kocaeli , 29-05-2020

Kongre merkezinin temeli atıldı

Başkan Karaosmanoğlu Kongre merkezinin temel atma töreninde işi üstlenen firmadan yılsonunda bitirme sözü aldı

12:43:34 | 2018-05-11

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark birinci etapta yapımına başlanan kongre merkezinin temel atma töreni gerçekleştirildi. 36 dönüm alan üzerinde planlanan ve üç bloktan oluşacak kongre merkezinin temel atma töreninde konuşan Başkan Karaosmanoğlu “ Kocaeli’deki ihtiyaç duyulan her noktada ulaşım yatırımlarını sürdüreceğiz” dedi. Başkan Karaosmanoğlu inşaatın yapımını üstlenen müteahhitten katılımcıların önünde inşaatın yılsonunda biteceğinin sözünü aldı.

YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Kongre Merkezi inşatının önünde gerçekleşen temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Betül Yazıcı, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

“ŞİMDİLERDE AÇILIŞLARA YETİŞEMİYORUZ”

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Eskiden bu tarz yatırımları devletin en üst kademeleri yapıyordu. İnanın şimdilerde açılışlara yetişemiyoruz. Bugün Gebze’de bir eserimizin daha açılışını yaptık. Şimdi burada da başladık, temelini atıyoruz. Hizmet devam ediyor. Seçim beyannamemizde vaat ettiğimiz bir kongre merkezimiz var. Burada onu yapıyoruz. Burası eski bir boru fabrikasının üretim kısmı. Projede sergi salonları, fuaye ve düğün salonu var. Kongre Merkezimiz bu bölgenin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir tesis. Burayı yılsonunda açmaya çalışacağız. Burayı hemşerilerimizin hizmetine açmak için elimizden geleni yapacağız. Biz göreve geldiğimizden beri nüfusumuz 800 bin arttı. Dolayısıyla böyle merkezler de artık zaruri hale geldi” dedi. Karaosmanoğlu müteahhitten inşaatın yıl sonunda biteceğinin sözünü aldı. Konuşmanın ardından Başkan Karaosmanoğlu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte, “En geç 2019 Ocak’ta açılışta buluşmak üzere butona basıyoruz” dedi.

“ŞEHİRCİLİKTE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

“Hizmetlerimize, eserlerimize her gün bir yenisini daha ekliyoruz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “İslam dünyasında en güvenli, şehircilikte önemli adımlar atmış, gelişmekte olan dünyanın dikkatini çeken, ah bizde Kocaeli gibi olabilsek denilen bir memlekette yaşıyoruz. Eskiden bu tarz hizmetleri yapmak mümkün değildi. İki boruyu yan yana getirmiyorduk. Şu anda her istediğimizi alabilecek imkânımız var. İstediğimiz bir şeyi bugün yapamasak da yarın yapıyoruz. Sahillerimizi pırıl pırıl yaptık. Önceki dönemlerde bunlar neden olmuyordu peki? Ben 90 kişilik sınıflarda derse girdiğimi biliyorum. Şimdi sınıf ortalamamız 30’un altında. Halkımız ülkenin yönetimine el koydu. 2002’de bu gidişe son verdik” dedi.

4 BİN METREKARELİK ALANA YAPILACAK

36 dönüm alan üzerinde planlanan kongre merkezi üç bloktan oluşacak. A ve B bloğun taban alanı 7 bin 500 metrekare, toplam inşaat alanı 11 bin 700 metrekare olacak. Büyük kongre salonu bu bloklarda yer alacak. C bloğun ise taban alanı 2 bin 700 metrekare olurken inşaat alanı 4 bin metrekare toplam alanı bulacak.

2 ADET 460 KİŞİLİK SALON

Projede bin 300 kişilik ana kongre merkezi, fuaye ve sergi salonları, 4 adet 120 kişilik çok amaçlı salon, 4 adet 40 kişilik salon, 60 kişilik senato salonu ve idari ofisler, 2 adet 460 kişilik nikah salonu, farklı ölçeklerde toplantı odaları atölyeler ve yeme içme birimleri bulunacak. Mannesman fabrikasının kamusal bir kültür alanına dönüşmesi projesiyle Sekapark bir bütün haline gelecek ve daha büyük bir kamusal alan elde edilecek. Bugün büyük ölçüde açık alan faaliyetleri barındıran kıyı bandına yeni kongre merkeziyle Sekapark’ın eksik parçası da eklenmiş olarak zengin bir cazibe merkezi ortaya çıkacak. Proje alanına yaya ve taşıtla ulaşım sağlanabilecek. Proje içinde açık otopark alanları ve peyzaj düzenlemeleri de yer alacak.
ETİKET :   kocaeli büyükşehir belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kongre merkezi

Tümü