kocaeli , 31-05-2020

Şampiyon Kartepe'de belli olacak

11:54:03 | 2019-04-16

55.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kartepe’de ‘Kraliçe Etabı’ ile şampiyonu büyük ölçüde belirleyecek. Bisiklet turu hakkında Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “55’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda Kartepemizin doğal güzelliklerini tüm katılımcılar görüş olacak. 185 ülkede yapılacak olan canlı yayınlarla Kartepemizin adı dünya da duyulacak. Bu çok önemli ulusal organizasyonun sorunsuz tamamlanması için hazırlıklarımız Kocaeli Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonu ile devam ediyor” dedi.

 

16 Nisan’da başlayacak 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, ilimizde şampiyonunu belirleyecek. Bisiklet Turu, ilk yıllarındaki rotasına dönerek Marmara Denizi etrafında gerçekleştirilecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği ve bu sene üçüncü kez en üst yarış kategorisi olan ‘UCI World Tour’ takviminde yer alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 16-21 Nisan 2019 tarihleri arasında ‘nostaljik’ bir rotada sporseverlerle buluşacak.

 

MARMARA TURU ADIYLA BAŞLAMIŞTI

1963’te ‘Marmara Turu’ adıyla başlayan, 1965’te uluslararası nitelik kazanan ve sonraki sene ilk defa Cumhurbaşkanlığı makamı himayesinde gerçekleştirilen yarış, 55’inci yılında yine Marmara Denizi çevresinde, ilk rotasına benzer bir güzergâhta yapılacak. Altısı World Tour takımı olmak üzere 17 takımdan 119 bisikletçi, yarış boyunca iki defa kıta değiştirecek. İstanbul’dan yola çıkarak Tekirdağ üzerinden tarihi Gelibolu Yarımadası’nda şehitler ve savaş kurbanlarına selam duracak yıldız sporcular, Avrupa’dan Asya’ya geçecek. Edremit, Balıkesir ve Bursa’nın ardından ‘Kraliçe Etap’ta yapılacak Kartepe tırmanışı turun kazananını belirleyecek. Sakarya ve Kocaeli üzerinden gerçekleştirilecek son etapta ise bisikletçiler Avrasya Tüneli’nden geçerek Sultanahmet Meydanı’nda turu bitirecek. 

 

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu güzergahı:

"16 Nisan: İstanbul–Tekirdağ (156.7 kilometre)

17 Nisan: Tekirdağ–Eceabat (183.3 kilometre)

18 Nisan: Çanakkale–Edremit (122.6 kilometre)

19 Nisan: Balıkesir–Bursa (194.3 kilometre)

20 Nisan: Bursa–Kartepe (164.1 kilometre)

21 Nisan: Sakarya–İstanbul (172.4 kilometre)

Toplam mesafe: 993.4 kilometre

 

KRALİÇE ETABI KARTEPE’DE

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu hakkında görüşlerini dile getiren Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman organizasyonun yetkililerinden aldığımız bilgilere göre “Turda 17 takımdan 119 sporcu mücadele edecek. Ekiplerin 6'sını Dünya Turu seviyesindeki takımlar oluşturacak. Türkiye ise yarışa milli takım adı altında katılacak. Turun beşinci gününde sporcuları, genel klasman liderliğinde belirleyici olacak zorlu Kartepe tırmanışı bekleyecek. Bisikletçiler, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki zirve finişiyle "Kraliçe etabını" bitirecek” şeklinde konuştu.

 

185 ÜLKEDE YAYINLANACAK

Dünyanın en iyi bisikletçilerinin mücadele edeceği 6 günlük turda yaklaşık bin kilometre geçilecek diyen Kocaman “185 ülkede yayınlanacak tur, Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımına yine büyük katkı sağlayacak. En zorlu etap olan “Kraliçe etabı”nda Kartepemizin güzelliklerini dünyanın bir çok ülkesi görmüş olacaktır. Buda bizlere ayrı bir gurur vermektedir. Kartepe Belediyesi olarak bütün imkanlarımızla bisiklet turunun en iyi şekilde geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Kartepeli bütün hemşehrilerimizi bu yarışlara bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
ETİKET :   Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kartepe

Tümü