kocaeli , 29-11-2020

Sağlıklı minikler

Yeni bir eğitim dönemi başlıyor, okula başlayan minikler için hastalıklar da kapıda... Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat edilmeli?

13:33:15 | 2016-09-13

***Yeni bir eğitim dönemi başlıyor, okula başlayan minikler için hastalıklar da kapıda... Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat edilmeli?

Bağışıklık sistemi kötü beslenme, olumsuz çevre şartları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stresle beraber zayıflar. Çocukların sağlıklı ortamlarda büyümesi önemlidir, fakat bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çocuklar çevredeki mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyarlar. Kış aylarında C  ve D vitamini içeren brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmelidir. Soğan ve sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici ve antimikrobiyal etkileri vardır. Balık, içerdiği omega 3 yağları sayesinde bağışıklığı destekler, haftada en az 1 kez tüketilmelidir. Günde en az 1 portakal ya da 2 mandalina çocuklara verilmelidir. Yoğurt, kefir, ayran gibi besinlerde bulunan probiyotik ve prebiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir. Piyasada bulunan vitamin ve bağışıklık güçlendirici ürünleri almak yerine, çocuklar sağlıklı, dengeli beslenmeye ve düzenli bedensel aktivitelere yönlendirilmelidir.

 
ETİKET :   akademi hastanesi Sağlıklı Minikler

Tümü