kocaeli , 21-10-2020

Montel’i global bir marka yapmaya kararlı: Orhun Turfanda

5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Montel’in CEO’su Orhun Turfanda, babasından devraldığı bayrağı daha da ileriye taşımak istiyor

14:46:56 | 2020-04-01

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Mobilya sektöründe bir dünya markası olan Montel’in, Kocaeli’de üretim yaptığını biliyor muydunuz? İlimizde çok fazla tanınmasa da 5 kıtada 50’den fazla ülkede adından söz ettirdiğini... Bundan 40 yıl önce 100 metrekarelik atölyede 2 kişiyle başlayan yolculuğunu, şimdilerde Kartepe’deki 20 bin metrekaresi kapalı üretim tesisinde, 200 kişiyle devam ettirdiğini... Kocaeli’de istihdam yaratmasının yanı sıra kalifiye eleman yetişmesine de katkı sunduğunu... İlimizi ve ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil ederek katma değer yarattığını... Evet bugün Montel’in CEO’su Orhun Turfanda ile babası Neşat Turfanda’nın kurduğu şirketin 40 yılda nereden nereye geldiğini ve hedeflerini konuştuk. Babasından devraldığı bayrağı daha da ileriye taşımaya kararlı olan genç, girişimci ve başarılı iş insanı Orhun Turfanda ile özel hayatına dair de sohbet ettik. Montel’i global bir marka yapmaya kararlı olan Orhun Turfanda ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacaksınız.

 

Orhun Bey, Montel dünya genelinde bilinen bir marka olmasına rağmen Kocaeli’de çok fazla tanınmıyor. Bu yüzden söyleşimize şirketinizin kuruluş hikayesini dinleyerek başlamak istiyorum. Montel ne zaman, kim tarafından ve nerede kuruldu?

Firma sahibimiz, babam Neşat Bey, 1970’lerin sonlarında işçi olarak gittiği Hollanda’da bir mobilya fabrikasında çalışmaya başlamış. Kısa sürede kendini geliştirmiş, çalışkanlığı ve azmiyle işverenin de dikkatini çekince, çalıştığı fabrikada ‘üretim sorumlusu’ olarak görevlendirilmiş. Bu şekilde bir müddet çalıştıktan sonra işverenin de müsaadesi ve desteğiyle, 1980 yılında Hollanda’nın Culemborg şehrinde küçük bir dikiş atölyesi kurmuş. İki kişilik kadrosuyla koltuk kılıf dikimi yapmaya başlamış. Sonrasında hem ekibini büyütmüş hem de koltuk iskelet üretimi, deri kesim, kılıfların dikimi ve döşeme çalışmalarıyla üretim yelpazesini genişletmiş. Genişleyen ve büyüyen ticari faaliyetlerle birlikte küçük atölyemiz, 1993 yılında entegre koltuk üretim tesisine dönüşmüş. Neşat Bey, Avrupa pazarında edindiği 17 yıllık üretim ve pazar deneyimini 1997 yılında Türkiye’ye taşıma kararı almış. Bu kararı almasındaki en büyük nedenlerden biri de şüphesiz memleket özlemi.

 

Babanız Türkiye’ye dönme kararı aldığında Kocaeli’yi tercih etmesinin özel bir nedeni var mı?

Ailemizin Kocaeli’de, dostları vesilesiyle aldığı bir yazlık evi vardı. Yaz tatillerinde yurt dışından gelir, Kocaeli’de birkaç hafta kalırdık. Türkiye’ye temelli dönme kararı aldığımızda; Asya’yı Avrupa’ya bağlayan, İstanbul ve Avrupa’ya ulaşımı kolay, endüstriyel alt yapısı oluşmuş bir şehir olan Kocaeli’ye yatırım yapmak istedik.

 

 

ÇALIŞANLAR KOCAELİ'DEN

 

Kocaeli’ye gelerek Montel’i kurdunuz. Kaç metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyorsunuz, kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz, çalışanlarınızın kaçı Kocaelili?

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde toplam 35.000 metrekarelik alan üzerinde, 20.000 metrekaresi kapalı üretim tesisimiz var. Montel markamızın yurt içinde ve yurt dışında 200’e yakın çalışanı bulunuyor. Biliyorsunuz ki Kocaeli, ülkemizin lokomotif sanayi kentlerinden biri olduğu için çok fazla göç alıyor. Bu sebeple çeşitli illerinden gelen ve sonrasında Kocaelili olan çok sayıda vatandaşımızı barındırıyor.  Kocaeli’de yerleşik bir üretim tesisimizin olması sebebiyle çalışanlarımızın büyük bölümü Kocaeli’den diyebilirim. 

Montel’in ürün çeşitliliği ve üretim kapasitesinden bahseder misiniz?

Montel ilk kurulduğu yıllarda oturma grubu üretimi yapan bir firmaydı. İlerleyen zaman içinde, müşterilerinin talepleri doğrultusunda oturma gruplarının yanı sıra salon ve yatak odası mobilyaları da üreten bir markaya dönüştü.

 

 

2 KİŞİDEN 200 KİŞİYE

 

Aradan geçen zaman içinde üretim kapasitesi anlamında nereden nereye geldiniz?

40 yıl önce 100 metrekarelik atölyede 2 kişiyle başlayan yolculuğumuz, 20 bin metrekaresi kapalı üretim tesisinde 200 kişiyle devam ediyor. Montel, aradan geçen zamanda katma değerli iş gücü ve kendine özgü tasarımlarıyla adını tüm dünyaya duyuran bir marka olmuştur.

 

Ürünlerinizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Montel’in ürünlerini diğerlerinden farklı kılan nedir?

Ülkemizde ve dünya genelinde mobilya üretimi yapan çeşitli markalar var. Fakat günümüzde, mobilya denildiğinde, mobilya üreten bir markadan daha fazlası talep ediliyor. Üretimin yanı sıra markaya özgü tasarımlar, konsept, kalite, müşteri memnuniyetini oluşturan satış öncesi ve sonrası hizmetler daha çok önem arz ediyor. Montel olarak Avrupa’da kurulmuş olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Avrupa’da edindiğimiz ticari kültür ve bakış açısını devam ettirmemiz markamıza ciddi bir katma değer sağlıyor. Pazarlama ve Ar-Ge birimlerimiz ürünlerimizi geliştirmek ve farklılaştırmak adına sürekli çalışıyor. Öte yandan güncel materyal ve tasarım konusundaki yenilikleri de takip ediyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalarla müşterilerimize kalite odaklı, günümüz trendlerine uygun, modern ve özgün, yenilikçi bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

 

 

50 ÜLKEYE İHRACAT

 

Mobilya sektöründe en fazla ihracat yapan firmalardan birisiniz? Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Bu yıl itibariyle, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 5 kıtada 50’den fazla ülkede Montel markalı ürünlerimiz tercih ediliyor. Almanya, Hollanda, Danimarka, Hindistan, İsrail ve Amerika yoğun olarak ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerin yanı sıra Orta Doğu, Uzak Doğu ve Afrika ülkelerine de ihracatımız söz konusu. Sektörel bazda baktığınız zaman son 20 yıldır en çok ihracat yapan markaların başında geliyoruz.

 

Bayilikler de veriyorsunuz bildiğim kadarıyla. Kaç bayiniz var?

İstanbul ve Adana’da 2 kurumsal mağazamız var. Aynı zamanda Ankara, İzmir ve Eskişehir’de ürünlerimizin satışını yapan mağazalar bulunuyor. Mağazalarımızın yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kurumsal markalara Montel kalitesi, tasarımı ve markasıyla ürün tedarik ediyoruz.

 

Orhun Bey, biraz da sizden bahsedelim mi?

Ben 1985, Hollanda doğumluyum. Ailemin 2. çocuğu olarak dünyaya geldim. İlkokulu Hollanda’da bitirdim. Babamın şirketi Türkiye’ye taşıma kararıyla birlikte, 1997 yılında Kocaeli’ye geldik. Ortaokulu ve liseyi Kocaeli’de okudum. Yüksek öğrenimimi işletme üzerine tamamlayıp, bir süre yurt dışında yabancı dil eğitimi aldım.

 

Montel Ailesi’ne ne zaman dahil oldunuz, görev alanınız nedir?

Eğitimi tamamlayıp ülkemize döndüğümde, mobilya üretim tesisimizin yanı sıra gayrimenkul şirketimiz de vardı. Bu vesileyle kendi şirketimizde 3 yıl boyunca inşaat, satın alma, satış ve pazarlama konularında iş tecrübesi edinme fırsatı buldum. 2011 yılında gayrimenkul işlerini bıraktıktan sonra Montel Mobilya’da aktif olarak çalışmaya başladım. Öncelikle şirketimizin ithalat, ihracat ve gümrük işlerini yürüttüm. Sonrasında satış, pazarlama ve ihracat departmanlarına yoğunlaştım. Zaman içinde mobilyanın imalatı olsun, ofis işleri olsun birçok departmanda çalışma fırsatı buldum. Tabii ki bu dönemlerde dünya genelinde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler de olaylara bakış açımı değiştirdi. Aradan 9 yıl geçti ve bugün şirketin CEO’su olarak görevimi sürdürmekteyim.

 

 

MESLEK OKULLARINA DESTEK

 

Sizinle birlikte şirkette neler değişti, yenilikçi bakış açınız şirkete ne kattı?

İşe başladığım 2011 yılında dünya ekonomik krizden yeni yeni çıkmış, toparlanmaya çalışıyordu. Montel ise 100’e yakın çalışanıyla Kuzey Avrupa başta olmak üzere 10 kadar ülkeye ihracat yapan bir marka konumundaydı. Ürün yelpazesi sınırlı ve belirli bir kesime hitap ediyordu. Bu yapı, dış etkenlere karşı çok kırılgan olduğu için alternatif satış kanalları geliştirmek durumunda kaldık.  İlk etapta mevcut müşterileri daha iyi tanıma ve işbirliğini artırma noktasında çalışmalarımız oldu. Akabinde geçmişte çalıştığımız müşterilerle tekrar işbirliği yapma ve yeni pazar arayışlarıyla devam ettik. İş ortaklarımızla kurduğumuz sıkı diyaloglarla ürün yelpazemizin genişletilmesi ve satış-pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi konusunda dönüşler aldık. Montel olarak gelen dönüşlere hızlı bir reaksiyon vererek, kısa sürede satışlarımızı ve üretim kapasitemizi geliştirme fırsatı bulduk. Yöneticiler genelde ekonomik krizlerden tedirgin olur ve sürekli bir çıkış yolu arar. Ben ise krizleri, iş ortaklarımıza çıkış yolu göstermek için bir fırsat olarak görürüm. Bugün bu bakış açısıyla; 200’e yakın çalışanı olan ve 50’den fazla ülkede kalitesi, tasarımları ve hizmetiyle tercih edilen bir markayız.

 

Montel olarak sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyorsunuz, öyle değil mi?

Eskiden sektörümüzde çalışan personel çıraklıktan yetişirdi ve belirli bir müddet sonra yaptığı işte uzmanlaşıp, meslek sahibi olurdu. Bugünlerde maalesef ‘çıraklık’ kavramı kalmadığı için kalifiye personel sıkıntısı her geçen yıl artıyor. Montel olarak, sosyal sorumluluk kapsamında, sektörümüze yatırım yapıyoruz. Meslek okullarına makine ve teçhizat yardımında bulunarak kalifiye eleman yetişmesine imkan tanıyoruz. Bu çalışmalara ilave dönemsel fabrika turları ve stajyerlik eğitimi de düzenliyoruz. Meslek okullarında okuyan öğrencilerimizin, mezun olduklarında fabrika ortamına ve makine kullanımına alışık olmalarını sağlıyor; özgüveni yüksek, meslek sahibi bireyler olarak kendilerine iş imkanı sunuyoruz.

 

 

HEDEF; GLOBAL MARKA OLMAK

 

Montel’in ve sizin bundan sonraki hedefiniz nedir?

Bundan sonraki süreçte Montel’in özgün ürün ve tasarımlarını henüz ulaşamadığımız pazarlara sunup, dünya genelinde şubeleri olan ve öncelikli tercih edilen global bir markaya dönüştürmek istiyoruz. Geriye dönüp baktığımızda, birey veya ekip olarak nereden başladığımızı ve neleri başardığımızı görebilmek, insanı daha da mutlu ediyor.

 

Montel’in çok sayıda ödül aldığını da biliyoruz, biraz da bundan bahseder misiniz?

Mobilya sektörüyle ilgili geçmişten bugüne çok sayıda ödül aldık. Bunların başında çeşitli yıllarda alınmış mobilya ihracat, kurumlar vergisi ve sektörel derneklerin vermiş olduğu tasarım, konsept ve yılın markası ödülleri geliyor. Son olarak 2019 yılında aldığımız ‘En Çok İhracat Yapan Mobilya Markası’, ‘Çizgi Üstü Sektörel Performans’ ve ‘Yılın İnovatif Mobilya Markası’ ödülleri bulunuyor.

 

Özel hayatınız üzerine de konuşmak isterim, iş dışında nelerle ilgileniyorsunuz, hobileriniz var mı?

Yoğun bir iş temposuyla çalışıyorum. Günlük iş yoğunluğuna, ülke içerisinde ve yurt dışında gerçekleştirdiğim seyahatler de eklendiğinde, kendime zaman ayırmak oldukça zor oluyor. İşimden arta kalan zamanımı genelde ailemle geçiriyorum. Bunun yanı sıra film izlemeyi, seyahat etmeyi ve arkadaşlarımla birlikte vakit geçirmeyi seviyorum.

 

Kocaeli’de nasıl vakit geçiriyorsunuz? Nerelere gitmekten keyif alırsınız?

Özellikle doğayı ve denizi sevdiğimden, ailemle ve  arkadaşlarımla doğal ortamlarda, açık alanlarda vakit geçirmeyi tercih ediyorum. İş seyahatlerimi gerçekleştirirken, gerek yurt içinde gerek yurt dışında yeni yerler görmekten, yeni tatlar denemekten keyif alıyorum. Bu nedenle vakit buldukça hafta sonları yurt içi seyahatler planlayıp, ülkemizin doğal güzelliklerini, gezilip görülmeye değer yerlerini ziyaret ediyorum.

 

 

CİDDİYET, ÖZVERİ, ÇALIŞKANLIK

 

Örnek aldığınız bir iş insanı var mı?

Steve Jobs. Her zaman farklılığı ve sadeliği tercih etmiştir ve bu iki özellik genelde sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır.

 

İş hayatında prensipleriniz, olmazsa olmazlarınız?

Ciddiyet, özveri ve çalışkanlıktır.

 

Yaşam felsefenizi bir cümle ile anlatsanız?

Özel hayatımda ya da iş hayatımda her zaman içimden geleni ve aklımdan geçeni yapmaya çalışırım. Sonucu olumsuz dahi olsa ‘bunda da bir hayır vardır’ deyip, pozitif düşünmeye devam ederim. İnsan yaşadıklarıyla öğrenir ve gelişir. Yeter ki yapılan hatalar telafi edilebilir olsun.

 

Son soru, kimin yerinde olmak isterdiniz?

Başkalarının yerinde olmayı hayal etmektense hayatın ve zamanın bana verdikleriyle en güzelini yaşamayı tercih ederim.

 

 

İLETİŞİM

Acısu Mah., Koru Cad.,

No:45, Kartepe/ Kocaeli 

Tel: (262) 371 57 00

GSM: 0 542 371 57 00

www..montel.com.tr
ETİKET :   kapak Orhun Turfanda Montel global marka başarı ödül kocaeli life ihracat Ciddiyet özveri çalışkanlık kocaeli

Tümü