kocaeli , 13-07-2020

10.Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı kent protokolünün yoğun katılımı ile gerçekleştirilen tören ile açıldı

13:17:06 | 2018-05-05

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

Yazarlarla okurları buluşturan Türkiye’nin en büyük kitap fuarından Kocaeli Kitap Fuarı kapıları bu yıl 10’uncu kez okur severler için açtı. Uluslararası Fuar Merkezi'nde 9 yılda 3 milyon 877 bin kişiyi ağırlayan Kocaeli Kitap Fuarı’na bu yıl da yoğun ilginin olması bekleniyor. 5-13 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan kitap fuarının bu yıl ki teması ise ‘’Çocuk Edebiyatı’’ olarak belirlendi. Çocuk edebiyatı yazarı ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in onur konuğu olacağı kitap fuarı, 9 gün boyunca 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak.  

YOĞUN KATILIM

Uluslararası Fuar Merkezi’nde başlayan 10.Kocaeli Kitap Fuarı’nın açılış programına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti İstanbul Milletvekili TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Jandarma Komutanı Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, KOTO Başkanı Necmi Bulut ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YENİ NESİL OKUDUĞUNU ANLAMALI

Çocuk edebiyatı yazarı ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin “ Çocukluğum benim için son altın çağdır. Dünyayı keşfetmek isteyen meraklı çocuklardan bir tanesi de bendim. Çocuk edebiyatı dünyasına girdiğimde ikinci çocukluk çağıma girdiğimi söyleyebilirim. Bizim çocuk anlayışımız sabit kalırken çocuk mekânları ise çok hızlı değişiyor. Kültür ve medeniyetimizden beslenmeyen çocuk yayıncılığının gelişmemesinin nedeni modern çocuk edebiyatı anlayışıdır.  Örgün eğitim sistemi ile okuduğunu anlayan bir nesil yetiştiremeyiz. Ancak çocuktan yola çıkarsak insanlığı birleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

KİTAP MEDENİYET DEMEKTİR

Şirin’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “ İnsanlığın mayası, ışığı, medeniyetlerin kaynağı okumaktır. Allah her dönemde insanlığa kitap gönderdi.  Allah nasıl yaşamak gerektiğini anlattı. Medeniyet ışığımızı kitaplarımızdan alıyoruz. Kur’an-ı Kerim gerçek bir kitap ve mutluluk kaynağıdır, kitapların anasıdır. Kitapsız bir medeniyetin gelişmesi mümkün değil. Kitapsız bir toplum yaşayamaz. Bu nedenle okuyacağız ve okuduğumuzu yorumlayacağız. Ben inanıyorum ki Kocaeli Kitap Fuarımıza geçen yıllara göre bu yıl daha büyük bir ilgi olacaktır. Karşılıklı konuşmaların etkinliklerin, yazarlarımızın düşüncelerinin Kocaeli halkımız için çok değerli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu 

“OKU” İLK EMİRDİR

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop “ Kitap bizim medeniyetimizin şirazesidir.  Ehli kitap olmak çok önemlidir. Oku Allah’ın insana son peygamber ile gönderdiği ilk emirdir. Bu yüzden okumak araştırmak zorundayız. Bilginin kaynağı ise güçtür. Akıl ise bilgiden gelen güçle yeni düşünceler oluşturabilmektedir. Kitap bilgi kaynaklarımız içinde en kaliteli, en güzel kaynaktır. Bu anlamda Türkiye’nin en büyük fuarlarından bir tanesi olan Kocaeli Kitap Fuarı’nı ülkemize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

KOCAELİ KÜLTÜR ŞEHRİ OLMA YOLUNDA

Şentop’un ardından kürsüye gelen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “Bu yıl seçilen konu olan çocuk edebiyatı çocuklarımızın küçük yaşta okuma alışkanlığı kazanması noktasında çok önemli buluyoruz. Okuduğunu anlayan ve yorumlayan bir gençlik en büyük zenginliğimizdir. Kocaeli sanayi kenti olduğu kadarıyla kültür şehir olma yolunda çok ciddi atımlar atılıyor. Ben gerek bu fuarın hayata geçirenlere ve katılan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardında Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, fuarın onur konuğu olan Çocuk edebiyatı yazarı ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’e çocukların çizmiş oldukları resim kitabını takdim etti. Daha sonra ise tüm protokol üyeleriyle birlikte kurdele kesildi ve kitap fuarı resmen başlamış oldu.

 

 

 

 

ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10.Kocaeli Kitap Fuarı İzmit Yürüyüş Yolu kitap Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin