kocaeli , 28-02-2020

Onun hobisi anı dondurmak; Mustafa Gezer

Fotoğrafa duyduğu ilgi hobiye dönüşünce 13 yıldır elinden fotoğraf makinesini düşürmeyen Mustafa Gezer, mutluluğu, huzuru ve heyecanı, kısacası anı dondurmayı seviyor

11:42:55 | 2018-12-08

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

Yaşadığımız anı, geçip giden zamanı hafızalarımıza kazımak isteriz çoğu zaman. Biriktirmek isteriz anılarımızı, yaşamak ve yaşatmak adına. Bunun için sessizce dokunuruz deklanşöre. Biliriz ki anı dondurabilen, ölümsüz kılan tek şeydir fotoğraf. Kimisi için bir hobi, kimisi için bir meslek, kimisi için de bir sanat. Bu ay sizleri fotoğraf çekmeyi tutku haline getirmiş biriyle, Mustafa Gezer ile tanıştıracağız. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personeli olarak çalışan, evli ve bir çocuk babası Mustafa Gezer, 2005 yılında bir arkadaşından emanet olarak aldığı fotoğraf makinesiyle yola çıkmış ve tutkuya dönüşen hobisinin peşinden tam 13 yıl boyunca koşmuş, hala da koşuyor.

 

İLK YARIŞMA İLK ÖDÜL

Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmasa da fotoğrafa gönül veren ve çektiği karelerle yüzlerce ödül kazanan bir isim Mustafa Gezer. İlk etapta Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği’ndeki (KASK) fotoğraf gösterimlerini takip eden ve fotoğrafçıları gözlemleyerek kendisini geliştirmeye çalışan Mustafa Gezer, katıldığı ilk yarışmada ödül alınca doğru yolda olduğunu anlayıp, fotoğraf çekmeye devam etmiş. Gelin, o hikayeyi Mustafa Gezer’in ağzından dinleyelim: “Katıldığım ilk yarışma Hereke Foto Maratonu oldu. Acemilik zamanımdı ve arkadaşımdan aldığım emanet makineyle, uzaktan çekilmiş bir kayık fotoğrafıyla yarışmaya katıldım. O yarışmada mansiyon ödülü aldım. Fotoğraf bilgim pek yoktu, sezgilerimle fotoğraf çekiyordum. Aldığım bu ödül beni kamçıladı.”

Gezer'in İlk ödül aldığı fotoğraf, Hereke Fotomaraton'daki bu fotoğrafıydı.

 

Gezer, ilk ödülünü aldıktan sonra Kocaeli Fotoğraf Merkezi’nde, şu an Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Ali Fuat Altın’dan yaklaşık 3 yıl fotoğraf üzerine eğitim almış. Gezer, “Daha iyi fotoğraf çekmek için sezgilerimin ve gözlemlerimin yeterli olmayacağını, eğitim almam gerektiğini biliyordum. Bu konuda iyi isimlerden uzunca bir süre eğitim aldım. Kendimi her geçen gün biraz daha fazla geliştirdim. Uluslararası fotoğraf yarışmalarına katıldığım için Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından verilen EFIAP unvanım var” diyerek, artık uluslararası bir fotoğrafçı olduğunun altını çiziyor.

Kocaeli’nin neredeyse her bölgesini fotoğraflayan Mustafa Gezer, aynı yerleri tekrar tekrar fotoğraflamak yerine yurdu gezmeye başlamış. Gezer, “Benim için tatil demek, fotoğraf çekmek demek. Örneğin yakın zamanda Hakkari Çukurca’ya gittim ve orada yaşayan insanları fotoğrafladım. Fotoğraflarımı rastgele çekmiyorum. Önce o insanlarla tanışıyorum, sohbet ediyorum ve duygularına ortak olduktan sonra fotoğrafını çekiyorum. Doğa fotoğrafı çekmeyi de seviyorum ancak insan fotoğrafı çekmek daha çok etkiliyor beni çünkü insanın olduğu fotoğrafta duyguyu net olarak verebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek aynı zamanda insana hayat tecrübesi katıyor” diyor.

 

HİPA'da finalist olan ve ödül alan fotoğraf

 

ACI YERİNE MUTLULUK

Duygusal biri olduğu için fotoğraflarında acıdan, kederden ve üzüntüden ziyade mutluluğu, huzuru, heyecanı yansıtmayı seven Gezer, bir çocuk yoğun bakım ünitesine fotoğraf çekmek için girdiğini ancak gördüğü tablodan etkilendiği için tek kare dahi çekemeden çıktığını söyleyerek, şöyle devam ediyor: “Acı konusunda temkinliyim. Açıkçası acıyı yansıtan fotoğrafları sevemiyorum. Bu konuda beni etkileyen fotoğraflardan birini kendi çocuğum üzerinde çektim. Oğlum hastaydı ve 39.5 derece ateşi vardı. O anda eşimle birlikte soğuk uygulama yapmaya başladık. Tam bu sırada oğlumda müthiş bir yüz ifadesi oluştu. Eşime ‘Sen devam et. Ben bu anın bir fotoğrafını çekmeliyim’ dedim ve çektim. O fotoğrafla birçok yerde ödül aldım. Hatta Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Sevgi En İyi İlaçtır’ isimli Türkiye’nin en yüksek ödüllü fotoğraf yarışmasında birinci oldum.”  Fotoğraf yarışmalarından aldığı ödüller içerisinde kendisini en çok mutlu edenin ‘Coşkun Aral ile 2 gün Kapadokya turu’ kazandığı yarışma olduğunu söyleyen Gezer, “2 gün boyunca Coşkun Bey’le fotoğraf çekme fırsatı buldum. Bizimle anılarını paylaştı. Onun neler yaptığını, fotoğraf gözünü tecrübe etme şansı yakaladım. Gerçekten acayip bir duyguydu” şeklinde konuşuyor.

Mustafa Gezer, bu fotoğrafla Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması’nda özel ödül aldı ve İran Şhiraz Fotoğraf Festivali’nde finalist oldu

 

100’ÜN ÜZERİNDE ÖDÜL

Çektiği fotoğraflar sayesinde 100’ün üzerinde ödül aldığını kaydeden Mustafa Gezer, yarışmalardan kazandığı para ödüllerinin bir kısmını hobisine ayırdığını, bir kısmı ile de ev borcunu kapattığını söylüyor.  Yakın zamanda dünyaca ünlü fotoğrafçıların katıldığı Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülleri (HIPA) Yarışması’na 3 fotoğrafla katıldığını söyleyen Mustafa Gezer, yarışmanın sonucunu merakla bekliyor. Fotoğraflarını karma sergilerde fotoğraf severlerle buluşturduğunu ancak bugüne kadar sadece çalıştığı hastanede bir kişisel sergi açtığını belirten Gezer, “Bir fotoğraf stüdyosu açmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna net olarak ‘hayır’ diyor ve ekliyor: “Hobiyi ticarete dönüştürdüğümde hevesimin kaçacağını düşünüyorum.” Mustafa Gezer, ulusal yarışmalarda Kocaeli’nin, uluslararası yarışmalarda ise Türkiye’nin adını duyurmaya devam edecek.

İPA Fotoğraf Yarışması'nda özel ödül aldı

 

 
ETİKET :   Mustafa Gezer fotoğraf sanatçı an deklanşör hobi

Tümü