kocaeli , 21-02-2020

Kitap fuarı 10’uncu kez kapılarını açıyor

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, 10. kez kitapseverlere kapılarını açıyor

16:19:40 | 2018-05-02

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

ONUR KONUĞU MUSTAFA RUHİ ŞİRİN

10’uncu Kocaeli Kitap Fuarı’nın tanıtım toplantısı Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Akman ve KOTO Genel Sekreter Yardımcısı Sezgin Karayel katıldı. Bu yıl ki fuarın teması Çocuk Edebiyatı olarak belirlenirken 10’uncu Kocaeli Kitap Fuarı’nın onur konuğu Mustafa Ruhi Şirin oldu.

470 YAYINEVİ, 650’DEN FAZLA ETKİNLİK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri İlhan Bayram yaptığı konuşmada “9 yılda 3 milyon 877 bin kişinin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı, 10 yaşını sürpriz etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 05-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Kocaeli Kitap Fuarı’nda 470 yayınevi, 650’den fazla söyleşi, panel ve imza etkinliğiyle milyonlarca kitap, okurları bekliyor. 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yıl ki teması ‘’Çocuk Edebiyatı’’ olarak belirlendi. Çocuk edebiyatı yazarı ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in onur konuğu olacağı kitap fuarı, 9 gün boyunca 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak” ifadelerini kullandı.

UĞRAMADAN GEÇMEYİN

Konuşmalarının devamında Bayram, “7’den 70’e kitapseverler bu yıl yine çok sevdikleri yazarların kitaplarında nice yolculuklara çıkacak, hayranı oldukları bir yazara kitaplarını imzalatmak için saatlerce sırada bekleyecek, ardından tatlı bir yorgunluk içinde, her görüş ve fikirden konuşmacının katıldığı söyleşileri dikkatle dinleyecek. 9 gün boyunca bizleri kitaplar arasında, her türlü görüşün özgürce dile getirildiği, bambaşka ufuklara uzanacağımız bir kitap fuarı bizleri bekliyor. Bazılarımız ise sahaflardaki sararmış yapraklarda gençliğinin o en güzel günlerini, en tatlı anılarını bulacak. Son olarak diyoruz ki; İster kitap okuyun, ister söyleşi dinleyin, isterseniz sevdiğiniz yazarlara kitap imzalatın, ama 10. Kocaeli Kitap Fuarı’na uğramadan geçmeyin” diye belirtti.

 

KİTAP FUARI EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRDI

Bayram’dan sonra sözü alan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Aybike öğretmenin, Necmettin Öğretmenin unutulmaması bizi çok mutlu etti. Şehit öğretmenlerimizin unutulmamasından dolayı çok teşekkür ediyorum. Cenab-ı Allah’ın ilk emri; oku. Okuyan insan daha iyi olur, daha iyi analiz yapar. Kitap Fuarı bence Kocaeli için çok önemli. Kocaeli’de eğitimde başarı yakaladıysak Kitap Fuarı’nın çok büyük önemi var. Geçen sene 110 bin öğrencimiz gitti doluştu. 10 yıllık verilere baktığımızda çocukların kitap okuma oranının arttığını görüyoruz. Çocuklarımızın başarılı olmasını, özgüven sahibi olmasını istiyorsak onları mutlaka kitaplarla, kitapseverlerle buluşturmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ YAZARLAR KONUK OLACAK

Bu yılki fuara aralarında Kahraman Tazeoğlu, Aşkım Kapışmak, Sinan Yağmur, Süleyman Özışık, Nevzat Tarhan, Hayati İnanç, Ahmet Ümit, Şermin Yaşar, Yusuf Kaplan, Banu Avar, Tarık Tufan, Ahmet Taşgetiren, Buket Uzuner, Ömer Tuğrul İnançer, Mustafa Tatçı, Serdar Tuncer, Sultan Tarlacı, Aret Vartanyan, Sinan Yağmur, Erol Erdoğan, H. Salih Zengin, Nihat Vuran ve Ayşe Kulin gibi isimlerin yer aldığı yüzlerce yazar, söyleşi ve imza günleriyle katılacak. Türkiye’ye tarihi sevdiren isimler olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Talha Uğurluel ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil gibi isimler de fuarda yerini alacak. Sunay Akın da yine o güzel anlatımıyla fuara katılanları geçmişin koridorlarında yolculuğa çıkaracak. Onlarca yayınevi, stantlar ve sahaflar da fuarda yerini alacak.

AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK

Her yıl olduğu gibi bu yılda İzmit Yürüyüş Yolu’nda ağaçlar kitap açacak. Artık klasikler arasına giren bu etkinliğimizde 4 Mayıs Cuma sabahı yürüyüş Yolu boyunca tüm ağaçlar kitap açacak.  Sabah işine giden vatandaşlarımız ve okula giden öğrenciler, ağaç dallarından binlerce kitabı heyecanla toplayacak. Sabahın o erken saatlerinde Yürüyüş Yolu’nu dolduran kitapseverlerin Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilk kitabı toplamasıyla vereceği startı beklerken ki o heyecanlarını görmek dünyaya bedel.

TANINMIŞ GAZETECİLER KENTİMİZE AKIN EDECEK

Tv Net Haber Müdür Yardımcısı Fatih Sadırlı’nın moderatörlüğünü yapacağı ‘’Türkiye’de Siyaset ve Güvenlik Dengesi’’ konulu söyleşiye Coşkun Başbuğ ile M. Yalçın Yılmaz katılacak. Bu söyleşi 5 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’te Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde olacak. Amerika’da görülen Zarrab davasını başından itibaren takip eden ve CNN Türk’te yaptığı objektif yorumlarıyla dünya medyasının önüne geçen gazeteci Cüneyt Özdemir de fuarın ilk günü saat 14.00’te bir söyleşi yapacak. Yine tanınmış gazeteciler Ümit Zileli ve Gürkan Hacır da, ilk gün imza etkinliğine katılacak.

CEM YILMAZ GELECEK

Sahnelerde ve filmlerinde kahkaha fırtınası esen Cem Yılmaz’ı bilmeyeniniz yoktur, ancak ağabeyi Can Yılmaz’ın da ondan aşağı kalır yanı yok. Yanına bir de ünlü oyuncu Zafer Algöz eklenirse gülmek garanti. İkili neredeyse fuar boyunca bizlerle olacak. Cem Yılmaz ve Zafer Algöz, 5-6 Mayıs ve 12-13 Mayıs tarihlerinde saat 14.00’te kitaplarını imzalayacak. 

YEREL BASININ TANINMIŞ İSİMLERİNDEN SÖYLEŞİ

Kocaeli basınının duayenleri bu yıl fuarda yerini alıyor. Her yıl kitap fuarıyla ilgili övgü dolu yazılar ele alan yerel gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve başyazarları, bu fuarda tecrübelerini bizlerle paylaşacak. Bizimyaka Gazetesi Başyazarı Galip Ataman’ın moderatörlüğünde yapılacak söyleşiye Özgür Kocaeli Gazetesi Başyazarı İsmet Çiğit, Çağdaş Kocaeli Başyazarı Sadun Çetin, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Gebzeli gazeteci-belgeselci İsmail Kahraman, fuarın 2. Günü olan 6 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da bir araya gelecek. Kocaeli basının bu deneyimli isimleri, ‘’Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli’’ başlığı altında tecrübelerini genç meslektaşlarıyla paylaşacak.  

SUNAY AKIN’DAN ‘’EY ÖZGÜRLÜK’’

Şair, yazar, gazeteci, araştırmacı Sunay Akın, bu yıl yine kitapseverlerle 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda bir araya gelecek. Sunay Akın, o akıcı ve lezzetli anlatımıyla 9 Mayıs Çarşamba günü saat 15.00’te ‘’Ey Özgürlük’’ konulu söyleşisini gerçekleştirecek. Sunay Akın, ardından severleri için kitaplarını imzalayacak.  Şair ve yazar Mevlana İdris, fuar kapsamında 11 Mayıs Cuma günü bir konferans verecek. Mevlana İdris,  ‘’Çocukluğun Dijital Zehirlenmesi Ve Sıra dışı Bir Örnek: Enrar Çelebi’’ konulu konferansını saat 15.00’te Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde verecek.

HABABAM SINIFININ EFSANE ÜÇLÜSÜ

Adile Naşitli, Tarık Akanlı, Münir Özkullu, Halit Akçatepeli, Kemal Sunallı Hababam Sınıfı’nın efsane üçlüsü de kitap fuarımızda. Hayta İsmail(Ahmet Arıman), Yakışıklı Ahmet(Teoman Ayık) ve Bacaksız(Tuncay Akça) fuarda Hababam Sınıfının fanatikleriyle buluşacak. Hababamın efsane üçlüsü 13 Mayıs Pazar günü saat 15.00’te katılacakları söyleşide Hababam Sınıfının neden bu kadar çok sevildiğini anlatacak.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER UNUTULMADI

Bu yıl yine çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine daha imza atacağız. Batman’ın Kozluk ilçesinde şehit edilen öğretmen Aybüke Yalçın ile Tunceli Pülümür yolunda şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz adına okullarda kütüphaneler oluşturulmuştu. ‘’Çocuk deyip geçme... Okut, öğret ve nihayet... Gün olur Fethi Sekin, Ömer Halisdemir olur vatan kurtarır, gün gelir Aybüke öğretmen, Necmettin öğretmen olur nice güzel nesiller yetiştirir…’’ sloganıyla gerçekleşecek sosyal sorumluluk projemizde bu yıl Kitap Fuarı’ndaki kitap kumbarasında toplanan kitaplar, her iki şehit öğretmenimiz anısına açılan kütüphanelere gönderilecek.

KİTAPSEVERLERİN TÜM İHTİYAÇLARI DÜŞÜNÜLDÜ

Fuarımızın düzenleneceği Uluslararası Fuar Merkezi’ne vatandaşlarımızın gidiş-gelişi için güzergah düzenlemeleri yapıldı. Alanının çevresindeki binlerce araçlık otopark yine ücretsiz olarak araç sahiplerinin hizmetinde olacak. Ring otobüs seferlerimizle İzmit merkez ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünden fuara kolay ulaşımı sağlayacak. Ayrıca Milli Eğitim İl Müdürlüğümüzle yürüttüğümüz ortak çalışma kapsamında ilimizdeki ilk, orta ve liselerden öğrencilerimiz 07-11 Mayıs tarihleri arasında belediye otobüslerimizle fuara taşınacak. Böylece çocuklarımızın kitap sevgisi ve okuma alışkanlığını da artırmayı amaçlıyoruz.

10’UNCU KİTAP FUARI’NIN ONUR KONUĞU MUSTAFA RUHİ ŞİRİN KİMDİR?

1955 yılında Trabzon’da doğdu. Çocukluğunu doğduğu bir dağ köyünde ve Karadeniz’in kıyısında geçirdi. Uzak denizlere kaptan olma hayaliyle büyüdü. Radyo ve televizyon programcılığı alanında yükseköğrenim gördü. 1977’de göreve başladığı TRT’den 35 yıl sonra 2011’de emekliye ayrıldı. 1977’de oğlu doğunca çocuk edebiyatı ve çocuk haklarıyla ilgilenmeye başladı. 1990’da Çocuk Vakfı’nı kurdu. Çocuk ve yetişkinlerin katılımıyla kurultay ve kongrelerin gerçekleşmesine öncülük etti. Bir çocukta bütün çocukları düşünmek, cümlesiyle çocuk felsefesini ifade ediyor. Fakat o, hâlâ uzatmalı (ebedî) bir çocuk. Türkiye’de çocuk hakları savunucusu ve çocuk yazarı olarak tanınıyor. Şiir, hikâye ve masalları Arapça, Almanca, Farsça, İngilizce, Macarca, Makedonca, Rusça, Rumence, Sırpça-Boşnakça, Özbekçe, Korece, Urducaya çevrildi; Kiril alfabesine aktarıldı.

 

 
ETİKET :   kocaeli kitap fuarı kocaeli büyükşehir belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram Mustafa Ruhi Şirin

Tümü