kocaeli , 24-08-2019

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü yanı başımızda; Şiddete ‘KADES’ ile ‘dur’ deyin!

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği, şiddete uğrayan ve bu risk altında yaşayan tüm kadın ve çocukların yanında

14:49:30 | 2019-05-09

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun; ülkemizde şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar ve aile bireyleri ile tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması; bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemekte. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, bünyesinde kurduğu Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği sayesinde, şiddet mağduru tüm bireyler ilimizde daha da güvende.

 

HIZLI VE ETKİLİ HİZMET

6284 sayılı kanun kapsamında verilen hizmetlerin kalitesini artırmak amacıyla hizmet veren Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nde konusunda uzman ve öncelikli olarak kadın personel görev yapıyor. İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kaan YIKILMAZ, Asayiş Şube Müdürü Ömer KODAL, Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amiri Oğuzhan ÇİĞNİTAŞ ve Büro Memuru Müberra KÖK koordinasyonunda görev yapan ekip, şiddet mağdurlarına yönelik daha etkin ve hızlı bir hizmet sunmak için büyük bir gayret ve özverileriyle görev yapıyor.

‘KADINA DESTEK’ UYGULAMASI

Hizmet standartlarını ve kalitesini artırmak amacıyla gelişen teknolojinin insan hayatına kattığı kolaylıklardan da faydalanan  Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı; kadına yönelik risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçilebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm teknik imkan ve kapasitesi en üst seviyede kullanıyor. Bu kapsamda geliştirilen ‘KADIN DESTEK’ (KADES) Uygulaması 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirildi. Şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı bir şekilde iletmeleri amacıyla geliştirilen bu uygulamayı, akıllı telefon kullanıcısı her kadın Google Play ve Apple Store mağazalarından ‘Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES)’ ismiyle indirebilmekte.

 

EN YAKIN EKİP SEVK EDİLİYOR

Uygulama, ihtiyaç hissedilen durumlarda kullanıldığı takdirde kullanıcıların konum ve irtibat bilgilerini otomatik olarak 112 Acil Çağrı Merkezine iletilerek, olay yerine en yakın ekiplerin sevkini sağlanabilmekte. KADES uygulamasının kullanılmaya başlanıldığı tarih itibari ile ilimizde toplam 46 ihbara hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edildi, şiddet mağdurlarına ulaşıldı; olası birçok şiddet olayı engellendi, olaylara karışan şüpheliler hakkında  gerekli adli tahkikatlar yapıldı.

 

 
ETİKET :   Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü kadın destek uygulaması kades

Tümü