kocaeli , 25-05-2020

Kadına şiddete hayır!

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’ sebebiyle basın açıklaması düzenledi

11:57:09 | 2019-11-25

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi, ‘25 Kasım Kadına Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Kocaeli Adliyesi’nde bulunan baro odasında yapılan  açıklamaya; baro başkanı Bahar Gültekin Candemir, CHP İl Başkanı Avukat Cengiz Sarıbay, baro başkan vekili Mehmet Gül, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan ve avukatlar katılım sağladı.

 

ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR

Basın açıklamasında, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan, hukukçular olarak kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadele edeceklerini dile getirdi ve basın metnini kamuoyuyla paylaştı. Kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu ifade eden Turan şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir.

 

DAYANIŞMA VE MÜCADELE

Dünyanın her yerinde bugün kadınlar, dayanışma ve mücadele ruhuyla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkmakta; kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta ve çözüm önerileri sunmaktadır. Çünkü kadınlar, ne yazık ki dünyanın her yerinde hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda saldırıya maruz kalmakta ve sömürüye uğramaktadır.

 

 

TOPLUMSAL ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

Ülkemizde ise, kadına yönelik şiddette her geçen gün artış yaşanmakta; kadınlarımız fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta ve hatta yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır. Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin nedeni toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir.

 

 

MÜCADELE GENEL OLMALI

Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde, genele yayılarak etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ancak pratikte devletin, zihniyet dönüşümüne yol açacak politikalar oluşturmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik talepler karşısında etkisiz kaldığını görmekteyiz. Kadına şiddette karşı uluslararası mücadele içeresinde biz de varız.”

Açıklamanın ardından Kocaeli barosu üyeleri, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında Yürüyüş Yolu'nda stant açarak, halkı bilgilendirdi.
ETİKET :   25 kasım kadın şiddet mücadele hayır uluslararası mücadele günü kocaeli barosu avukatlar basın açıklaması kocaeli

Tümü