kocaeli , 24-08-2019

Kalben’den anlamlı kahvaltı

Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği Kocaeli Şubesi, çocuklar için kahvaltı programı düzenledi

15:37:34 | 2019-04-27

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

Genel başkanlığını Pelin Çalışkanoğlu Ekşi’nin, Kocaeli Şube Başkanlığını da Feyza Ekşi’nin yaptığı Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği (KALBEN) güzel bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Başiskele’de bulunan Diva Garden’da gerçekleşen ve elde edilecek gelirin koruma altındaki çocukların eğitimlerin kullanılacağı kahvaltı organizasyonu büyük ilgi gördü.

BENİM HİKAYEM

Kahvaltının ardından bir konuşma yapan KALBEN Derneği Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, hayat hikayesinde bahsetti. Ekşi “Öncelikle bize büyük destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, Aracı ailesine ve Bahçeşehir Koleji’ne teşekkür ederim. Ben konuşma yapacağım yere giderken konuşmanın başlığını kafamda atarım. Buraya gelirken de başlığım ‘Benim hikayem’ oldu” dedi.

 

KORUYUCU ANNEMLE FENERBAHÇE’DE TANIŞTIM

Koruyucu ailesiyle nasıl tanıştığını anlatan Ekşi “Ben şuan 30 yaşındayım. Bu hizmet modelinden yararlanan ilk insanlardan biriyim diyebilirim. Koruyucu ailemden annem Melek, bir gün Fenerbahçe Parkı’nda yürürken çimlerde beni görmüş. Eskiden Fenerbahçe küçük bir yerdi ve herkes birbirini tanırdı. Orada bir kafenin sahibine beni sormuş ve kafenin sahibi de ‘Arabada doğdu bu kız. Ailenin durumu da pek yok' diyor. O günden sonra koruyucu annem beni alıyor ve 1988 yılının Eylül’ünde Fenerbahçe’deki evimize giriyoruz. Bu tamamen ilahi bir duygu. Benim hikayem böyle başladı” şeklinde konuştu.

TOPLUMDA ÇOK YANLIŞ BİR ALGI VAR

Tiyatro bölümünü seçmek isterken annesinin karşı çıktığını belirten KALBEN Derneği Başkanı Ekşi “Lisede tiyatroya gitmek istedim ama annem ilkten istemedi. Sonunda benim istediğim oldu. Tiyatro bana çok iyi geliyordu. Sahneden inerken aslında alkışlanan ben değilim. Alkışlanan bir hizmet modeliydi. Kurumda yetiştiyseniz asla başarılı olamazsınız ve hiçbir şeyin en iyisine layık değilsin gibi bir algı var toplumda. Bunun sıkıntısını hep yaşadım” ifadelerini kullandı.

HOCAM HAYATIMA YÖN VERDİ

Üniversitede hocasının kendisini yönlendirdiğini belirten Ekşi “Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nı kazandım. Tiyatro bölümündeyken aynı zamanda bir hocanın asistanı olmuştum. Hem okuyor hem de para kazanıyordum. Hocama hayat hikayemi anlattım. Hocamda bana ‘Sen kendin gibi hayat hikayelerini bulacaksın’ dedi. Üsküdar’da bir derneğe girdim. Sivil toplum dernekleriyle ilk olarak bu şekilde tanıştım.” dedi.

ARMAN’IN RÖPORTAJI DÖNÜM NOKTASI

Ayşe Arman’la yaptığı röportajın etkisinin büyük olduğunu belirten Pelin Çalışkanoğlu Ekşi “2015te Ayşe Arman’la bir röportaj yaptım. O röportajın ardından her yerden olumlu geri dönüşler oldu. Türkiye’nin her yerinden ‘Bende koruyucu ailede büyüdüm’ şeklinde mesajlar aldım. Sonrasında da 2016 yılının Kasım ayında Kalben Derneği’ni kurduk. Henüz çok genç bir derneğiz” dedi.

32 ÇOCUĞU KORUYUCU AİLELERLE BULUŞTURDUK

Dernek olarak yaptıkları çalışmalardan da bahseden Ekşi “Şuanda 120 üye, 29 aktif gönüllüye ulaştık. Bugüne kadar 133 koruyucu aileyle görüştük. 32 çocuğu 32 koruyucu aileyle buluşturduk. 11 seminer ve 11 stant çalışması gerçekleştik. 4 çocuk şenliği yaptık.  Bu yıl 55 çocuğumuzu tatil için kampa gönderiyoruz. 3 iftar yemeğimizle 1000 destekçimizle buluştuk. Hepiniz için çok teşekkür ederim. Bir çocuk yetişir, tüm dünya değişir” dedi.

Kalben Derneği Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi’nin konuşması konuklar tarafından büyük alkış aldı. Kahvaltıdan elde edilecek gelir, koruma altındaki çocukların nitelikli eğitim almalarına destek olarak kullanılacak.

 
ETİKET :   Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği Kocaeli Şubesi Kalben Derneği KALBEN Derneği Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi

Tümü