kocaeli , 28-05-2020

Prematüre bebekleri unutmadılar

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi ve Lotus Gebe, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında hastane bünyesinde dünyaya gelen prematüre bebekler ve aileleriyle bir araya geldi

16:09:18 | 2018-11-17

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerle ilgili farkındalık yaratmak adında dünyaca kabul edilen 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde bir program gerçekleştirildi. İlimizde başarılı kadın doğum uzmanlarından biri olan Opr. Dr. İnci Çavuşoğlu’nun sahibi olduğu Lotus Gebe işbirliğiyle gerçekleşen programa prematüre bebekler ve aileleri katılım sağladı. Hastanede gerçekleşen etkinlikte; hastane genel müdürü Uzm. Dr. Erdal İbanoğlu, başhekim Uzm. Dr. Erhan Çıplaklıgil, başhekim yarımcısı Uzm. Dr. Ali Kaya, hasta bakım hizmetleri müdürü Binnur Kıranta, Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr.  Berat Yücel, kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. İnci Çavuşoğlu, Opr. Dr. Emin Hakverdi, kurumsal iletişim müdürü Çiğdem Şenüçler ile kurumsal tanıtım uzmanı Fatma Acar ile yenidoğan yoğun bakım hemşireleri de hazır bulundu.

 

 

 

YILDA 150 BİN PREMATÜRE

Katılımcı hekimlerin birer konuşma yaptığı programda ilk sözü hastane genel müdürü Uzm. Dr. Erdal İbanoğlu aldı. İbanoğlu, Türkiye’de her yıl 150 bin prematüre bebek doğduğunu bunların 50 binin 1 kilogramın altında olduğunu söyleyerek, “Prematüre bebek doğumunun bana göre en büyük sebebi kadınların geç anne olması. Bunda iş yaşamında kariyer sabi olmanın etkisi büyük” dedi. İbanoğlu, prematüre bebeklerin hayata ciddi mücadelelerle başladıklarını ancak büyüdükçe sağlıklı ve başarılı birer birey olduklarının altını çizdi.

 

 
Başhekim yardımcısı uzman Dr. Ali Kaya

 

KÜÇÜK BEDENLER BÜYÜK PROBLEMLER

Daha sonra kürsüye çıkan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Berat Yücel, “Prematüre bebekler çok ufak doğuyor ama çok büyük problemler yaşıyor. Acısıyla tatlısıyla bu problemleri hep birlikte aşıyoruz” diyerek prematüre bebek ailelerini gösterdikleri sabır için kutladı. Ardından başhekim yardımcısı uzman Dr. Ali Kaya söz alarak, prematüre bebeklerin yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi verdi ve Erzurum’da bir annenin prematüre bebek macerasını katılımcılarla paylaşarak yüzlerde tebessüm yarattı.

 

 
Lotus Gebe'nin sahibi Opr. Dr. İnci Çavuşoğlu, kendi elleridne doğan prematüre bebek Sarp Eren ve annesi Şule Pehlevan ile birlikte anı fotoğrafı çektirdi.

 

BU BİR EKİP BAŞARISI

Kürsüye çıkan kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. İnci Çavuşoğlu ise prematüre doğumlarda başarı için ekip çalışmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Prematüre bebekler direnerek yaşama tutundukları için hayatın gerçek kahramanlarıdır. Ancak onların bu kahramanlık mücadelesinde hekimin, ekibin ve hastanenin önemi büyük. 3,5 yıl önce yola çıktığımız Medical Park Kocaeli Hastanesi ile çok güzel işler başardık. Bu başarıda kendi ekibimizin yanı sıra hastane yönetiminin de payı büyüktür. Hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 
Yenidoğan yoğun bakım hemşiresi Saniye Ulukaya, kurumsal iletişim uzmanı Fatma Acar, hastane genel müdürü uzman Dr. Erdal İbanoğlu, kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. İnci Çavuşoğlu, kurumsal iletişim müdürü Çiğdem Şenüçler ile hasta bakım hizmetleri müdürü Bİnnur Kıranta...

 

PASTA KESİLDİ

Konuşma yapan Opr. Dr. Emin Hakverdi de ekip başarısından söz edip, “Erken doğumlardan artık korkmuyoruz” diyerek herkesi kutladı. Daha sonra prematüre bebek anneleri kürsüye çıkarak yaşadıkları zorlukları ve ardından gelen mutluluğu paylaştı. Program pasta kesimiyle sonlanırken herkes mutluydu.

 
ETİKET :   preamütre bebek dünya prematüre bebek günü 17 kasım medical park vm kocaeli hastanesi inci çavuşoğlu lotus gebe erdal ibanoğlu çiğdem şenüçler berat yücel ali kaya emin hakverdi anne çocuk bebek

Tümü