kocaeli , 27-01-2021

Nilay Açıldı: Hayat çocuklarımla çok güzel

Nilay Açıldı, 11 yaşındaki oğlu Doruk ve 7 yaşındaki kızı Nisa ile birlikte geçirdiği zamanın her dakikasından keyif alan sevgi dolu bir anne

16:05:42 | 2021-01-06

Hazırlayan: Esin Alçıoğlu

 

'Çocuğum ve Ben' sayfalarımızın bu ayki konuğu Nilay Açıldı, mühendislik eğitimi almış olmasına rağmen zamanının ve enerjisinin büyük kısmını manevi öğretilere ayıran sevgi dolu bir anne. 11 yaşındaki oğlu Doruk ve 7 yaşındaki kızı Nisa ile birlikte geçirdiği zamanın her dakikasından keyif alan ve çocuklarının hafızasındaki güzel anıları artırmak için elinden geleni yapan Nilay Hanım, çocuklarını sahip olduğu değerler doğrultusunda yetiştiriyor. “Neye emek verirsek onu güzelleştiririz ve ben insana emek vermenin dünyayı güzelleştireceğine inanıyorum” diyen Nilay Hanım ile yaptığımız keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızdan eminiz.

 

Kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Anne olarak da insan olarak da gelişimine devam eden, sonuca değil sürece odaklanan, hatıraları güzel kılmaya çalışan biri olmayı seçiyorum. Neye emek verirsek onu güzelleştiririz ve ben insana emek vermenin dünyayı güzelleştireceğine inanıyorum. Çocuklarımıza, sahip olduğumuz değerleri yaşatarak özümsetmeye çalışıyoruz. doğruları ve yanlışları şeffaflıkla paylaşıyoruz. Birbirimizi eksik ve fazla yönlerimizle kabulleniyor ve sahipleniyoruz.

 

Çocuklarınızla birlikte nereye gitmek, neler yapmak size keyif verir?

Aslında çocuklarla yaptığımız her şey çok keyifli gerçekten. Yağmurda ıslanmak da yepyeni bir yeri keşfetmek de… Ama bu soruya vereceğim cevap şu: Hayatı yaşamak keyif veriyor onlarla. Çok ülke, çok müze gezdik beraber. Akıllarında kalan yolculuk boyunca en çok güldüğümüz, en çok şaşırdığımız anlar… İşte o yüzden nereye gittiğimizden çok ne kadar keyif aldığımıza önem veriyoruz.

 

Çocuk büyütürken hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

Her ne kadar okudukça, öğrendikçe eksiklerimizi fark etsek de biz eşimle birlikte, çocuklarımızı büyütürken özümüzden kopmamaya; yaşadığımız gerçeklerden habersiz olmayan, kendini kabullenen, başka hayatlara saygı duyan çocuklar yetiştirmeye önem veriyoruz.

 

Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Amacımız, çocuklarımıza alternatifler sunmak belki ama tecrübeyle öğreniyoruz ki eğer bir çocuk, travmatik bir ortamda büyümüyor, aşırı baskı ve şiddet görmüyorsa ortalama imkanlarda dahi kendi gelişimi için gitmesi gereken yolu buluyor ve aileyi peşinden sürüklüyor. Zaten asıl başarı hikâyeleri de böyle çocuklardan çıkıyor. Her çocuk özel, her birinin mutlaka ilgi alanı var ve benim çocuklarımın da öyle... Ama her yeti ortaya çıkmak için uygun zamanı bekler. Biz de bu zamanları sanal bir hızda gerçekleştirmemelerini sağlıyoruz. Pandemi döneminde online eğitim, maalesef benim için çocuklara okul dışı sunulacak bir seçenek değil. Dolayısıyla bu süreçte müzik desteğimizi ev ortamında, müzik hocası eşliğinde devam ettirmeye çalışıyoruz. Onun dışında da bahçede arkadaşlarıyla oynuyorlar.

 

Çocuğunuzu büyütürken faydalandığınız kaynaklar var mı?

Çok şanslıyız ki çok kaynak var. Öncelikle kitaplar ve online eğitimler… Ben ‘küçük yaşlarda’ masalların gücüne çok inanıyorum. Grace Lin‘ın ‘Dağın Ay’la buluştuğu Yer‘i mutlaka her çocuk ve ebeveyn okumalı bence. Faydalandığımız diğer ve en önemli kaynak ise ailenin büyükleri. Biz büyük bir aileyiz ve eğer doğru yerden bakabilirseniz, bu durum insana çok şey kazandırıyor. Tecrübeler bizim en büyük bilgi kaynağımız. Şiddetsiz iletişim felsefesi (Marshall B. Rosenberg) hem eğitimlerine katıldığım hem de birçok kişinin hayatına dokunmasına öncülük ettiğim bir eğitim kaynağı.
ETİKET :   çocuk esin alçıoğlu anne çocuğum ve ben kocaeli

Tümü