerbahçe bize haz veriyor. Fenerbahçe’nin renkleri, arması bizi heyecanlandırıyor. Belki bir araya hiç gelemeyecek insanlar Fenerbahçe ile bir araya geldi.

Yakın zamanda bir geceniz oldu. Üyelerinizle buluştunuz. Eylül-ekim aylarında da bir gece yapmayı planlıyorsunuz. Biraz bu gecelerden bahseder misiniz?

19.07.1907 Dünya Fenerbahçeliler Günü olarak kutlanıyor. Tüm dünyada o gün kutlamalar yapılır. Biz de o gecede üyelerimizi buluşturduk. Keza eylül-ekim aylarında yapmayı planladığımız gecemizin amacı da kulübümüzün 1 milyon üye kampanyasına destek olmak. Elimizden geldiği kadar kulübe üye kazandırmak için çabalıyoruz.
Fenerbahçe basketbolda iyi bir yere geldi, bunun futbolda da olmasını arzuluyoruz. Bizim amacımız Fenerbahçe’nin her zaman zirvede olması.
Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak doğru işler yapmayı arzuluyoruz.

 

AZİZ YILDIRIM’I DAVET ETTİK

Aziz Yıldırım’ı Kocaeli’ye davet etmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, henüz net bir tarih olmasa da eylül-ekim aylarında yapacağımız gece için davetimizi yaptık. Kendisi bu konuda çok gayretlidir. Her yere koşuyor. Fenerbahçe ile yatıp Fenerbahçe ile kalkıyor. O yüzden bize “Üyeleri yapın ben gelirim” şeklinde bir taahhüdü de var.

Dernek olarak yakın gelecekteki hedefiniz nedir?

Önceliğimiz üyelerimizi bir araya getirmek, kaliteli bir topluluk oluşturmak. Bunun için derneğimizde çocuklarımız ve üyelerimize yönelik satranç ve müzik kursları açacağız. Yine halı saha futbol turnuvaları düzenlemek istiyoruz. Mesela kan bağışı, muhtaç okullara destek gibi sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirme arzusundayız.

 

ÜYE OLMAK İSTİYORSANIZ…

Peki, çalışmalarınızı ve kampanyalarınızı nasıl duyuruyorsunuz?

Öncelikle www.kocaelifb.com isimli web adresimiz aktif halde. SMS yöntemiyle de üyelerimize ulaşıyoruz. Facebook ve Instagram’da da varız.

Derneğinize üye olmak isteyenler sizlere nasıl ulaşacak?

Öncelikle derneğimize gelebilirler. Burada bir form alıp dolduruyorlar, kendilerinden istediğimiz bazı evraklar var, onları da bize ulaştırıyorlar. Derneğe gelemeyenler oluyor işte o zaman biz onlara gidiyoruz.

Giriş aidatımız 100 lira, aylık aidatımız da 20 lira. İstiyoruz ki derneğimizin üyeleri kulübe yakışır hareket etsinler, biz de onlara yakışır işler yapalım.

Biz Fenerbahçe’nin hizmetindeyiz.

Derneğimiz 12.00-18.00 saatleri arasında açık. Tüm Fenerbahçe sevdalılarını bekliyoruz. Ayrıca Fenerbahçe aşığı ve sevdalısı isimler olarak bizlerin sesi olduğunuz için siz değerli Kocaeli Life ailesine teşekkür ediyoruz.

 

İLETİŞİM

Adres: Körfez Mah. (Anıtpark karşısı) Gazanfer Bilge Blv. Süzer Apt. No:7 Kat:1 İzmit

Abdulkadir Erbağcı: 0532 428 00 13

Fatih Gök: 0532 794 59 93

Hüseyin Başoğlu: 0535 501 29 93
ETİKET :   fenerbahçe dernek

Tümü