Kafkaslar Mehmetçiğe selam gönderdi

PAYLAŞ

Amra Kafkas Halk Dansları Kulübü, Mehmetçiğin Suriye’de ki mücadelesine destek vermek amacıyla gösteri düzenledi. Gösteride, Kafkas savaş dansları gösterileri nefes kesti

Kocaeli’de Çerkes, Abhaz, Çeçen ve Türk Kafkasyalı gençler tarafından oluşturulan, Türkiye’yi uluslararası dans yarışmalarında da temsil eden Amra Kafkas Halk Dansları Kulübü, İzmit’te gösteri düzenledi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen organizasyona Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Abhaz Dernekleri Federasyonu eski genel başkanı Cengiz Koç, Kocaeli Dostluk Kulübü Başkanı Fazile Özkurt, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un yanı sıra Kocaeli, Sakarya, Düzce ve İstanbul’da yaşayan Kafkas kökenli vatandaşlar katıldı.

GÖSTERİLER NEFES KESTİ

İlker Yar’ın sanat yönetmenliğini yaptığı Amra Kafkas Halk Dansları topluluğunun gösterileri seyircileri büyüledi. Şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda kama saplama gösterisi yapıldı. Gecede bazı gösteriler de matem müzikleriyle gerçekleşti.

TÜRKİYE BİR BÜTÜNDÜR

Gecede konuşma yapan Abhaz Dernekleri Federasyonu eski Genel Başkanı Cengiz Koç, “Yüreğimiz ağlıyor ama hepimiz bir arada olduğumuz sürece yürek ağlamasını yeneceğiz” dedi. Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan ise, “11 tane şehidimiz var. Onlar hepimizin vatan evladıydı. Rahmeti Rahman’a kavuştular. Ama biz bu ülkede beraberliğimizi, sıcaklığımızı, şevkimizi devam ettirdiğimiz sürece şehitlerimiz nurlar içerisinde yatacaklar. Cennete erişecekler inşallah. Türkiye bir bütün, bütününde bir parçası burada. Birlikte olacağız ve her türlü musibetin üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı. Ardından Kocaeli Dostluk Kulübü Başkanı Fazilet Özkurt , “Öyle bir toplumuz ki dans ederken bile savaşmayı göze alan bir milletiz” şeklinde konuştu.

BU ÜLKENİN İNSANIYIZ

Amra Kafkas Halk Dansları sanat yönetmeni İlker Yar program sonunda yaptığı konuşasında, “ Yurtiçi ve yurtdışı festivallerle ilimizi ve ülkemizi temsil ediyoruz. Bu akşamda bir gösteri sunmayı planladık. Afrin’den gelen haberler nedeniyle yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mehmetçiğimiz görevini başarıyla tamamlayacaktır. Bizim danslarımızın özelliği savaş dansı, kahramanlık dansı. Biz Kuzey Kafkas halkları, yani Çerkesler ve Abhazlar bu ülkenin kurtuluş savaşında da canımızı feda ettik. Yine de canımızı kanımızı feda ederiz. Biz hem Kafkasyalıyız hem bu ülkenin insanıyız. Bu ülkenin asli unsurlarındanız. Ülkemizi seviyoruz. Gerekirse bu bayrak için canımızı veririz. Zaten danslarımız savaş  ve kahramanlık temalı. Mehmetçiğimize en iyi şekilde selam veriyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın