kocaeli , 22-05-2019

O yıl, bu yıl... Seneye şampiyonuz!

14:36:57 | 2016-06-04

 

Gebzespor Kulübü, 61 yıllık mazisiyle oldukça köklü bir tarihe sahip, geniş bir camia...

1984 yılından beri profesyonel ligde top oynayan ve 2004 yılında 2. Lig’e kadar yükselen mor-beyazlı takım, daha sonra yaşanan talihsizlikler ve yönetimsel hatalar nedeniyle önce 3. Lig’e, 2013 yılında da Bölgesel Amatör Lig’e düşmüştü.

O dönemde yaşadığı kan kaybıyla, ekonomik anlamda darboğaza düşen, taraftar desteğini kaybeden ve kapanma aşamasına gelen Gebzespor’un makus kaderi, Gebzeli iş adamı İlker Çakır ve ekibinin görevi devralmasıyla kısa sürede değişti.

2014 yılında beri yaptığı akıllıca hamleler ve attığı bilinçli adımlarla Gebzespor’un küllerinden yeniden doğması için gereken zemini hazırlayan İlker Çakır;

Sadece kulübün borçlarını büyük ölçüde temizlemekle kalmadı, camianın ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberlik duygusunu yeniden tesis etmeyi de başardı.

‘Kocaelispor olmasaydı, bu sezon biz şampiyonduk’ diyen ve 2016-2017 sezonunda gözünü profesyonel lige diken Başkan İlker Çakır’ı Gebze’de ziyaret ettik;

Gebzespor hakkında merak ettiğimiz her şeyi oldukça renkli bir kişiliğe sahip olan, başarılı kulüp başkanından öğrendik.

 

Röportaj: Zeynep AKAR

Fotoğraflar: Emrah YENİGÜN


İlker Bey, önce sizi biraz daha yakından tanımak isteriz...


1974 yılında Gebze’de doğdum ama aslen Artvin Yusufeliliyim... Çocukluğum ve gençliğim Gebze’de geçti. Çocukluğumdan beri babamdan devralmış olduğum iş hayatının içindeyim. Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borsası ile Gövdesan Makina Ltd. Şti’nin sahibiyim. Evliyim, 2 oğlum var.


Yoğun bir iş hayatınız mı var?

İşine ciddi şekilde aşık bir insanım ve bu hayatımın her alanına yansır. Güne çok erken başlar, her sabah 07.30’da iş yerimi kendim açarım.


Duvarınızda eşinizle çekilmiş kocaman, çok hoş bir fotoğraf görüyorum... Her iş adamının ofisinde rastlanan bir durum değil bu.

Evet, eşim Serap Hanım... Her gün öğle yemeğimi o fotoğrafın karşısında yiyorum. En büyük desteğimiz olan, her kahrımızı çeken kişinin fotoğrafını sadece duvara değil her yere asmak lazım bence.

 

baskancakir

Gebzespor Başkanı İlker Çakır, eşi Serap hanım için ‘En büyük desteğim’ diyor.

 

KULÜP LİGE KATILAMAYACAKTI

Biraz da Gebzespor’dan bahsedelim... 2 yıldır kulübün başındasınız, değil mi?

Aslında spordan fazla anlamam ama bu bölgede sevilen, sayılan bir insanım. Kulübün başına geçmem istenince, evrakları istedim, inceledim ve bu işi başarabileceğime karar verdim.


O dönemde takım ne durumdaydı?

Kapanma aşamasına gelmişti ve ekonomik olarak da çok zor durumdaydı... Hatta, ben cumartesi günü başkan oldum, pazartesiye kadar katılım ücretini yetiştiremeseydik, Gebzespor lige katılamayacaktı. Ancak, bundan daha da önemlisi, itibarını kaybetmek üzereydi.


İşe nereden başladınız?

İşe, takımı sahiplenerek başladım... İlk başta, kulüpten hiçbir menfaat ya da beklenti içerisinde olmadığımızı anlattık. Gebzespor çok büyük bir camiaydı ama artık heyecanını kaybetmişti. Bir kıvılcım çakmalı ve herkesi bir çatı altında toplamalıydık. Güncel değil, uzun ömürlü hesaplar yapmalı, borçları ödemeliydik. Doğru insanlardan oluşan bir ekip kurduk, bize göre doğru olan bir program yaptık ve yolda yürümeye başladık. Siyaseti de bu işten uzak tuttuk.

 

baskanilker

 

SİYASETİ UZAK TUTTUK

Siyasilerden destek almadınız mı?

Siyasileri uzak tuttuk derken, belediye başkanlarımızın, kent büyüklerimizin yanımızda olmasını; ancak spora siyasetin karışmamasını sağlamaya çalıştık.

 
Yaptığınız planın doğruluğu da takımın geldiği noktadan anlaşıldı, sanırım...

Gebzespor, 2 yıl önce çizmiş olduğumuz uzun yol haritasında emin adımlarla yol alıyor; basamakları tek tek çıkarak istediğimiz yönde ilerliyor. İnanıyorum ki attığımız sağlam adımların sonucunu 5-6 yıl sonra çok daha iyi göreceğiz.


İlker Bey, kulübün kaç lira borcu vardı?

15 Milyon TL borçla devralmıştık, şu an bu borç 2,5 milyona düştü.

 
Nasıl sağladınız bunu?

Bu borcun 5,5 milyonu futbolcularla ilgili olanlardı. Bunun 3 milyon küsurunu, borcun faizlerini, avukatlık ücretini düşerek ve ana paranın yüzde 30’unu almaya razı olan oyunculara ödeme yaparak 610 bin liraya kapattık. Futbolcu borçlarını kendi cebimizden ödedik. SGK borçlarının 122 bin TL’sini ben ödedim; kalanının bir kısmını da daha önce Gebzespor’da yöneticilik yapmış olan arkadaşlarımızla iyi ilişkilerimiz sayesinde, onların kendi dönem borçlarını ödemeleriyle düşürdük. Şu anda SGK’ya 850 bin TL gibi bir borcumuz kaldı. Bankalardaki hacizler için de çalışmalarımız sürüyor.

 

baskanyurur

 

HEP ŞEFFAF OLDUK

Kolay hallolmuş gibi anlatıyorsunuz...

Demek istediğim şu: Gözümüzde büyüttüğümüz 15 milyon borç, akıllıca hamlelerle sayesinde 2,5 milyona kadar düştü. Bu, bizden sonra gelecek arkadaşlara da menfaat gözetmeden doğru adımlar atmaları halinde, sorunların çözülebileceği yönünde bir örnektir.


Bu paraları öderken, siyasetçilerden destek aldınız mı?

İlk sene kimseden bir kuruş destek almadık... İkinci yıl kombine falan sattık ama önümüzdeki sezon daha fazla olacak.


Kamuoyu ekonomik olarak kulübe sahip çıkıyor mu?

En önce halkımız var... Beni ve ticari hayatımı bildikleri için Gebze halkının içi rahat. Benim için 10 bin lira veren de 10 lira veren de aynıdır, herkes gönlünden geçeni verir. Kulüp yönetimi olarak her zaman şeffaf olduk. Aldığımız her kuruşu nereye harcadığımızı beyan ettik.

 

BEN RAHAT ADAMIM

Kulübün kurumsallaşması anlamında da adımlar atmışsınız...

Evet, şu anda internet sitemiz açıldı, marka tescili için başvurular yapıldı. Ben ömür boyu kulüp başkanı olarak kalmayacağım ama bir sistem kurduk; Gebzespor’un 10 yıllık, 20 yıllık, 30 yıllık planını yaptık.

 
Bir kulüp başkanı olarak, taraftarınızdan beklentiniz nedir?

Kulüplerin sahibi taraftardır. Gebzespor’un sahibi de Gebzelilerdir ve takıma ilk müdahale edecekler de onlardır. Halk doğrunun yanlışın hesabını sormalı. Her şey şeffaf olmalı.


Gebzespor’un sizin döneminizden borcu var mı?

Benim dönemimden bir kuruş borcu yok. Kendi cebimden de yaklaşık 7 milyon TL hibe ettim.


Tüm bu süreçte en çok zorlandığınız nokta ne oldu?

Vallahi, ben rahat adamım, hiçbir şeyde zorlanmadım. Ekibimi kurdum, planımı yaptım ve uyguladım. Tek zorlandığım nokta, deplasmandan taraftarımızı mutlu edemediğimiz maçlar oldu.

 

baskaneller

 

YÜZÜME TÜKÜRSÜNLER

Özellikle bu sezon, Gebzespor ve Kocaelispor taraftarları arasındaki buzların eridiğini gördük... Nasıl oldu bu?

Evet, yıllardır kanlı bıçaklıydılar... Bu sene ben Gebzespor ve Kocaelispor’un tribün büyüklerini bir araya getirdim. Bir masa etrafında toplandık ve dertleştik. Çok da iyi oldu... Şimdi saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde bir zemin oluşturuldu, iki takım da birbirinin maçlarına giderek destek verdi.

 
Önümüzdeki sezon, hedef nedir?

2 yıldır görevdeyiz, istikrarı ve arzu ettiğimiz kenetlenmeyi sağladık... Şimdi sıra şampiyonlukta. Eğer, bu yıl Kocaelispor şampiyon olmasaydı, biz olurduk.


Peki, hedeflerinizin arasında siyasete girmek var mı?

Hayır, kesinlikle yok. Bu konuda çok netim, eğer bir gün beni Gebze’de ya da başka bir yerde siyasetin içinde görürlerse, yüzüme tükürsünler
 

Nasıl bu kadar eminsiniz, hayatın ne göstereceği belli mi?

Ben, çevresi çok geniş olan bir insanım, siyasetle ilgili teklifleri kulüp başkanı olmadan önce de alıyordum. Ben siyaset yapamam, çünkü kimseye eyvallahı olan birisi değilim. Talimat alamam, böyle bir durumda da karşımdakinin gönlünü kırarım. Siyaset bana göre değil, yapıma ters.
ETİKET :   amatör lig Bölgesel Amatör Lig borç futbol futbol kulübü Gebzespor ilker çakır Kocaelispor serap çakır spor

Tümü