İzmitliler helvaya doydu

Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirdiği helva şenliğinde İzmitlilere helva dağıttı

17:36:38 | 2018-06-22

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

YOĞUN KATILIM

Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Geleneksel 17’nci Helva Şenliği’ni düzenledi. Belsa önünde gerçekleştirilen şenliğe Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Altıntip’in yanı sıra Makedonya Balandova Belediyesi Meclis Üyeleri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

HELVA YAPMAK GELENEKTİR

Halk oyunları gösterisiyle başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Altıntip, “Biz bu helva şenliğini 18 yıldır geleneksel olarak sürdürmekteyiz. Bizde helva yapmak gelenektir. Helva dediğimiz zaman cenaze ve düğün gelir aklımıza. Acının tatlının birleştiği bir sembol helva. Biz bu geleneğimizi İzmit’te sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Protokol konuşmalarının ardından şenlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

TASADA VE KIVANÇTA BİRARAYA GETİRİYOR

Recep Altıntip’in ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Helva şenliği çok derin tarihi ve sosyolojik anlamı olan bir etkinlik. Tarihimizden bu gelenek gelen tasada ve kıvançta beraberliği ifade ediyor. Birliği hoşgörüyü ifade ediyor. Bu güzel geleneğin şehrimizde yaşatılmasından dolayı çok mutluyum. Rumeli demek bizde sevda demek dışa demektir.  kardeşlerimiz bilsinler ki bir gözümüz de oradadır” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Altıntip vatandaşlara helva dağıttı.

ETİKET :   İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği helva şenliği