kocaeli , 19-09-2020

Sanatseverler ‘Galaksi’yi gezdi

Bosna Hersekli Faruk İbrahimoviç ‘Galaksi’ adını verdiği fotoğraf sergisinde 55 eserini görücüye çıkardı

12:38:10 | 2019-10-05

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği sezonun ilk etkinliğine Bosna Hersekli fotoğraf sanatçısı Faruk İbrahimoviç’i ağırlayarak başladı. 1950’li yılların sonlarında fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başlayan Faruk İbrahimoviç, İzmit Sanat Galerisi’nde ‘Galaksi’ adını verdiği fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturdu. 55 eserin görücüye çıktığı sergide sanatçıyı; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği Başkanı Kemal Kaya ile sanatseverler yalnız bırakmadı.

 

 

YARATICI FOTORĞAFÇILIĞIN 50. YILI

Su, motor yağı ve ışığı kullanarak adeta samanyolu galaksisini fotoğraflarına yansıtan sanatçı İbrahimoviç, “Hubble uzay teleskobu ile renklere baktığımızda uzay, nebüla, samanyolu, gezegenler, karadelikler, patlamalar, kozmik girdapların renkleri, motor yağının damlalarındaki kozmik değişiklikleri fotoğraf lensleri ve dijital teknikle keşfetme şansını buldum. Ayrıca burada Türk ve Boşnak kardeşliğini pekiştirdiğimiz için de mutluyum ” dedi. Bu yıl yaratıcı fotoğrafçılığının 50. Yılını kutlayan sanatçı İbrahimoviç, sergiye gösterilen ilgiden de menün kaldı.

 

 

SANAT KENTİ İZMİT

Fotoğraf sergisi açılışı öncesi mini bir halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Ardından Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği Başkanı Kemal Kaya, tüm sanatseverlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise sanatın öneminden bahsederek, “Bu kenti sanat kenti yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kültür ve sosyal faaliyetleri daha çok gerçekleştireceğiz. Böylesi bir sanatçıyı ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından fotoğraf sergisinin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı ve kapılar sanatseverler için açıldı. Fotoğraflar meraklı gözlerle incelendi.

 
ETİKET :   fotoğraf fotoğraf sanatçısı sanat sergi izmit Faruk İbrahimoviç Galaksi sanatsever açılış Kemal Kaya Fatma Kaplan Hürriyet

Tümü