Kartepe’de festival coşkuyla başladı

PAYLAŞ

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali coşkuyla başladı

 

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali, Seka Kamp Alanı’nda coşkuyla başladı. Yurt dışından konukların da katıldığı festivala vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Festivalin hafta sonu yapılmasından dolayı ailece festivale katılan Kartepeliler, bir yandan alanda piknik yaptı bir yanda da açılan stantları gezerek unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi inceledi.

dsc_2953

YÖRESEL YEMEKLER

Alanda çocuklar için oyun parkurunun kurulmasının yanı sıra palyaçolar da çocukları eğlendirdi. Yüzleri boyanan çocuklar çuval yarışmalarına katıldı, oyun parkurunda zaman geçirdi. Aileler de yeşillikler arasında piknik yapmanın tadını çıkardı. geçmişten günümüze ulaşmış veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, kültür varlıkları, şarkılarımız, danslarımız, oyunlarımız ve damak tatlarımızı ortaya çıkartmayı ve bunları kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan festivalde gerçekleşen “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışmasına da ilgi büyüktü. Kartepe’nin yöresel yemeklerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan yarışmada en lezzetli ve farklı yemekler jüri üyelerine sunuldu. Kartepe’de yaşayan ev hanımlarının marifetlerini sergilediği yarışmada ‘Çorba, Ana Yemek, Tatlı ve Hamur işleri’ kategorilerinde lezzetler yarıştı.

dsc_2960

MEHTERAN GÖSTERİSİYLE BAŞLADI

Festival kapsamında Makedonya, Bosna-Hersek ve Sırbistan’dan gelen konuklar yöresel halk danslarıyla büyüledi. Festival, Kartepe Belediyesi’nin çocuk mehteran takımının gösterisiyle başladı. Festivalde kültürümüzü tanıtan çadırlarda; ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk Okçuluğu, geleneksel Türk dövüş sporu matrak, geleneksel Osmanlı zeka oyunu mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu, halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gün yüzüne çıkarıldı.

YOĞUN KATILIM

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, alana mehteran takımıyla birlikte gelerek stantları gezdi ve vatandaşları selamladı. Festivale; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, AK İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Kartepeli dernek başkanları, daire başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Festivale vatandaşların ilgisi yoğundu.

GURURLA DOLU BİR MEDENİYET

Festivalin açılışında söz alan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Geçmişi gururla dolu bir medeniyetin temsilcisi olmaktan onur duyuyoruz. O değerler ki bizlerin tarih boyunca bir harç gibi bir arada tutmuş. Bizleri bir yapmış o çağın her medeniyetinde gönül coğrafyamızda bir tutmuştur. Bir anlamda geleceğin gençleri geçmişimizdeki bu değerleri anlatabilmek bize büyük bir görevdir. Oynadığımız o güzel oyunlar, yediğimiz o güzel yemekler, paylaştığımız o güzel değerleri önce ilimizde ilimizde sonra da coğrafyamıza aktarmaya gayret ediyoruz. Bizlere katkı sunan merkezi hükümetimize, yöneticilerimize teşekkür etmek istiyorum. 26-27 Ağustos’ta Sırbistan’da festivalin benzerini yapacağız. Önümüzdeki hafta kutlanacak milli günümüz 15 Temmuz’un yıldönümünde İzmit’te 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda düzenlenecek olan anma etkinliğinde yine bir araya geleceğiz” şeklinde konuştu. Festivalde vali Hüseyin Aksoy ve milletvekili Zeki Aygün de birer selamlama konuşması yaptı. Festival bugün de bir dizi etkinlikle devam edecek.

Bir Cevap Yazın