kocaeli , 25-05-2019

Rüzgarın oğlu hedefe koşuyor: ‘Olimpiyatlarda derece yapacağım!’

Türkiye rekortmeni milli atletimiz Berkay Çalık’ın hedefi 2020 yılında yapılacak olan olimpiyat oyunlarında, atletizm dalında kürsüye çıkan ilk Türk atlet olmak

11:55:32 | 2016-09-17

 


    • Röportaj: Zeynep AKAR

 


    • Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİN 

Onu geçen yıl tanımış ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ derken, sanki onu tarif etmiş diye düşünmüştüm.

Bu yıl girdiği üniversite sınavında hukuk fakültesini kazanan milli atletimiz Berkay Çalık, spor alanındaki üstün başarısıyla da hem ailesinin hem de ilimizin gururu...

Sporcu bir anne-babanın oğlu olan Berkay, atletizme başladığı günden beri deyim yerindeyse, kürsüden inmiyor.

Aynı zamanda antrenörlüğünü yapan babası Fehmi Çalık ile birlikte dur durak bilmeden çalışan sporcumuz, bugüne kadar kazandığı pek çok Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra;

Geçen yıl Çin’de katıldığı Dünya Liseler Arası Atletizm Şampiyonası’nda da dünya ikincisi olmayı başardı.

Hukuk fakültesini kazanarak akademik kariyeri için koyduğu hedefe ulaşan Berkay, şimdi atletizm alanındaki hedefine ulaşmak için hiç durmadan koşuyor...

Geçtiğimiz yıl Fenerbahçe Spor Kulübüne transfer olan Türkiye rekortmeni atletimiz, 2020 yılında yapılacak olan olimpiyat oyunlarında kürsüye çıkan ilk Türk atlet olmak istiyor.

 

***Berkay, spora olan ilgin nereden geliyor?

Sporcu bir ailenin çocuğuyum. Babam Fehmi Çalık, Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi’nde doçent; annem Emine Çalık da spor öğretmeni. Anlayacağınız, hayatımda hep spor vardı.

 

***Atletizme ne zaman başladın?

Çocukluğumdan beri pek çok spor dalıyla uğraştım, ancak 2008 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin bir yarışında atletizm dalında birinci olunca diğer sporları bırakıp koşuya devam ettim.

 

***Ve bu başarı artarak devam etti, değil mi?

Evet. Çok sayıda Türkiye şampiyonluğum ve derecelerim var. İlk uluslararası madalyamı da Bulgaristan’da yapılan bir yarışmada aldım ve milli oldum. Ayrıca geçen yıl katıldığım milli takım kampında, bayrak yarışında 16 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu iki kez kırdık.

 

atla

 

DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

***Peki, görüşmeyeli neler yaptın?

Sizinle yaptığımız röportajdan hemen sonra, yani geçen yıl mayıs ayında Çin’e gittim ve katıldığım Liseler Arası Dünya Şampiyonası'nda 400 metreyi 48,70 saniyede koşarak dünya ikincisi oldum. Daha sonra da Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nın barajını geçerek Kolombiya’ya gittim.

 

***Orada hangi şampiyonaya katıldın?

Kolombiya’da 17 yaş altı Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda hem Kocaeli’yi hem de ülkemizi temsil ettim.

 

***Sonuç ne oldu?

Orada biraz şanssızdım; seçmelerde dünya birincisinin, ikincisinin ve üçüncüsünün olduğu seride koştum. Çok iyi bir performans sergilememe ve kendi sezon derecemi yapmama rağmen rakiplerim çok zorluydu. Yarışları dünya 22’ncisi olarak tamamladım.

 

HER YARIŞTA ŞAMPİYON

***Bildiğim kadarıyla, Kolombiya’dan döndükten sonra da şanssızlıklar devam etti...

Evet, tam Enka Spor Kulübü’nde antrenmanlara başlamıştım ki kolum çıktı. Bu sakatlık 1,5 ayıma mal oldu. Daha da uzun sürebilirdi ama hocam Tolgahan İnce ile yaptığımız kondisyon çalışmaları sayesinde kolum çok kuvvetlendi. Böylece antrenmanlarımı sürdürebildim... Zaten ardından da 2 kez büyükler milli takım kampına davet edildim.

 

***Gittin mi?

Gittim ama orada da bacağımın arkasında daha önceden olan bir sakatlık nüksetti... Buna rağmen orada Salon Gençler Türkiye Şampiyonası’nda 400 metrede şampiyon oldum.

 

***Böylece kaç şampiyonluğun olmuş oldu?

Son iki yıldır katıldığım tüm katıldığım yıldızlar ve gençler şampiyonalarının tamamında şampiyonum... Yani kulüpler şampiyonaları hariç, toplam 4 şampiyonluğum var.

 

***En iyi derecen ne?

Şu anda 400 metrede 48,30 saniye.

 

2020’DE FİNAL KOŞACAĞIM

***Sezonu tamamlamak üzeresin... Son yarış ne zaman?

Fenerbahçe Spor Kulübü genç takımıyla, İspanya’da Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda koşacağım. Orada da iyi bir derece yapacağımı düşünüyorum.

 

***Şimdiki hedef ne?

Hedefim hep aynı... Bugüne kadar, Türkiye’den olimpiyatlara 30’a yakın atlet gitti. Bunların 17’si transfer edilmiş, yabancı sporculardı. Benim amacım, 2020 olimpiyatlarında final koşmak. Olimpiyatlarda kürsüye çıkan ilk Türk atlet olmak istiyorum. Ancak, ondan önceki hedefim Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 800 metrede koşmak.

 

***Ne tempoda çalışıyorsun?

Atletim çok nankör bir spor, antrenmanlara ara verdiğinizde dereceniz hemen düşüyor. Bu yüzden haftanın 6 günü, en az 2-3 saat çalışıyorum. Sakatlık dönemlerimde bile koşulara belli bir tempoda devam ediyorum.

 

HUKUK FAKÜLTESİNDE OKUYACAK

***Biraz da akademik hedeflerden bahsedelim... Bu sene üniversite sınavına girmiştin, değil mi?

Evet, girdim. Benim için stresli bir sene oldu. Yoğun antrenman programımdan dolayı kendimi derslere fazla veremesem de iyi bir sonuç aldım. 3 üniversiteden yüzde 100 burs kazandım. Okan Üniversitesi’nde hukuk okuyacağım. Ablam gibi hukukçu olacağım.

 

***İyi bir tatili hak etmişsin...

Ettim ama şimdilik gidemiyorum. Bir hedef varsa, bazı şeylerden fedakarlık yapmak gerekiyor. Her başarının bir bedeli var. Ama sezonu bitirince 10 gün Bodrum’a gitmeyi planlıyorum.

 

 
ETİKET :   atletizm Berkay Çalık spor

Tümü