kocaeli , 15-08-2020

Bir yılda geldiği nokta şaşırttı: Nesibe Aydın Kocaeli Okulları

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları bir yılını geride bırakırken öyle bir seviyeye ulaştı ki aldığı öğrenciden daha fazlasını geri çevirmek zorunda kaldı

15:22:19 | 2019-12-06

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları bir yılını geride bıraktı. Fen ve Anadolu Lisesi olarak faaliyet gösteren Nesibe Aydın Kocaeli Okulları bir yıl içinde öyle bir tanınırlık ve bilinirlik seviyesine ulaştı ki yeni eğitim ve öğretim yılı başında kontenjan yetersizliğinden pek çok öğrenciyi geri çevirmek zorunda kaldı. ‘Üniversiteye hazırlıkta dershaneye ve özel derse ihtiyaç duymayan okul’ olarak bilinen Nesibe Aydın Kocaeli Okulları’nın bir yılını okul müdürü Musa Vayiç değerlendirdi.

Gördükleri ilgiden bir hayli memnun kalan Vayiç, Nesibe Aydın Kocaeli Okulları bünyesinde ilkokul ve ortaokul açılacağı müjdesini de verdi.

 

Musa Hocam, Nesibe Aydın Kocaeli Okulları’nın bir yılını değerlendirirken, tanınırlık anlamında nasıl bir yol kat ettiniz?

İlk bir yıl yılımız on yıl gibi geçti desem abartılı olmaz. Sanki on yıldır Kocaeli’de faaliyette bulunan bir okul gibi tanınırlık seviyesine ulaştık. Bu, tamamen işinizi büyük bir ciddiyet ve özveri ile yapmanızla alakalı aslında. Bir atasözü vardır çok severim: ‘Ne ekersen onu biçersin.’ Biz çok şey ektik ve karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Aslında olay bu kadar basit.

Biz eğitimciler şuna inanıyoruz; bir çocuğun ve velinin sizinle ilgili yapacağı tanıtımı billboardlara ya da ilanlara büyük bütçeler ayırarak yakalayamazsınız. Hep bu bilinçle hareket ettik. Öğrencilerimiz ve velilerimiz o kadar memnundu ki bütün tanıtımı aslında onlar yaptı.

 

 

Nesibe Aydın Okulları’nı diğer özel okullardan ayıran özellik nedir? Bize biraz Nesibe Aydın ekolünden bahseder misiniz?

Nesibe Aydın, bir Ankara okulu biliyorsunuz. Yıllardır Ankara’nın en prestijli okullarından biri oldu. Kurucumuz Nesibe Hoca bu konuda tam bir duayen zaten. Çok disiplinli, dikkatli, özverili bir eğitimci. Eğitimden aldığını eğitime yatıran ve çocukların başarılı olması için maddi-manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir insan. Aslında okulun kültürü de ekolü de bu noktadan besleniyor.

Türkiye’de dershane + okul modelinin ilk ve en başarılı örneği biziz. Okullarımız, çocuklarımızın hem okulu hem de dershanesi. Bu okula gelen hiçbir öğrenci dershaneye, kursa ihtiyaç duymaz.

 

 

7 ÖĞRENCİYE 1 ÖĞRETMEN

 

Öğrenciler gibi öğretmenleri de seçerek alıyorsunuz yanılmıyorsam.

Öğretmen arkadaşlarımız çok sıkı bir insan kaynakları sürecinden geçerek geliyor. Sınavlar, demo dersler, mülakatlar, referans araştırmaları derken hiçbir ayrıntı atlanmıyor.  Ortalama 7 öğrenciye bir eğitim personelinin düştüğü bir kurumdan söz ediyoruz. Bu çok ciddi bir oran. Örneğin, Kocaeli okulumuzdaki kadroyu ikiye bölerek bu büyüklükte bir okul daha açabiliriz dersem, bu oranın ne anlama geldiği daha net anlaşılır.

Öğrenciler de okula geleneksel olarak şubat ayının son haftası yaptığımız bursluluk sınavı ile kayıt hakkı kazanabiliyor. Sadece bu sınavda yeterli puanı alabilen öğrenciler kayıt yaptırabiliyor. Bu, öğrencinin okuldaki yüksek tempoya uyum sağlayabilmesi için çok önemli. Aldığı puana göre fen ya da Anadolu lisemize yerleştiriyoruz. Özetle güçlü bir öğretmen kadrosu, güçlü öğrenci profili ile bir araya gelip, güçlü yayın ve eğitim materyalleri ve ortamlarıyla desteklenince başarı kaçınılmaz oluyor.

 

Okulunuza İzmit dışında diğer ilçelerden de gelen öğrenci var mı?

Diğer ilçeleri bırakın, İstanbul Pendik ve Tuzla’dan servis kaldırmamızı rica eden veliler oldu. Sakarya’dan çok soran oldu. Kontenjan kısıtlaması yüzünden maalesef birçok öğrencimize kayıt hakkı veremedik. Özellikle 9. ve 12. sınıflarda aldığımız öğrenciden çok daha fazlasını geri çevirmek zorunda kaldık.

Bu durum doğru yolda olduğumuzu gösteren önemli bir kriter. Bu güveni ve itibarı kaybetmemek ve üzerine koyabilmek için her zamankinden daha dikkatli olmamız gerektiğini biliyor, her zamankinden daha çok çalışıyoruz. Kocaeli’ye özel ve çok güçlü bir fen lisesi kazandırdık. Eğitim hayatına İstanbul’daki okullarda devam etmek isteyen hatırı sayılır sayıda öğrenciyi Kocaeli’de kalmaya ikna ettik. Bu çok önemli. Siz de biliyorsunuz akademik anlamda en başarılı çocuklar yıllardır hep İstanbul’u tercih etti. Bu tercihi değiştirmek belki de işin zor kısmı idi. O yüzden çok önemli diyoruz.

 

 

İLKOKUL VE ORTAOKUL MÜJDESİ VERDİ

 

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları bünyesinde fen ve Anadolu lisesi var, ilkokul ve ortaokul bölümlerini de açmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle evet. Okulu ilk açtığımız yıl, dört yıl içinde diğer kademeleri de açacağımızı ifade etmiştik zaten. Bir aksilik olmazsa 2021-2022 döneminde bunu yapacağız. Projelendirme aşamaları bitti diyebilirim. Şu an liseye gelen öğrencilerimizin birçoğunun kardeşleri var ve velilerimiz bu konuda çok baskı yapıyor. Dışarıdan çok soran veli var. İnşallah onların bu taleplerine de en kısa sürede yanıt vereceğiz.
ETİKET :   nesibe aydın okulları eğitim başarı öğretim öğrenci ilgi okul kocaeli

Tümü