kocaeli , 21-01-2020

Sade, ferah ve konforlu

Gölcük’ün tanınan fotoğraf sanatçılarından, Albüm Colour’un sahibi İsmail İkiz ve eşi fotoğraf eğitmeni Berna Hanım’ın Gölcük-Yazlık’taki evleri, konfor ve sadeliğin ön planda tutulduğu bir anlayışla döşenmiş

15:46:47 | 2017-12-14

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

 

Gölcük’ün Yazlık semtindeki şık bir evdeyiz bu ay. Muhteşem bir Körfez manzarasına sahip bu müstakil tripleks, fotoğraf sanatçısı bir çifte ait. Gölcük’te faaliyet gösteren Albüm Colour’un sahibi İsmail İkiz ve fotoğraf eğitmeni olan zarif eşi Berna Hanım, yaklaşık 1,5 yıl önce evlerini yeni baştan dekore etmişler. Yemyeşil bir bahçe içinde konumlanan 400 metrekare kullanım alanlı tripleks villa, 5 oda ve bir salondan oluşuyor. Giriş katında salon, açık mutfak ve bir oda, ikinci katta 3 yatak odası ve en üst katta şirin bir çatı odası bulunuyor. Evin dekorasyonu oldukça sade ve konforlu. Geniş yaşam alanları, büyük pencereleri ve mimari tasarımıyla ev sahiplerine ferah ve fonksiyonel bir yaşam alanı sunan evin dekorasyonu tamamen ev sahibesine ait. Berna Hanım, her ayrıntısıyla bizzat ilgilendiği dekorasyon aşamasının başlangıç noktasını şu cümlelerle anlatıyor:

“Aslında her şey, İKEA’da görüp çok beğenerek aldığım siyah mutfak armatürüyle başladı. Aklımda country tarzında bir tasarım olmasına rağmen, o siyah armatüre uygun mutfak dolapları; dolaplara uygun seramikler bulalım derken, ortaya bambaşka bir ev çıktı ama bu haliyle de hepimizin içine sinen bir evimiz oldu.”

 

 

 

SEMAZEN FİGÜRLERİ


Evin genelinde antrasit, beyaz ve ahşap tonları hakim. Salonda kullanılan hacimli ve rahat oturma grubu, deve tüyü ve kahve tonlarında tercih edilmiş. NDesign’dan satın alınan koltuklar, Berna Hanım tarafından tasarlanarak özel olarak yaptırılan beyaz bir sehpa ile tamamlanmış. Sehpa, evdeki diğer pek çok ahşap mobilya gibi Gölcüklü marangoz Mustafa Temiziş tarafından uygulanmış. 

Genel olarak, evinde fazla aksesuar kullanmaktan kaçınan Berna Hanım, salonda yalnızca “Hayat felsefem” dediği Mesnevi’ye dair semazen figürlerine yer vermiş. Oturma bölümünün hemen devamındaki NDesign imzalı yemek odasında yine beyaz renk masa ve koyu renk sandalyeler kullanılmış. Duvarı süsleyen siyah-beyaz fotoğraf ise ev sahibesi Berna İkiz’in imzasını taşıyor. Hem oturma hem de yemek bölümünde, evin manzarasını kesmeyecek şekilde tasarlanmış perdeler tercih edilmiş. Salonda ve evin diğer alanlarında kullanılan halıların tamamı Özdilek mağazasından; aydınlatma elemanları İstanbul Lacivert’ten seçilmiş. Aynı katta bulunan ve yemek odasıyla birleşen mutfak ise ailenin en sevdiği alanların başında geliyor. Tasarımı yine Berna Hanım tarafından yapılan mutfak dolapları Gölcük’te faaliyet gösteren Potem Mobilya tarafından uygulanmış. Ada tezgah ve raf sistemleri ise yine marangoz Mustafa Temiziş tarafından yapılmış. Tezgah alnında doğal taşların ve siyah ankastrelerin kullanıldığı mutfak gerek kullanım alanı gerekse tasarım anlamında oldukça başarılı bir şeklide dizayn edilmiş.

 

 

Salonun hemen girişindeki geniş merdivenlerle çıkılan üst katta ise birisi ebeveyn, diğer ikisi evin oğullarına ait olmak üzere 3 oda bulunuyor.

Berna Hanım, evin genelinde olduğu gibi yatak odalarını da minimalist bir yaklaşımla dekore etmiş. Aksesuar kullanılmayan odalarda düz hatlı, sade mobilyalarla huzurlu bir ortam yaratılmış.

Çiftin yatak odasında bulunan ebeveyn banyosunda Yurtbay Seramik’e ait mermer görünümlü seramikler ve özel tasarım bir banyo dolabı kullanılmış.

Evin en keyifli alanlarından biri de çatı katı... Ev sahibesi tarafından küçük bir dinlenme alanı olarak düzenlenmiş olan bu bölüm, Körfez manzarasına hakim balkonuyla da dikkat çekiyor.

Berna Hanım’ın plak dinleyerek kitap okuduğu ve günün yorgunluğunu attığı çatı katında kahverengi bir ‘L’ koltuk ve beyaz metal aksesuarlar kullanılmış.

Gölcüklü başarılı ressam Banu Devrim’e ait bereket tablosuyla renklenen odada, Berna Hanım için en değerli olan eşyalardan biri de Tunus’tan getirdiği ve çok sevdiği beyaz kuş kafesi.
ETİKET :  

Tümü