kocaeli , 07-07-2020

Onlar geleceğin sanatçıları

İzmit Sanat Merkezi’nde 13 yıldır balenin estetiği, dansın enerjisi ve müziğin coşkusuyla büyüyen çocuklar, bugün profesyonel sahne deneyimi yaşamış pırıl pırıl gençlere dönüştü

13:15:06 | 2019-07-06

Haziran ayında birçok okul, yıl boyunca öğrencilerine sağladığı tüm sanatsal kazanımları sergiledikleri gösteriler düzenledi. Bunların içinde en çok ses getireni yine İzmit Sanat Merkezi (İSM) oldu. İSM ve yedi sene önce Sakarya’da açılan Sakarya Sanat Merkezi’nin (SSM) birlikte gerçekleştirdiği, iki gün süren bale-dans resitalleri çıtayı biraz daha yukarıya taşıdı. Her yıl düzenlenen “Sen Varsan Sanat Var” gösterilerindeki koreografiler, kostümler ve profesyonel sahne kalitesinin üzerine bu yıl daha fazlası eklenmişti.

 

23 ESER SERGİLENDİ

Kurum, İzmit ve Sakarya okullarında, yaşları 4-16 arasında değişen 370 öğrencisiyle toplam 23 eser sergiledi. Her iki okul, bu yıl 19 mezun verdi. İSM ve SSM’nin bale bölümü mezunları, MEB ve Vaganova’nın disiplinli eğitiminden geçen ve başvurmak istediklerinde konservatuvar kazanabilecek düzeyde çocuklardan oluşuyor. Dans bölümünden mezun olan öğrenciler ise hem profesyonel hem de amatör olarak iyi derecede dans edebilecek düzeyde.  İSM ve SSM’nin Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen yıl sonu gösterisi, her sene olduğu gibi izleyenler için unutulmaz bir görsel şölene dönüştü. Profesyonel ses ve ışık sistemleriyle öğrencilerine gerçek bir sahne deneyimi yaşatan kurum, her ayrıntının titizlikle planlandığı bir program hazırlamıştı. Velilerin sadece çocuklarının performansını değil, gerçek bir sanat olayını izleme fırsatı bulduğu organizasyonun bu seneki sürprizi ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Baleti Erhan Güzel ve Baş Balerini Büşra Ay’ın bale ve modern dans performansları oldu.

 

 

HEPSİ SANATÇI ADAYI

Gösterilerle ilgili olarak İSM ve SSM Kurucusu Nurhan Deniz Dolgun salona sığmayan ve gösterileri dakikalarca alkışlayan seyircinin aslında büyük bir ekibin müthiş başarısını da alkışladığını ifade ederek şunları söyledi: “Kurulduğumuz günden bu yana yolumuzu aydınlatan bale ve dans bölüm başkanımız Tan Sağtürk’ün vizyonuyla yetişen bir eğitmen kadromuz var. Çocuklarımız burada sadece MEB ve dünyada geçerliliği olan Vaganova disipliniyle yetişmiyor; aynı zamanda bu eğitmenlerin sanatsal etiğiyle de büyüyor. Sahneye çıkan her öğrencimiz, bu şekilde yetişen bir sanatçı adayı ama en önemlisi hepsi geleceğin sağlam birer sanatseveri.”

Geleceği şekillendirecek bu çocuklara karşı duyduğu sorumluluk nedeniyle her konuda alanında en iyilerle çalışmaya özen gösterdiğini de belirten Dolgun, “En başta İzmit ve Sakarya okullarımın yönetim ekiplerini kutluyorum çünkü hepsi özveriyle çalışıyor ve hep yanımdalar. Kostümlerimizi çizen ve diken kardeşim Perihan Deniz ve PeriDK Atölye her sene çizgimizi mükemmel yansıtıyor. Yıllardır gösteri fotoğraflarımızı çeken usta sanatçı İsmail Hakkı Timuçin, gösteriler boyunca her çocuktan en güzel kareyi almak için inanılmaz özen gösteriyor.

 

MÜTHİŞ BİR ENERJİ

Işık ve ses sistemleriyle ülke çapında başarılı işlere imza atan Staras, kamera çekimlerimizi yapan Pozan Prodüksiyon bu yıl gösterilerimizi bir adım daha öteye taşıdılar. Kurumumuzun yıllardır tüm görsel tasarımlarına imza atan ve sosyal medyasını yöneten Dora Kreatif de imajımızı velilerimiz ve tüm Kocaeli halkına en iyi şekilde sunmaya devam ediyor. Böyle bir ekibi bir araya getirmek kolay değil ama geldiklerinde de müthiş bir enerji ortaya çıkıyor. Bu sene bunu bir kez daha başarmamızı sağlayan sponsorlarımız Safran Restaurant, Kocaeli Klima Center ve BTM Studio Hair Club’a da ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

MEZUNLARIMIZ OKULU BIRAKMIYOR

Organizasyonda sergiledikleri performansla herkesi büyüleyen İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Baleti Erhan Güzel ve Baş Balerini Büşra Ay’a ayrıca teşekkür eden Nurhan Hanım, “Ülkemizin yetiştirdiği bu yeteneklerin okullarımızın gösterilerinde bulunması öğrencilerimize ilham verdiği kadar, velilerimize de bir teşekkür mahiyetinde” ifadelerini kullandı. Kısa bir tatilden sonra öğrencileriyle birlikte Varna Bale ve Dans Yaz Kampı’na gideceklerini de sözlerine ekleyen Nurhan Deniz Dolgun, yeni sezon kayıtlarının 26 Ağustos’ta alınmaya başlayacağını belirtti. Dolgun, “Mezunlarımız okulu ve dersleri bırakamıyor; kurumumuzda stajyer öğretmen olarak da devam etmek istiyorlar. Bu bizim en büyük gururumuzdur” diyerek sözlerini noktaladı.

ETİKET :   izmit sanat merkezi ism ssm nurhan deniz dolgun dans muzik sanat yetenek