Kadına şiddet ülkemizde kanayan bir yara

PAYLAŞ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin öncülüğünde Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

Saray Yokuşu’nda bulunan Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen törene Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin yanısıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Kadın Çalışma Komisyonu, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği, Eğitim İş Kocaeli Şubesi, Kocaeli Soroptimist Kulübü, Kocaeli Mimarlar Odası, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Kocaeli Barosu,

Türk Kadınlar Birliği Kocaeli Şubesi, Ulusal Eğitim Derneği, Yardım Sevenler Derneği, İzmit Huzurevi Derneği, Kocaeli Sanat Evi Derneği, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri katıldı.

Yoğun yağmur altında gerçekleşen törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Daha sonra ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

KADINLARIN İSTİHDAM ORANI ÇOK DÜŞÜK

İstiklal Marşı’nın ardından Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, konuşma yaptı. Çalık konuşmasında Türkiye’de kadınların istihdam oranlarının dünya geneline göre çok altında olduğunu belirtti. Çalık “Kadın istihdamında en yüksek oran yüzde 74 ile İsveç, en düşük oran yüzde 39 ile Yunanistan’dır. Türkiye’deki istihdam oranı bu rakamların çok altındadır. Dünya Küresel Ekonomik Forumu’nun hazırladığı toplumsal cinsiyet eşitsizliği raporuna göre eğitimde 144 ülke arasında Türkiye 131. sırada yer almaktadır. 2006 yılında 105.sırada iken her geçen yıl daha da gerilemiştir. Kadınların ekonomiye katılımları 128, eğitime katılımları 101, siyasete katılımlarında ise 118. sıralarda yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

KADINA ŞİDDET VAKALARININ HEPSİ BİRER DRAMDIR

Çalık konuşmasının devamında kadına şiddet, cinsel istismar ve kadın cinayetleri konularına değindi. Çalık “Kadına şiddet, çocuklara yönelik cinsel istismar ülkemizin kanayan yarasıdır. 2017 yılında 400 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, 387 çocuk cinsel istismara uğramış, 332 kadına cinsel şiddet uygulanmıştır. Bu rakamlar resmi rakamlardır. Korkudan söylemeyenler, korktuğu için susturulanları da düşünürsek bu rakamlar ikiye katlanmaktadır. Bu vakalar sadece rakamsal verilerden ibaret değil, hepsi birer dramdır” dedi.

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, son olarak kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

Bir Cevap Yazın