kocaeli , 30-11-2020

O bir lezzet ustası; SİBEL KABLAN KIRIKTAŞ

Evinde, ailesi ve dostları için pişirdiği yemekler çok beğenilince, el lezzetini gelir kapısı haline dönüştürmek için kolları sıvayan Sibel Kablan Kırıktaş’ın ünü kısa sürede il sınırlarını aştı. Instagram’da 20 bine yaklaşan takipçi sayısıyla ünü her gün biraz daha yayılan Kırıktaş, özellikle baklava ve su böreği konusunda rakip tanımıyor

10:54:31 | 2018-08-06

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Onun hikayesi, elinin lezzetini keşfetmesiyle başladı. Yaptığı baklavaların, böreklerin, sarmaların, tatlıların tadına doyum olmayınca, ‘Neden İzmitliler bu lezzetten mahrum kalsın’ dedi ve kolları sıvadı. İlk müşterileri, yakın çevresi, eşi-dostu oldu. Mutfağından çıkan lezzetler damaklarda iz bıraktıkça adı dilden dile, ünü günden güne yayıldı. Yemeklerini daha fazla kişiye ulaştırabilmek için açtığı ‘İzmit Hanımeli’ isimli Instagram hesabının takipçi sayısı ise hızla artıyor. Sibel Kablan Kırıktaş, bugün 20 bine yakın takipçisi bulunan bir lezzet ustası. Aldığı siparişlere yetişmekte zorlanıyor, herkes onun pişirdiği birbirinden özel lezzetlere ulaşmaya çalışıyor. Hadi gelin, bu azimli, becerikli ve başarılı kadını biraz daha yakından tanıyalım…

 

 

SERÜVEN BAŞLIYOR

Sibel Kablan Kırıktaş, 33 yaşında, 2 çocuk annesi bir ev kadını. 12 yıldır evli olduğu eşi Barbaros Bey’in görevi nedeniyle bugüne dek pek çok ilde yaşamış hatta eşinin Denizli’de görev yaptığı dönemde kendisine küçük bir de lokanta açmış. Ancak aynı anda hem çocukları Berfin ve Hüseyin Emir ile ilgilenmek hem de bir işletmeyi ayakta tutmakta zorlanınca, tercihini annelikten yana kullanmış; işletmesini kapatmak zorunda kalmış. Zaten bir süre sonra da eşinin Kocaeli’ye tayin olmasıyla Denizli’den ayrılmış ve ailesiyle beraber Kartepe’ye yerleşmiş.

Lokantasını kapatmış olması, Sibel Hanım’ın birbirinden lezzetli yemekler yapmasını engellememiş, elbette. O, Kartepe’de bir yandan çocuklarını büyütürken, diğer yandan mutfakta harikalar yaratmaya devam etmiş. Önce ailesine, sonra komşularına ve yakın çevresine pişirdiği yemekler çok beğenilince, ‘İzmit Hanımeli’ serüveninin de temelleri atılmış. Hem elinin lezzetini daha çok kişiye ulaştırmak hem de aile bütçesine katkıda bulunmak için kolları sıvayan Sibel Kablan Kırıktaş, talepleri değerlendirerek çevresinden gelen siparişleri kabul etmeye; birbirinden leziz yemek, tatlı, salata ve hamur işi çeşitlerini git gide daha çok kişiyle paylaşmaya başlamış.

 

 

 

YEMEK PİŞİRMEK BİR TUTKU

Yemek pişirmeyi bir gelir kapısı haline getirmeyi başarmış olsa da Sibel Hanım için mutfakta vakit geçirmek ve yeni lezzetler yaratmak adeta bir tutku. Bu konudaki duygularını, “Herkes yemek yapar ancak severek yapınca işin rengi değişiyor. Ben yemek yapmayı çok seviyorum. Sabahın erken saatlerinde yemek yapma maratonuna başlıyorum, gece yarılarına kadar mutfakta kalabiliyorum. Bu, benim için mecburiyet değil, bir hobi” diyerek ifade ediyor.

Sibel Kablan Kırıktaş, Kocaeli’ye henüz 4 yıl önce gelmiş olmasına rağmen, yemeklerinin lezzetiyle oldukça geniş bir çevre tarafından tanınıyor. Onun yemeklerine sadece hanımlar değil, restoranlar da ilgi gösteriyor. Pek çok mekan, müşterilerini Sibel Hanım’ın pişirdiği çıtır çıtır içli köftelerle, nefis yaprak sarmalarıyla, el açması baklavalarla ağırlıyor.

Yine de Krıktaş’ın müşteri kitlesinin büyük bir bölümünü çalışan kadınlar oluşturuyor. Özellikle zaman sorunu yaşayan ya da sevdiklerini damakta iz bırakan lezzetlerle ağırlamak isteyenler, Sibel Hanım’ın kapısını çalıyor; sofrasını onun yemekleriyle donatıyor. Sibel Kablan Kırıktaş, müşterilerinin sipariş ettiği menüleri tam zamanında, ücretsiz olarak adrese teslim ediyor. Kırıktaş, “Evet, bu iş benim için bir gelir kapısı ama beni memnun eden kısmı maddi kazanç değil, müşterilerimin ‘ellerine sağlık, çok beğendik’ şeklindeki geri dönüşleri” diyor.

 

 

 

ELİNİN AYARINA GÜVENİYOR

Peki, bu kadar beğenilen yemekleri pişiren Sibel Kablan Kırıktaş’ın  mutfaktaki sırrı ne? Sibel Hanım, bu soruya “Yemek pişirirken hiçbir ölçü kullanmıyorum, sadece elimin ayarına ve lezzetine güveniyorum. Bir de ne pişirirsem pişireyim, işimi sevgiyle yapıyorum. Bunun yanı sıra kullandığım malzemelerin kaliteli olması da çok önemli. Tereyağımı özel olarak memleketim Çorum’da yaptırıyorum. Baharatlarım Maraş’tan geliyor. Diğer ürünlerimi seçerken de yerli üretim olmasını önemsiyorum” şeklinde yanıt veriyor.

Sibel Hanım, yaptığı yemeklerin lezzetinin her seferinde aynı olmasının kendisi için çok önemli olduğunun altını ise özellikle çiziyor, “Müşterim, o lezzeti bir kez aldı mı bir daha değişsin istemiyor ve bu nedenle beni tercih ediyor” diyor.

İstenilen her yemeği pişirebileceğini ifade eden Sibel Kablan Kırıktaş, özellikle baklava ve su böreğinde çok iddialı. Bayramlarda bu konuda çok yoğun talep olduğunu belirten Sibel Hanım, “Baklava ve su böreğinde rakip tanımıyorum. Baklavalarımın bu kadar beğenilmesinin nedenlerinden biri de şekerlenmeyen şerbeti. Özel ve çok sağlıklı bir tarif uyguluyorum. Su böreği konusunda da kendime çok güveniyorum. Dışarıdan hazır alınan su böreği, yağdan ve sudan yenmiyor. Bana göre makarnadan farklı değil. Benim pişirdiğim su böreğinin diğerleriyle arasındaki farkı, tadanlar biliyor” diyecek kadar kendinden emin.

 

 

 

ÜNÜ İL SINIRINI AŞTI

Sibel Hanım bu kadar becerikli, elinin lezzeti bu kadar güzel olunca ‘İzmit Hanımeli’nin ünü il sınırlarını aşmış. Onun baklavalarının, su böreklerinin ne kadar leziz olduğunu  duyanlar, sosyal medya aracılığıyla kendisine ulaşmaya, siparişler vermeye başlamış. Sibel Hanım, şehir dışından gelen siparişleri de kabul ediyor, ürünlerini kargo yoluyla Türkiye’nin her köşesine ulaştırabiliyor.

Sibel Kablan Kırıktaş’ın hayali, yemeklerini daha profesyonelce hazırlayabileceği bir imalathane açmak. “2 yıl sonra kendime bir imalathane açmayı hedefliyorum. Burada hem kadınlara istihdam sağlayacağım hem de müşterilerimi ağırlayabileceğim nezih bir ortam yaratacağım” diyor.

Eğer siz de Sibel Hanım’ın lezzetli yemeklerini tatmak, misafirlerinizi ev yapımı yemeklerle ağırlamak, sevdikleriniz için tertemiz, sağlıklı ve nefis çeşitlerle  donatılmış bir sofra kurmak isterseniz, Sibel Kablan Kırıktaş’ı aramanız ya da ‘İzmit Hanımeli’ adlı Instagram hesabından kendisiyle iletişime geçmeniz yeterli.

Sibel Kablan Kırıktaş’ın becerikli ellerinden çıkan baklava, börek, poğaça, su böreği, mantı, kek, kurabiye, pasta, içli köfte, mercimek köftesi, salata çeşitleri, tatlı çeşitleri, Çerkes tavuğu gibi sayısız lezzetten bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

 

 

 

İLETİŞİM

Telefon: 0507 550 89 42

Instagram: İzmit Hanımeli (@izmithanimeli)
ETİKET :   sibel kablan kırıktaş izmit hanımeli

Tümü