kocaeli , 28-10-2020

Kartepe’de Mimari Estetik Komisyonu kuruldu

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, ilçe sınırları içerisinde estetiğe, tarihi ve doğal değerlere uygun ilke kararları geliştirmek ve kentsel değeri artırmak amacıyla belediye bünyesinde ‘Mimari Estetik Komisyonu’ kurulduğunu açıkladı

13:33:38 | 2020-06-02

Turizm kenti Kartepe’nin estetiğe, tarihi ve doğal yapısına uygun ilke kararları geliştirmek, daha estetik görünmesine katkı sağlaması ve şehrin öz dokularının korunması amacıyla Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Mimari Estetik Komisyonu’nun kurulduğunu açıkladı.

 

İNSAN ÇEVRE ETKİLEŞİMİ

Yeni komisyon hakkında bilgilendirme yapan Belediye Başkanı Kocaman,“Bir kentin kimliğini ortaya koymak için kentsel ve çevresel estetik şehircilikte son derece önemli unsurlardır. İnsan ve çevre etkileşimini sağlamak için öncelikle yaşadığımız mekanların estetik olarak bizi mutlu etmesi gerekmektedir. Bu hususta Kartepe Belediyesi olarak Kartepe’de yaşayan halkın daha nitelikli bir çevrede yaşaması adına kent estetiği konusunda çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde konuştu. 

 

MİMARİ ESTETİK KOMİSYON

Kocaman, “Belediyemizin yetki ve görev sınırları içerisinde kalan yerlerde estetiğe, tarihi ve doğal değerlere uygun ilke kararları geliştirmek, binaların cephelerinde, çatılarında ve bahçelerindeki görsel kirliliği ortadan kaldırmak, algıladığımız ve etkilendiğimiz ortak mekânlarımızın yaşam kalitesini ve kentsel değerimizi artırmak amacıyla Belediyemiz Plan ve Proje Müdürlüğü bünyesinde Mimari Estetik Komisyonu kurulmuştur” açıklamasında bulundu.

 

KENT ESTETİĞİNE KATKI

Sözlerinin sonunda Belediye Başkanı Kocaman, “Kartepe’de şehircilik, mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı disiplinlerinin ile yaratıcı ve estetik çözümlere dönük bina cepheleri ile örnek kent mekânları ve kentsel tasarım projeleri elde etmek için görüş bildirmek üzere oluşturulan Mimari Estetik Komisyonu ile kent estetiğine büyük ölçüde katkı sağlanacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

 

KOMİSYON KİMLERDEN OLUŞUYOR

Kartepe Belediyesi bünyesinde 3194 sayılı İmar Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği esaslarına dayanılarak oluşturulan Mimari Estetik Komisyon’unda; mimar, inşaat mühendisi, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşuyor. Mimari Estetik Komisyonu’nun kurulması ile Kartepe’de özellikle yeni yapılaşmanın yoğunlaştığı bölgelerde birbiriyle uyumlu daha estetik yapılar oluşturması hedefleniyor.
ETİKET :   kartepe belediyesi mustafa kocaman mimari estetik komisyonu sanat tarih mimari kent güzelliği doğal değerler kentsel tasarım kocaeli

Tümü