kocaeli , 14-08-2020

Kartepe Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali başladı

Kartepe Belediyesi 5’nci Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali Kartepe Maşukiye Park Alanı’nda, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile başladı

11:59:22 | 2019-09-06

Kartepe Belediyesi 5’nci Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali Kartepe Maşukiye Park Alanı’nda, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile başladı. Festivalin açılış törenine AK Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Sami Çakır, Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Serkan Emir Erkmen, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Teğmen Mehmet Demir, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker, daire müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, muhtarlar ve Kartepeliler katıldı.     

 

40 SANATÇI KARTEPE’DE

Festival Kartepe Çocuk Mehteran Takımının gösterisi ile başlarken Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Serkan Emir Erkmen “Kartepe Belediyesi başta olmak üzere festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültürel miraslarımızın yaşatılması, hem de geleceğimize ışık tutması gayesiyle çok önem verilmektedir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde 17 kültürel mirasımız bulunmaktadır. Burada 6 tanesini görebileceksiniz. Bakanlık bünyesinde 4160 sanatçı vardır. Buraya 40 sanatçımız geldi. Bu tür etkinlikler kültürel mirasımızın korunmasında büyük destek verecektir” dedi.  

 

 

FESTİVALLERİMİZ DEVAM EDECEKTİR

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Bizler köklü bir devletin mirasçıları olarak, ecdadımızın geçmişini unutmayacağız. Geçmişimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Burada beş gün boyunca kültürel mirasımızın yaşatılmasını ve tanıtılmasını sağlayacağız. Kartepe bir başka güzeldir. Doğasıyla Kartepe’nin güzelliklerini hep birlikte yaşıyoruz. Önümüzde ki günlerde hızımızı arttırarak festivallerimize devam edeceğiz. Elma, Ayva, Kiraz Festivallerimizi düzenleyeceğiz. Siz var olduğunuz sürece Kartepe Belediyesi yerinde saymayacaktır. Sizlerle birlikte koşacağız” açıklamasında bulundu.    

 

TARİH MİLLETLERİN HAFIZASIDIR

Festivalde söz alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ise “Unutulmaması gereken tarihimize sahip çıkıyoruz. Tarih milletlerin unutulmaması gereken hafızasıdır. Bu hafızayı yarınlara taşımalıyız. Bunları da bu tür festivallerle başaracağız. 5’nci Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali ile değerlerimize sahip çıkıyoruz” derken, AK Parti MKYK Üyesi Milletvekili Emine Zeybek “Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kültürümüzün yaşatılması ve unutulmaması gerekiyor. Geçmişimiz bizim zenginliğimizdir. Kültürümüzü en iyi şekilde yaşatmalıyız. Bizim çocukluğumuzda bu imkanlar yoktu. Bu tür organizasyonlara sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri festivalin açılış kurdelesini kestiler.    
ETİKET :  

Tümü