kocaeli , 21-11-2019

Rockabesk’in isim babası; DOĞAN AKTAŞ

Rock ve arabeski harmanlayan ‘rockabesk’ akımının isim babası Doğan Aktaş’ın ilk single’ı ‘Doğan Rockabesk-Ağlarım Gençliğime’ dijital platformlarda yerini aldı

11:58:47 | 2018-11-10

Röportaj: Taha Ahmet Özel

 

Doğan Aktaş, son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir sanatçı. Rock ve arabeski harmanlayarak yarattığı rockabesk akımıyla müzik çevrelerini şaşırtan Aktaş, ilk single’ı Doğan Rockabesk-Ağlarım Gençliğime’yi geçtiğimiz eylül ayında hayranlarıyla buluşturdu.

Asıl mesleği elektronik ve haberleşme mühendisliği olduğu halde müziğe duyduğu aşkın peşinden giden; yaklaşık 40 yıldır yaptığı çalışmalarla ilimizdeki müzik severlerin hayranlığını kazanan ve şimdilerle müzik konusundaki bilgi ve birikimini Halk Eğitim Merkezi’ndeki öğrencileriyle paylaşan Doğan Aktaş’ın yeni hedefi, bir müzik okulu açmak.

İkinci single’ının çalışmalarını da tamamlamak üzere olan başarılı müzisyenle sanat yaşamı ve gelecek hedefleri üzerine konuştuk.

 

 

Doğan Bey, öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1973, Ardahan doğumluyum. 40 yıldan beri İzmit’te ikamet ediyorum. Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü mezunuyum. 1989 yılından beri profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum.

 

Nasıl tanıştınız müzikle?

Ailemde, babam başta olmak üzere hem ağabeyim hem de iki amcam bağlama çalıp, türkü söylüyordu. Onlar bu işle uğraştığı için ben de ister istemez etkilendim. İlk kez 6 yaşında bağlama çalmaya başladım. Onlarla büyüdüğüm için tarzım bu yönde şekillendi. Şu andaki tarzım ise Anadolu rock.

 

Peki, sesinizi kim fark etti?

Müzikle uğraşan arkadaş çevrem yönlendirdi diyebilirim. Üniversitede okurken aynı zamanda düğünlerde, açılışlarda bağlamamla türkü söyleyip harçlığımı çıkarmaya başladım. Mezun olduktan sonra da müzik ağır bastı, mesleğimi yapmak istemedim. Ailemin tepkisine rağmen bu yolda ilerlemeye karar verdim. 1999 yılında da Dost Bar serüvenim başladı. Bu arada, benim gibi müziğe tutkun arkadaşlarımla birlikte, 2000 yılında Grup Sır’ı kurduk; yıllardır beraber sahne alıyoruz. Kısa bir süre önce 2009 yılından beri planladığımız Rockabesk projemizi hayata geçirdik.

 

YÜKSEK SESLE SÖYLEDİM

 

Nedir ‘rockabesk’?

Rockabesk, yaptığımız müziği en iyi tanımlayan isim. Rock ve arabeski harmanlayarak Doğan Rockabesk – Ağlarım Gençliğime albümünü yaptım.

 

Rock ve arabeskin yan yana gelmesi alışık olduğumuz bir durum değil. Nasıl tepkiler aldınız?

Rock severlerden bu isme tepki gösterenler oldu tabii. ‘Cover’ adı altında, arabesk şarkıları rock müzikle seslendiren sanatçılar zaten vardı ama ben bunu yüksek sesle söylemiş, adını koymuş oldum. Bu ismin patentini de aldım.

 

Rockabesk tarzındaki ilk single’ınız ‘Ağlarım Gençliğime’ kısa bir süre önce çıktı. Şarkınızdan biraz bahseder misiniz?

‘Ağlarım Gençliğime’nin söz ve müziği bana ait. Düzenlemesini ise Rovshan Abdulayev yaptı. Single çalışmamız Ahenk Müzik etiketiyle çıktı. Parça, geçmişte yaşanan ve sonlandırılamamış bir aşk hikayesini anlatıyor. Klibini İzmit Seka Park’ta, eski tren garında ve Sapanca Gölü’nün kenarındaki Seka Kampı’nda çektik. Bu klip İzmit’i yansıtsın istedik. Çalışmalarda Mertcan Doğu, Ümit Sayın, gitarda Koray Kaptanoğlu, klavyede Deniz Arslan, Ersen Çelik bizimle beraberdi. Bu konuda bize Mitza Kafe Restoran, Delta Fotoğrafçılık, İroni Yapım, Rec Prodüksiyon destek verdi. Hiç reklam yapmadığımız halde, klibimiz 1 aylık süre içerisinde 30 bin izlenme aldı.

 

Dinleyenlerinizden nasıl geri dönüşler aldınız?

Zaten yıllardan beri müzik piyasasındayız. Güzel tepkiler aldık. Böyle bir beklenti içerisinde olan bir dinleyici kitlemiz vardı. Hatta şimdiden devamını soruyorlar. İkinci single çalışmamızın alt yapısını oluşturmaya da başladık.

 

İKİNCİ SINGLE YOLDA

 

Yeni şarkınız hangisi?

Karacaoğlan’a ait olan ‘Arap Atı’ şiiri. Müziği ve düzenlemesi Rovshan Abdulayev’e ait. 2 ay içerisinde bu şarkıyı da hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

‘Ağlarım Gençliğime’den başka, söz ve müziği size ait olan parçalar var mı?

Sözü ve müziği bana ait olan 20’ye yakın şarkım var. Aynı zamanda şiir de yazıyorum; yakın zamanda şiir kitabı çıkarmayı da düşünüyorum.

 

Doğan Bey, şu anda hangi mekanlarda sahne alıyorsunuz?

Başiskele sahilinde bulunan Mitza Kafe-Restoran’da yaklaşık 5 yıldır cuma ve cumartesi günleri programlar yapıyorum. Hafta içi çarşamba günleri Safran Bar’da sahne alıyorum. Pazartesi günleri ise İstanbul Taksim’de, Sinema Sevenler Derneği Çiçek Bar’da programlarımıza devam ediyoruz. Aynı zamanda Ulusal TV’de cumartesi günleri yayınlanan ‘Dünden Bugüne’ isimli programda yer alıyorum.

 

Biraz da gelecek hedeflerinizden bahsedelim…

Şu anda ben, Mertcan Doğu ve Rovshan Abdulayev İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde müzik eğitimi veriyoruz. Bağlama, repertuar, ritim öğretmenliği yapıyorum. Önümüzdeki dönemde kendi okulumuzu açmayı düşünüyoruz. Ardından da bir yapımcılık işine girmeyi planlıyoruz. Bunun yanında sizin sektöre de el atmaya çalışacağız. Fanzin ve dergi çıkarma gibi bir düşüncemiz var.
ETİKET :   doğan aktaş rokabesk müzik sanat sanatçı ağlarım gençliğime izmit kocaeli

Tümü