kocaeli , 09-04-2020

Kadın isterse yapar!

KOÜ Genç Girişimciler Kulübü tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ‘Mevzu Kadınsa’ isimli panel İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’nin desteğiyle bu yıl 2’nci kez konuklarını ağırladı

16:56:58 | 2020-03-12

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği(KOİDER)’nin desteğiyle KOÜ Genç Girişimciler Kulübü tarafından ‘Mevzu Kadınsa’ isimli panelin 2’ncisi düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen panele; KOİDER Başkanı Nilgün İrteni Yılmaz, KOİDER üyeleri ve çok sayıda üniversiteden genç öğrenci katılım sağladı.

 

SİZİ DESTEKLİYORUZ

KOÜ Genç Girişimciler Kulübü Başkanı Mustafa Kapkaç ‘Mevzu Kadınsa’ programının düzenlenmesinde yürütücülük yapan Melike Kömürcü ve arkadaşlarına teşekkür ederek panele star verdi. Panelin ilk konuşmacısı KOİDER Başkanı Nilgün İrteni Yılmaz oldu. Yılmaz, “Canı gönülden desteklediğimiz bir proje  ‘Mevzu Kadınsa’ projesi. Bizim için siz gençlerin kişisel, sosyal, ekonomik anlamda güçlü olmanız çok önemli. Sizlerin daha çok istihdamda yer almanızı istiyoruz. KOİDER olarak sizlere partnerlik yapmaktan gurur duyuyoruz. Pırıl pırıl bir gelecek bizi bekliyor” dedi.

 

EĞİTİMİN BAŞI KADINDIR

Yılmaz’ın ardından küresel ödüllü öğretmen Zeliş Kurt kürsüye çıktı. Zeliş Kurt, ‘Kadın değişir toplum değişir’ konulu söyleşisinde eğitim verdiği köy okulunda kadınlarla yaptığı çalışmalardan söz etti. Bir yandan öğretmenlik yapan Zeliş Kurt bir yandan da köyün emekçi kadınlarına dokunarak, onları geliştirdiğini söyled. Kurt, “Öğretmenlik eğitimden geçer, eğitimin başını da kadınlar çeker aslında. Bu yüzden ben köydeki kadınlarla beraber bir şeyler yapmak istedim, sadece eğitimin kuru kaldığını kadınlara dokunamadığımı fark ettim, onların eğlenmeye, iyi vakit geçirmeye de ihtiyacı vardı. Bu yüzden ben kadınlarla eğitimden müziğe birçok alanda etkinlikler düzenledim ve onların gelişimine katkı sağladım. Böylece uluslararası çapta ‘Küresel Öğretmen’ unvanını kazandım" dedi.

 

KENDİNİZİ KEŞFEDİN

Makine mühendisi Duygu Büyükyıldız Gül ‘Güç sende’ konulu söyleşisinde Türkiye’deki kadınları bilinçlendirmek için neler yapılabileceğine dair önerilerde bulundu. Gül, 10 yıldır iş sektöründe çalışan genç bir kadın olarak öğrencilere deneyimlerini aktardı. Gül, şu tavsiyelerde bulundu: “Kendinizi keşfedin, dünya insanı olun, hayallerinize odaklanın, çok çalışın, kendiniz gibi insanlar bulun.”

 

MEDYA KADINI AYRIŞTIRMAMALI

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk Akça konuşmasında kadının medyadaki rolü ve medya metinlerinin kadına yönelik ayrıştırıcı söylemlerinden bahsetti. Kadın kadının kurdu değil yurdu olması gerektiğini söyledi.

 

NETLİK BAŞARIYA GÖTÜRÜR

Kişisel gelişim uzmanı Rana Kaplan ‘Haklıyken gelişemeyiz’ konulu söyleşisinde koçlukla nasıl tanıştığını anlattı. Rana Kaplan, üzerine koyarak ilerlediği merak duygusunun nasıl sonuçlandığından bahsetti. Kaplan, “Bizim sahip olduğumuz potansiyelimiz var olmayanı da var etme kapasitesi vardır. Eğer ki yapacağınız şeye inanıyorsanız ve net iseniz yapabilirisiniz. Netlik hedefe ulaşmak için en büyük yakıttır” dedi.

KOÜ Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panel diğer konukların konuşmasıyla devam etti.
ETİKET :   mevzu kadınsa kocaeli üniversitesi KOİDER destek panel kou genç girişimciler kulüp konuşma öğrenciler kocaeli

Tümü