kocaeli , 13-07-2020

Öğrenme ve el becerilerini geliştiriyorlar

Cemil Meriç öğrencileri, Seramik ve El Sanatları atölyeleriyle öğrenme ve el becerilerini geliştiriyorlar

13:53:28 | 2018-11-10

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, 17-35 yaş arası hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireylere hizmet veriliyor. Merkezde birçok farklı alanda atölye derslerinin yanı sıra, el sanatları ve seramik atölyeleriyle engelli bireyler el becerilerini geliştiriyor ve grup çalışmalarına yatkınlık kazanıyor. el sanatları ve seramik atölyelerinde 90 öğrenci eğitim alıyor.

 

ATÖLYELERLE ÖZ GÜVENLERİ ARTIYOR

Öğrenciler seramik atölyesinde malzemeyi yoğurma, şekil verme, seramik fırını kullanma, malzemeyi boyama ve cilalama becerileri kazanıyor. Toprağa temas ederek negatif enerjilerini atan öğrenciler, el becerilerini ve kaba motor becerilerini de geliştiriyor. El sanatları atölyesinde ise grup çalışmalarıyla ortak öğrenme algısı oluşturularak, grup çalışmasına yatkınlık kazandırılıyor ve öğrenciler birlikte başarmaktan keyif alıyor. Ayrıca bu atölye faaliyetleriyle öğrencilerin zihinsel ve davranışsal becerileri gelişerek, ortaya koydukları ürünlerle öz güvenlerinin artması sağlanıyor.

 

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Eğitim içeriği birey ve aile odaklı bütüncül sosyal destek mantığı ile projelendirilen Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde uygun öğrencilerin istihdamına yönelik kurs ve programlar da planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak eğitim için İzmit, Başiskele ve Kartepe ilçeleri pilot bölge seçildi. Öğrenciler evlerinden alınıp, eğitimleri sonrası tekrar evlerine bırakılıyor. İlk olarak; 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireyler belirleniyor. Ön kayıt ve kurulda değerlendirme sonrası uygun bulunan öğrenci adayları uyum sürecine tabi tutuluyor.
ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi

Tümü