ODTÜ KYÖD’ te “Bilim Şenliği”

PAYLAŞ

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD İlkokulu; öğrencilerinin bilimsel bilinçlilik sahibi, doğal dünyayı anlayan, bilim ile ilgili pozitif tutumlar geliştiren ve analitik düşünce yapısına sahip bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamak amacıyla “Bilim Şenliği” etkinlikleri düzenledi

 

Bilim Şenliği’nin ilk gününde, 1.ve 2. Sınıf öğrencileri; 2.gününde ise 3.ve 4. Sınıf öğrencileri; gruplarıyla birlikte seçtikleri deneyleri gerçekleştirme ve anlatma fırsatı buldular. Öğrenciler bilim şenliğinin amacına uygun olarak küçük bir bilim insanı edasıyla sunumlarını gerçekleştirdiler, deneylerini sundular, yöneltilen soruları yanıtladılar ve başarılı bir akran aracılı öğretim örneği sergilediler.

Bilim Günlerinin kapanışında tüm sınıfların yaptıkları deneylerin sunuları, okul konferans salonunda izlendi. Ve ardından Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Seda Karayünlü Bozbaş’ın ve Kimyager Dr. Evrim Sarı’nın yaptıkları sunum ve etkileyici deneyle; bilimin gözleyebildiğimiz, içinde yaşadığımız bu dünya üzerinde sadece gözleme, deneylere ve mantığa dayanarak bilgi edinmek  olduğunu hissettirdiler.  Ulu Önder Atatürk’ün “Bilim, gerçeği bilmektir.” Sözlerinde işaret ettiği gibi; ODTÜ KYÖD öğrencileri gerçeği bilmek adına hayatlarının her alanında bilimsel düşünmenin öneminin büyük olduğunu bir kez daha hatırladılar ve Bilim Şenliği sonunda yaptıkları paylaşımlarla bunu ispatladılar. Okul müdürü Güler Telli Bilim Şenliği’nin öğrencileri içim çok yararlı olduğunu ifade ederek değerli bilgileriyle katkı sağlayan Doç. Dr. Seda Karayünlü ve Dr Evrim Sarı’ ya teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın