kocaeli , 04-07-2020

Kağıttan dünyaların keşfi

Kağıttan dünyaları keşfe çıkan binlerce kişi sayesinde ‘sanayi kenti’ olarak bilinen Kocaeli artık ‘kültür kenti’ olarak anılmaya başlayacak

14:49:14 | 2016-06-11

 


kitapagac

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açarken, kentin kültür ve sanat hayatına da canlılık getirdi. Kocaeli Kitap Fuarı öncesinde geleneksel hale gelen 'Ağaçlar Kitap Açtı' etkinliği bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. İzmit Yürüyüş Yolu'ndaki asırlık çınar ağaçlarına asılan 5 bin adet kitap, çok kısa süre içinde işe gitmek için yola çıkan vatandaşlar ve okula giden öğrenciler tarafından toplandı.

 

KİTABA KOŞTULAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent kültürüne yeni bir boyut kazandırmak, spor ile kitap okuma alışkanlığını aynı potada buluşturmak amacıyla bir ilke de imza attı. Türkiye’de ilk kez bir kent, kitap için koştu. Seka Park’ta toplanan genç-yaşlı, çoluk-çocuk binlerce insan, üzerinde ‘’seven, özgür, bilge, saygılı, dürüst, sağlıklı, onurlu, vefalı’’ gibi değerlerin yazılı olduğu özel tasarımlı tişörtleriyle 4 km’lik bir koşu gerçekleştirdi.

 

kitabakoss

 

SINIRLARI AŞTI

Geçen yıl 664 bin 476 kitapseverin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl yerli ve yabancı 270 yazar; 500’ün üzerinde söyleşi ve panelde okurlarıyla buluştu. 380 yayınevi, 48 sahaf, 67 STK’nın yer aldığı stantlarda 15 bin yazarın elinden çıkan 1 milyon kitap alıcı bekledi. Yerli ve yabancı akademisyen, araştırmacı ve yazarların katılımıyla Medeniyetler İttifakı Sempozyumu’na da ev sahipliği yapan Kocaeli Kitap Fuarı, 8. yılından itibaren Kocaeli ve Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir mahiyet kazandı.

 

kitapfuarkalabalik

 

MARKA YOLCULUĞU

Kocaeli Kitap Fuarı; okuyan, okuduğunu anlayan ve dünyayla entegre olan yeni bir nesil yetişmesi için her kesimden ve her görüşten yazarı okurlarıyla buluşturmanın yanı sıra önemli bir misyon da üstlendi. Kocaeli, Kitap Fuarı ile birlikte marka yolculuğuna çıktı. Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası SEKA’ya yıllarca ev sahipliği yapan Kocaeli, Kitap Fuarı’nda kağıttan dünyaları keşfe çıkan binlerce kişi sayesinde sanayi kentinden kültür kentine geçiş yaptı.

 

kitapfuar

 

kitappano

 Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl da ziyaretçilerine düşüncelerin özgürce paylaşılacağı bir ortam hazırladı.

 

fuarzeynep

 

zamanmakine 

Kocaeli Kitap Fuarı tarihe tanıklık etmiş kitap ve objelerin yer aldığı sahaf stantlarıyla ziyaretçilerine adeta zaman makinesinin içindeymiş hissi verdi. Bu yıl 48 sahafın stant açtığı fuarda yeni baskısını bulmanın imkansız olduğu tek kitaplar, eski baskılar, fotoğraflar, plaklar, posterler, kasetler, dergiler, gazeteler fuar ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkardı. 
ETİKET :   kitabevi kitap Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Kitap Fuarı kültür life kocaeli sahaf

Tümü