kocaeli , 27-05-2020

Kocaeli, Türkiye’nin AR-GE ve teknoloji merkezidir

Başkan Karaosmanoğlu, Türkiye’nin en iyi işverenleri 2018 listesinde yer alan ve 2016 yılında 16 Avrupa Magna Seating fabrikası içerisinde de en iyi yönetilen fabrikası seçilen Magna Otomotiv'i ziyaret etti

13:10:16 | 2018-05-28

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kanada merkezli ve dünyanın 1 numaralı otomotiv yan sanayi tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Magna Otomotiv'i ziyaret etti. 29 ülkede 309 üretim operasyonu ile dünya genelinde 152 binden fazla çalışanı bulunan MAGNA Kocaeli hakkında bilgi alan Karaosmanoğlu, toplam 16 otomotiv üreticisi firmanın tedarikçisi konumunda bir firmanın Kocaeli’de üretim gerçekleştirmesinin önemine değindi.

 

EREN, 'FORD OTOSAN’A DA ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Genel Müdür Serdar Eren’den üretim faaliyetleri hakkında detaylı bilgi alan Başkan Karaosmanoğlu’na, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve AK Parti İlçe Başkanı İdris Alp eşli etti. Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2018 listesinde yer aldıklarını ve 2016 yılında 16 Avrupa Magna S0UIOeating fabrikası içerisinde en iyi yönetilen fabrika seçildiklerin belirten Eren, “Magna Otomotiv olarak 2003 yılı Ocak ayında ülkemizdeki faaliyetlerimize başladık. Türkiye’nin 343. ARGE Merkezi’ni bünyemizde bulunduruyoruz. Bugün itibari ile 386 çalışanı ve 5 farklı ürün ailesi için müşterisi olan Ford Otosan’a da üretim gerçekleştiriyoruz. Fabrikamız, 2018 yılı vizyonunu Endüstri 4.0 ve dijitalleşme olarak belirlemiş ve bu alanlarda büyük yatırımlar yaptı” ifadelerini sarf etti.

 

KOCAELİ TÜRKİYE’NİN EN STRATEJİK SANAYİ KENTİDİR

Fabrika alanını gezen ve incelemeler sonrası bir açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Her geçen gün Türkiye’de ARGE merkezlerinin çoğalması üretim noktasında katma değeri yüksek ürünlere geçmede ülkemize artı değer katıyor. Yerel yönetimler olarak yatırımcımızı ve üreticimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Kocaeli Türkiye’nin en stratejik sanayi kentidir. Aynı zamanda hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımının ve aynı zamanda da nitelikli işgücünün, otomotivin, sanayinin merkezidir. Ve bunların yanı sıra Türkiye’nin AR-GE ve teknoloji merkezidir.
Ticaretin de kalbi burada atıyor; Lojistiğin de. Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biriyiz. 16 yıldır kararlı, istikrarlı bir yönetimle Türkiye, 
yatırımcılar için, yabancı sermaye için en güvenilir limanlardan biri haline geldi.

 

YERLİ TEKNOLOJİYİ TEŞVİK EDİYOR

Bugün Gölcük’te ticari araç koltuğu üreten Magna Otomotiv fabrikamızı ziyaret ederek yatırımcıya, üreticiye ve çalışanlara olan desteklerimizi ifade ettik diyerek açıklamalarını sürdüren Karaosmanoğlu, “Artık yerli yabancı yüzlerce yatırımcı, şehrimize akın ediyor. Bu Firmalardan birisi de Magna Otomotiv., Kanada’dan Almanya’ya kadar uluslararası sermayesi ile ülkemize yatırımlarını yapıyor. Daha geçen sene açılışını yaptığımız Ar-Ge Merkezi ile ülkemize teknoloji transferi gerçekleştiriyor, yerli teknolojiyi teşvik ediyor. Bu durum ise, bize duyulan güveni vurguluyor. Kentimizde gerçekleşen bu dev yatırımlarla yüzlerce kişiye yeni bir istihdam alanı açıldı. İşte bu güven ortamının devam etmesi ve istikrarın sürmesi için 24 Haziran’da önümüzde büyük bir fırsat var. İnanıyorum ki halkımız 24 Haziran’da güven ve istikrardan yana tercihini kullanıp, ülkemizi 2023 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak kadroyu seçecektir” diyerek açıklamalarını tamamladı.
ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu magna otomotiv kocaeli arge gölcük

Tümü