kocaeli , 27-05-2019

Kadının gücü

Bakmayın siz onların ev kadını olduğuna… Yaklaşık 11 yıldır sahneye çıkıyorlar, ‘tiyatro’dan elde ettikleri gelirle ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar

17:06:50 | 2017-06-10

HABER: Didem KÖSEOĞLU

 

Birkaç kadın bir araya gelirse ne mi olur?  Her şey olabilir, hatta koskoca bir tiyatro grubu bile kurulabilir… Ünlü düşünür Aziz Nesin, ‘Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha büyük hale getirir’ derken, muhakkak Gölcüklü bu cesur kadınları da hesaba katmıştı.

Kavaklı İlköğretim Okulu Aile Birliği üyesi iken okullarının ihtiyaçlarını karşılamak adına yola çıkan;  aralarından birinin ortaya attığı tohumu yeşertip, kentimizi saran koskoca bir tiyatro ağacına dönüştürmeyi başaran bu kadınların gücü sizleri de şaşırtacak.

 

Evet, çoğu ev kadını 13 kadın, tiyatronun gücüne inandı ve şimdiye kadar birbirinden önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attı. Gölcüklü kadınların bundan 11 yıl önce kurduğu 21. Yüzyıl Kadınlar Tiyatro Topluluğu çok kişinin yarasına merhem oldu. Onların şimdiki hedefi ise ulusal alanlarda da tanınmak ve diğer ev kadınlarına ilham olmak.

Bu sımsıcak hikaye sizin de içinizi ısıtsın diye 21. Yüzyıl Kadınlar Tiyatro Topluluğu Grup Başkanı Handan Özbay ile sohbet ettik, merak ettiğimiz her şeyi sorduk.  Keyifle okuyacaksınız.

 

 

Handan Hanım, öncelikle tiyatro yapma fikrinin nasıl doğduğunu bize anlatır mısınız?

2006 yılında Kavaklı İlköğretim Okulu’nun aile birliğinde görev yaparken, okulumuza ve çocuklarımıza nasıl katkıda bulunabiliriz diye düşünmeye başlamıştık. O dönem aramızdan Aynur Kaç Hanım tiyatro fikrini ortaya attı. Bu fikir bütün arkadaşlarımızın da hoşuna gidince, hemen uygulamaya koyduk. Tabii yıllar içerisinde çocuklarımız mezun oldu ve okul aile birliğimiz dağıldı. Bunun üzerine tiyatroyu sosyal sorumluluk temelinin üzerine oturttuk, 11 yıldır devam ediyoruz.

Tiyatro topluluğunuz kaç kişiden oluşuyor, hepiniz ev kadını mısınız?

Yönetmenimiz Yücel Yeşilyurt ile birlikte toplamda 14 kişiden oluşan bir ekibiz. Tiyatromuz ilk kurulduğu yıllarda sadece ev hanımlarından oluşuyordu. Fakat zaman içerisinde iki arkadaşımız çalışma hayatına girdi. Hatta şu an ekibimize, o dönem Kavaklı İlköğretim Okulu’nda öğrenci olan kızım da katıldı.

Bugüne kadar kaç oyun sahnelediniz ve oyunlarınızı neye göre seçiyorsunuz?

11 yıl içinde 50’den fazla oyun sergiledik. Bunlardan 8’i iki perdeli büyük oyunlardı, 43’ü ise kabare dediğimiz kısa skeçlerdi. Oyun seçimlerimizde güncel ve yaşanmış olayları baz alıyoruz. Hatta bugün Güldür Güldür Tiyatrosu’nda oynanan 2 skecimiz var.

 

EVDE PROVA YAPIYORUZ

Bir oyuna hazırlanmak ne kadar vaktinizi alıyor ve günlük yaşantınızı nasıl etkiliyor?

Bir oyuna yaklaşık bir buçuk ayda hazırlanıyoruz. Tiyatromuza ait çalışma alanımız olmadığı için sürekli birimizin evinde toplanıp, küçük prova ve ezberlerimizi yapıyoruz. Çoğumuz ev hanımı olunca çalışmalarımız da biraz altın günü tadında geçiyor.

Tiyatro çalışmaları günlük yaşantımızı tabii ki etkiliyor. Biz tam anlamıyla gönüllü olarak, hiçbir kişi ve kurumdan maddi bir şey talep etmeden çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Ama ortaya çıkardığımız işin verdiği mutluluk bütün zorluklara bedel.

 

Bugüne kadar sosyal sorumluluk adı altında kimlere yardımda bulundunuz?

Genellikle okulların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oyunlar sahneliyoruz. Geçtiğimiz aylarda huzurevine revir odası için sahneye çıktık. Kavaklı Spor Kulübü ve down sendromlu çocuklar yararına da oyunlar sahneledik. Yine Kavaklı İlköğretim Okulu’nun eksikliklerini karşılamak için de bir oyun sergiledik.

 Gönüllü bir topluluksunuz, aile üyeleriniz size destek oluyor mu?En büyük destekçimiz zaten ailelerimiz. Sonuçta bizler onların zamanlarından çalarak bu aktiviteyi gerçekleştiriyoruz. Bir oyun bir buçuk ayımızı alıyor. Yıl içerisinde ortalama 4 oyun sergiliyoruz. Bu da senenin yarısı demek oluyor. Ama onlar yine de bizimle gurur duyup, ellerinden geleni yapıyorlar.

Handan Hanım, dışarıdan aldığınız bir destek yok mu?

En büyük destekçimiz tiyatromuzun yönetmeni Yücel Yeşilyurt. Kendisinin mesleği olmasına rağmen bizden herhangi bir ücret talep etmeden 11 yıldır bize desteklerini sunuyor. Toplu provalarımız için Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi yerini bize veriyor. Makyajlarımızı Renna Kuaför yapıyor. B-Fit Gölcük Şubesi de destek veriyor. Aynı zamanda Merteller Klima ve Onel Enerji Mühendislik bizden toplu bilet alarak desteğini gösteriyor.

Yücel Bey, tiyatronun yönetmenisiniz. Siz de bir şeyler söylemek ister misiniz?

Bizler 11 yıl içerisinde bir aile gibi olduk. Gündüzleri çalışıyorum, akşamları da hanımlarla bir araya gelerek, oyunları hazırlıyoruz. Tamamen gönüllü olarak, her şeyi severek yapıyoruz. Kendine güvenen kadınların neler yaptığını herkese gösterdik. Tabii ki ulusal boyutta tanınmak istiyoruz. O yüzden sahnelenen bir oyunumuzu çekip, Güldür Güldür ekibine yollayacağız. Ben aynı zamanda yakın dostum olan İzmit Yaşam Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Emin Demirel’e teşekkür etmek istiyorum. Kendisi benim yetişemediğim zamanlarda imdadımıza koşuyor.

ETİKET :