kocaeli , 21-02-2020

Kitapları ‘en çok satanlar’ listesinde: Yelda Kırçuval

Karamürselli yazar Yelda Kırçuval, ‘Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler’den sonra ‘İnsanı İnsan Acıtır’ kitabıyla da ‘en çok satanlar’ listesindeki yerini aldı

11:34:50 | 2019-01-02

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

 

Ekranlardan tanıdığımız programcı, spiker ve eğitmen Yelda Kırçuval’ın ilk kitabı ‘Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler’ 18 baskı yaparak, ‘çok satanlar listesi’ne girmeyi başardı.

İkinci kitabı ‘İnsanı İnsan Acıtır’ romanıyla da büyük bir çıkış yakalayan Yelda Kırçuval, bize de yabancı bir isim değil.

Güzel yazar, aslen Karamürselli ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın eşi Tuba Yıldırım’ın kız kardeşi.

6. baskısını yapan romanının imza günü için geçtiğimiz ay Karamürsel’e gelen Yelda Kırçuval, ailesiyle hasret giderdi, hemşehrileriyle kucaklaştı.

Kitabına sinema filmi tadında teaser (fragman) çekerek, edebiyat dünyasında bir ‘ilk’e imza atan Yelda Kırçuval ile buluştuk, yazarlık serüvenini ve kitaplarını konuştuk.

 

  

Yelda Hanım, bir dönem Karamürsel’de yaşadığınızı öğrendik. Bize biraz o yıllardan bahseder misiniz?

Babam memurdu, tayini nedeniyle ben 3 yaşındayken Karamürsel’e geldik. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarım Karamürsel’de geçti. Hayallerimi gerçekleştirmek için 18 yıl önce İstanbul’a taşındım ama Karamürsel’in benim için çok farklı bir yeri var. Ailem burada yaşıyor, onları görmek için sık sık geliyorum. Bunun yanında arkadaşlarım, dostlarım, akrabalarım burada.

İkinci kitabınız için Karamürsel’de bir imza günü düzenlediniz, neler hissettiniz?

Lise arkadaşlarımı, öğretmenlerimi, komşularımı, uzun zamandır göremediğim dostlarımı görmek beni çok duygulandırdı. Onların hayatındaki değişimi gördüm. Geçmişe yolculuk yaptım diyebilirim.

 

Yelda Hanım, sizi daha çok ekranlardan tanıyoruz. Yazarlık dışında ne işle meşgulsünüz? Ekranlara geri dönecek misiniz? 

12 yıllık habercilik geçmişim var, pek çok kanalın haber merkezinde çalıştım, spikerlik yaptım. Sonra program yapmaya başladım. Ekranlara 3 yıllık bir ara verdim ve o arada iki kitap yazdım. Şimdi ekranlara dönme vakti. Çok yakında Kanal D’de başlayacak bir projenin içinde yer alacağım.

 

Kitap yazma fikri nasıl gelişti?

Kitap yazmamda, geçmişimde ve halihazırda yaptığım işler etkili oldu. Yaşadıklarım; kitaplarımı besleyen, doyuran, kurguyu değiştiren bir etki yarattı. Ben, hayatı iyi gözlemleyen, farkındalığı yüksek, algısı açık birisiyim. Bazen, bazı şeyleri çok konuşamıyorsunuz, hikayeler içinizde birikiyor. Ben bu birikimi içimde tutmak istemedim. ‘Bir çıkış yolu olmalı’ diye düşünürken, kitap yazmaya karar verdim. Tabii kitap yazmak ortaokul-lise yıllarımda kariyer planımda da vardı. ‘Bir gün, şu yaşlarda kitap yazacağım’ dedim ve o yaşlarda da çıktı kitabım.

 

‘Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler’ isimli kitabınızda vermek istediğiniz mesaj neydi?

Üzerinde çokça çalıştığım bir kitap oldu. Bir psikiyatr ve bir psikolog ile 130’un üzerinde kadın hikayesi dinledik. Gazetelerin 3. sayfa haberlerinden yola çıktık ama kendi hayatımızın içindeki kadınlar da var bu hikayelerde. İnsanların davranış bozukluklarını inceledik ve bu bozukluğun o insanı adapsızlığa nasıl ittiğini irdeledik. İçinde bulunduğum medya dünyasında bunun örnekleri çok fazla. Yola çıkarken de büyüklerimizden dinlediğimiz adab-ı muaşeret kurallarını, insanı insan yapan görgü kurallarını kendime rehber aldım. Toplum, bu kuralları hayatın akışında yok sayıyor. Siz ne kadar adab-ı muaşerete uygun bir hayat yaşamak isteseniz de birileri gelip ‘Bu işin jargonu bu değil, şöyle davranacaksın, böyle oturacaksın, şunu dinleyeceksin’ diyebiliyor.

 

Bunlara itiraz etmişsiniz…

Evet, aynen öyle. Ben toplumdaki bu yanlış durumun sebebini irdelemeye çalıştım. Dinlediğim 130 küsur hikayeden 5’ini kitaba taşıdım. Adapsızlığı bilerek veya bilmeyerek seçmiş kadınların hikayesiyle beraber o hikayenin içinde hayasızlığı dibine kadar yaşayan ve fütursuzlukta sınır tanımayan erkek karakterini de irdeledim.

 

Peki, ikinci kitabınız ‘İnsanı İnsan Acıtır’ı eline alan okurlar ne bulacak?

Benim en nefret ettiğim insan modeli acıya seyirci kalandır. Ne yazık ki böyle insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanlar fazlasıyla bencil. Öyle bir hale geldi ki toplum kendi acısını bile önemsemez oldu. Zaten bir başkasının acısına seyirci kalan, kendi acısına da seyirci kalmıştır. Acıya ortak olmak, insanı insan yapan en büyük erdemdir. Sistem size; ‘mutlu ol, pozitif ol, mutsuz insanlardan uzak dur, dert dinleme, keder dinleme’ diyor. Bu şu demek; ‘Acıya seyirci kal, izle, dahil olma’ Dahil olduğun zaman mesuliyetlerin başlıyor, onun için bir şey yapman gerekiyor. Kitabımda yeniçağın mutluluk ve başarı odaklı bireyinin; başarısızlığa ve acıya karşı nasıl da zayıf bir bağışıklıkla mücadele ettiğinin sert, yalın ve gerçekçi öyküsünü anlattım.

 

İlk kitabınız 18 baskı yapmış, İnsanı İnsan Acıtır ise 6. baskısını… Kitaplarınızın bu kadar çok okunmasını neye bağlıyorsunuz?

İlk kitabım çıktığında ‘Çok sert bir ismi var’ diye tepkiler aldım. Bu tepkiyi verenlere şunu söyledim; birilerinin birilerine ‘adapsız’ demesi gerekiyor. Bunu duymaya ihtiyacı olan bir kitle var. Bu yüzden ‘Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler’ 18 baskı yaptı. İkinci kitabımda ise ‘acımak’ var. Kaç kişi yanı başındaki acıya seyirci kalmadan o acıya dahil olup, çözüm odaklı bir davranış sergiledi? İşte bunu sorguladığım için 6. baskıyı yaptı. Ben insani değerlerin eksik olduğu noktaları yakalıyorum.

 

KİTABA TEASER ÇEKTİ

 

Kitabınızın gelirini sanat okuyan çocuklara aktaracağınızı açıkladınız.

Ben Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nin kurucularındanım, aynı zamanda sinema-televizyon bölüm başkanıyım. Pek çok genç sanatçımız ekonomik nedenlerle eğitim fırsatı yakalayamıyor. Şu an okula girmek için bekleyen öğrenciler var. Kitaptan gelen kaynağı onların eğitim hayatına aktaracağım.

 

Bu arada Türkiye’de bir ilke imza attınız, kitabınıza teaser (fragman) çektiniz. Bu fikir nereden çıktı?

Türkiye’de sinema ve dizi filmlerinde teasera alışkınız ama bir kitabın teaserı hiç olmadı. Dünyada yapılan ama ülkemde yapılmamış işleri yapmak benim için çok önemli. Herkes gibi olmak yerine herkesten farklı olmayı seçiyorum. ‘İnsanı İnsan Acıtır’ kitabıma sinema filmi bilinciyle bir teaser çektik. Digital platformlarda bu teaserı herkes izleyebilir. Türkiye’deki imza turunu bitirince, teaser ve kitabımla Newyork’a gideceğim. Ülkemi yurt dışında doğru bir şekilde temsil edeceğime inanıyorum.

ETİKET :   yelda kırçuval insan insanı acıtır kitap yazar Karamürsel