kocaeli , 11-08-2020

16 Ocak Basın Onur Günü kutlandı

Kocaeli basının onur günü olan 16 Ocak Basın Onur Günü, bu yılda da coşkuyla kutladı

12:17:18 | 2020-01-16

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

16 Ocak 1923 yılında ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Atatürk, Kasr-ı Hümayun’da basın mensuplarıyla bir araya gelmiş, cumhuriyet fikrini burada ilk kez yaptığı basın toplantısında gazeteciler ve aydınlarla  paylaşmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk ve tek basın toplantısında Türkiye Cumhuriyeti’nin rotası çizilmişti. Böylesi anlamlı bir toplantının İzmit'te yapılması dolayısıyla 16 Ocak,  'Basın Onur Günü' olarak ilan edilmiş ve her yıl Kocaeli’de kutlanmaya başlanmıştı. Bu yıl da 16 Ocak Basın Onur Günü, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından coşkulu şekilde kutlandı. İlk olarak İzmit Tarihi Tren Garı'nda buluşan basın mensupları ve protokol üyeleri, ardından Kültür Tepesi'nde Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Atamızın huzuruna çıkan basın mensupları ve konuklar daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk ve tek basın toplantısını gerçekleştirdiği Kasr-ı Hümanyun'a gitti.

 

 

YOĞUN KATILIM

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını yaptığı İzmit Kasr-ı Hümayun’da düzenlenen törene; Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, törenin onur konuğu Gazeteci Yavuz Donat, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Birsen Kavcı ile çeşitli sivil toplum kurumları, dernek, oda temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.  

 

YAZIYOR YAZIYOR…

Atatürk’ün tarihi İzmit basın toplantısının gerçekleşmesinin, 97. yıldönümü kutlaması İzmit 7. Boru Ortaokulu öğrencilerinin, ‘Yazıyor yazıyor Cumhuriyetin temeli İzmit’te atıldığı yazıyor…’ şeklinde seslendirdiği seremoni ile başladı. Öğrenciler protokole gazete dağıtarak 97 yıl öncesini canlandırdı. Daha sonra Baran Kaya adlı öğrenci zeybek gösterisi yaparak katılımcıları onurlandırdı.

 

KATILANLARA TEŞEKKÜR

Törende ilk söz alan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Basın Onur Günü’nün kutlanması için destek verenlere teşekkür ederek, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak şuana kadar neler yaptıklarını anlattı. Kaplan, “16 Ocak 1923 yılına döndüğümüz zaman burada tarihi bir tören yapılmış. 6 tane başyazar sabah saatlerine kadar Atatürk ile önemli bir toplantı gerçekleştirilmiş. Bu toplantıda Cumhuriyetimizin kurulma fikrinin temelleri atılmış. Bu özel günü hazırlayan herkese teşekkür ediyorum. Bugün bu töreni kutluyorsak onların büyük önemi var. Yaklaşık bir yıl göreve geldiğimizden beri yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İlk önce söz verdiğimiz gibi medya evini oluşturduk. Eğitim çalışmaları yaptık. Sağlık yönünde çalışmalarımız oldu. Şu anda 48 kurumla anlaşmamız var. Bu özel güne katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

BASIN GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

Kaplan’ın ardından söz alan, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutlayarak, Küresel Gazeteciler Konseyi’nden bahsetti  “Mesleğimizdeki irtifa kaybı ne yazık ki örgütlerimizde de var. Bizler Küresel Gazeteciler Konseyi olarak daha farklı yapıyla ortaya çıktık, ulusal ve yerelde çalışan basın mensuplarını bir araya getiren bir konsey olduk. Bugün burada Kocaeli Gazeteciler Cemiyetin daveti üzerine bu oluşum içinde yer aldık. Kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

BASIN ÖNEMLİ

Kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez gazetecilerle bir araya geldiği toplantıya değinerek şunları söyledi: “Atatürk, geleceğe dair işaretleri yurttaşlarla paylaşmak için bir araya gelmişti. İletişim kampanyası amaçlı basın toplantısı yapmıştı. Bu bize basının yer geldi mi ne kadar önemli çalışmalar yapılacağını göstermiştir. İnşallah bu tür toplantıların bu ülkede bir daha yapılmasına gerek kalmaz. O gün verilen mesajı yurttaşlarda doğru şekilde aktaran gazetecileri rahmetle anıyorum.”

 

KOCAELİ’NİN ONUR GÜNÜ

Son olarak konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy bu günü önemseyen gündemine alan bu çalışmaları sürdüren geçmişte katkısı olan herkese teşekkür etti. Aksoy, “Cumhuriyetin kurulma fikrini basınla paylaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, buradan hareketle Cumhuriyetin kurulacağını topluma farklı şekilde anlatma ihtiyacı hissetmiştir. Cumhur kuruluşuna gidilen yolda İzmit de önemli bir yer oluşturmuştur. Kocaeli basını da bunu onur günü kabul ederek kutlamaya başlamıştır. Bu bayrak altında özgürce yaşıyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Cumhuriyet’in ayakta kalması için mücadele veren aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Basınımızı onur gününü kutluyorum” dedi.

Tören ardından drone ehliyeti alan gazetecilere belgeleri takdim edilerek günün anısına fotoğraf çekildi.
ETİKET :   basın onur günü 16 ocak kutlama tören etkinlik izmit gazeteciler siyasiler atatürk ulu önder kocaeli

Tümü