kocaeli , 22-01-2020

Mutaflar Otomotiv’den ilginç bir hizmet; LASTİK OTELİ

Aracınızın kış lastiklerini taktırırken, yaz lastiklerini nerede muhafaza edeceğinizi düşündünüz mü? Mutaflar Otomotiv, ‘lastik oteli’ hizmetiyle, lastiklerinizi güvenli bir ortamda koruyor

15:18:47 | 2017-11-03

RÖPORTAJ: Eylem Selvi Arı • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin


 

Kış yaklaşıyor. Araç sahipleri, 1 Aralık itibariyle kış lastiklerini taktıracak. Peki, yaz lastiklerini ne yapacaklar? Nerede muhafaza edecekler? Mutaflar Otomotiv, yazın kış lastiklerinizi, kışın da yaz lastiklerinizi depolarında en güvenli şekilde muhafaza ediyor. Tam 41 yıldır İzmit’te hizmet veren Mutaflar Otomotiv, yaklaşık 10 yıldır ‘lastik oteli’ hizmetiyle araç sahiplerinin en çok tercih ettiği işletme.

1976 yılında merhum Bülent Mutaf tarafından kurulan ve bugün oğullarının devraldığı Mutaflar Otomotiv’in genç patronu Emrah Mutaf, 1 Aralık itibariyle başlayacak olan kış lastiği uygulaması öncesi yaz ve kış lastiği arasındaki farkları, neden mevsimine uygun lastik kullanılması gerektiğini anlattı.

 

Biraz Mutaflar Otomotiv’den bahseder misiniz?

Mutaflar Otomotiv, 1976’dan beri hizmet veren bir işletme. Rahmetli babam Bülent Mutaf, firmayı kurduğunda İzmit’in ilk lastikçilerinden biri oldu. 2000 yılında babamı kaybedince işin başına geçtim. Bugün, kalite ve hizmet çeşitliliğimizi artırmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Güven odaklı bir işletmeyiz.

 

 

 

1 Aralık’ta kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış ve yaz lastiği neden önemli?

Kış lastiği denilince, insanların aklına nedense sadece kar yağdığında takılması gereken bir lastik geliyor. Halbuki kış lastiği, asfalt sıcaklığının 8-10 derecelere düşmesiyle, lastiğin asfaltta yol tutumunu artırmak için kullanılır. Viraj ve fren hakimiyetinin daha iyi olmasını sağlar. Kısacası kişinin güvenliğini artırmak için önemlidir. Yaz lastiği de asfalt sıcaklığının 10 derecenin üzerine çıkmasının ardından, yine daha iyi bir yol tutuşu ve güvenlik için şarttır. Kış lastiğinin sadece karda değil gizli buzlanmada ve yağmurlu havalarda da faydası büyüktür. Normal şartlarda bir lastikte fren mesafesi 7 metre ise kış lastiğinde 2-3 metreye kadar düşüyor.

 

Dört mevsim lastikler aynı görevi görmüyor mu?

Dört mevsim lastiklerin yasal olarak kullanılmasında bir sakınca yok. Cezası da yok ancak benim ve daha önemlisi lastik üreticilerinin kanaatine göre bu lastikler yüzde 20-30 oranında düşük performans gösteriyor. Arabasını fazla kullanmayan, senede 5 bin 10 bin kilometre yapanlar, dört mevsim lastiklere yönelebilir. Ancak çok yol yapanlar için uygun değil. İnsanlar güvenliğini, sağlığını ve malını düşündüğü için artık yaz-kış lastiği konusunda daha duyarlı.

 

Peki, iyi lastik nasıl anlaşılır?

Türkiye’de iyi lastik denilince ‘en pahalı lastik’ akla geliyor. Şu bilinmeli ki ‘reklamı en çok olan, en iyi lastiktir’ algısının yıkılması lazım. İyi lastik, kullanılmadan anlaşılamaz. Arabaya göre lastik kullanılmalı.

 

‘Lastik oteli’ olarak da hizmet veriyorsunuz. Lastik oteli ne demek?

Geçmişte insanlar yaz-kış lastiklerini kömürlüklerinde ya da evlerinin balkonunda muhafaza ederdi. Özellikle kadınlar bu durumdan çok rahatsız olurdu. Bizler de bu rahatsızlığı görünce, müşterilerimizin lastiklerini kendimiz depolamak istedik. Bize gelen müşterilerimizin mevsim lastiklerini takıp, çıkardığımız lastikleri de sezonu gelene kadar depolarımızda saklıyoruz. Yaklaşık 10 yıldır lastik oteli olarak hizmet veriyoruz. Esasında önemli bir hizmet ancak bugüne kadar ses getirici bir atılım yapmadık.

 

Şu an otelinizde kaç aracın lastiği var?

Birkaç yıl öncesine kadar insanlar, mevsimine göre lastik kullanmak konusunda bilinçli değildi. Zaman içerisinde gerek yasalar gerekse güvenlik nedeniyle bilinç düzeyi arttı. Eskiden 150 kişinin lastiklerini depolarken şimdi binin üzerinde aracın lastiklerini depolar hale geldik. Şu anda 4 bin-7 bin arasında lastiği muhafaza ediyoruz.

 

Mutaflar Otomotiv, ilimizde 41 yıldır faaliyet gösteren köklü bir firma.

 

MÜŞTERİLERİMİZE ÜCRETSİZ

Peki, bu hizmetin bir ücreti var mı?

Müşterilerimize yönelik ücretsiz bir hizmet bu. Lastiğini bizden alan, söktürme-taktırma ve bağlantı işlemlerini bizde yaptıran kişiden ücret talep etmiyoruz. Ancak bizimle bir alışverişi olmayan kişilerin lastiklerini ücret karşılığı muhafaza ediyoruz.

Lastiği muhafaza süreniz nedir?

Sezonu gelene kadar… Örneğin aralık ayında kış lastiği dönemi başlayacak. Biz, kasım ayında kış lastiklerini takmaya başlıyoruz ve araçtan çıkardığımız yaz lastiklerini nisan ayına kadar saklıyoruz. Hatta bazen müşterilerimiz unutuyor, arayıp “Hala kış lastiği takıyorsunuz, gelin yaz lastiklerinizi takalım” diyoruz. İşimizi takip ediyoruz, müşterimizle teması kesmiyoruz.

Lastiğe herhangi bir zarar gelmesi halinde sorumluluk alıyor musunuz?

Elbette. Lastiğin çalınması, kaybolması ya da hasar görmesi halinde müşterimize yenisini ve birebir aynısını veriyoruz. Kaldı ki bugüne kadar böyle bir olayla hiç karşılaşmadık.

JANT İŞİNDE BİR NUMARAYIZ

Mutaflar Otomotiv olarak lastikleri depolama dışında ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Ultra performans lastiklerinin satışını yapıyoruz. Mercedes, BMW, Maserati, Bentley gibi araçlara hizmet veriyoruz. Jant işinde bir numarayız diyebilirim, Türkiye’de de bu konuda sayılı bir firmayız. Aradığı jantı bulmayan bir müşterimiz olmamıştır. Bu konuda geniş bir yelpazemiz var. 7 çalışanımızla hizmet veriyoruz.

 

Lastikler böyle muhafaza ediliyor.

 

Jant alırken neye dikkat edilmeli?

Ülkemizdeki jantlar yurt dışından ithal ediliyor. Uzakdoğu’dan geliyor. Jantta insanlar marka bilmez, görüntüye aldanırlar. Müşteri jant alırken güvenmek ister. Biz de güvene dayalı çalışıyoruz.

 

Ürünlerinizin garanti süresi var mı?

Mutaflar Otomotiv’den alınan her ürünün 2 yıl garantisi var.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Araç sahipleri kış lastiği konusunda hassas olmalı. Kış lastiğinin yasası çıktı; kullanımı ticari araçlar için zorunlu ancak binek araçlarda karar valilik makamına bırakıldı. Bence binek araçlarda da bu zorunlu olmalı. Avrupa’da kışın kaza yapın, kaskonuz bakar, eğer lastikleriniz bozuksa ya da mevsime uygun değilse ödeme yapmaz. Şöyle düşünmek lazım; siz aracınıza kış lastiği taktırıyorsunuz ben taktırmıyorum ve yolda aracı kaydırıp sizin malınıza zarar veriyorum. Böyle bir tatsızlık yaşanmaması için kış lastiğini ihmal etmeyin. Kimse kış lastiğini külfet görmemeli, güvenlik için şart.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Körfez Mahallesi Süreyya Sokak Kocaeli Plaza No:111/D İzmit /Kocaeli

Telefon: O262 324 33 33

Web: www.mutaflarotomotiv.com
ETİKET :   lastik oteli lastik kocaeli

Tümü