kocaeli , 07-07-2020

İzmit’te kurtuluş coşkusu

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü nedeniyle anma etkinlikleri Kültür Tepesi’nde başladı

11:41:31 | 2019-06-28

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

İzmit’in 28 Haziran 1921’deİngiliz ve Yunanlılar tarafından işgalden kurtarılışının 98. yıldönümü anma etkinlikleri başladı. Kültür Tepesi’nde düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kurmay Deniz Albay Ali Ufuk Şerbetçi, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İl Başkanvekili Berna Çetin, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu,  Muharip Gaziler Derneği Başkanı Recep Sağlık, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, Biz İzmitiz Grubu Hüseyin Erol, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

TÜRK MİLLETİNİN DESTANI

Anma etkinlikleri İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kurmay Deniz Albay Ali Ufuk Şerbetçi, ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden anma programında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Hürriyet “İzmit’imizin düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 98. yıldönümünü hep birlikte kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Kenetlenip tek ses ve tek yürek olan insanımız tarih boyunca nasıl ki tüm karanlıkları aydınlığa kavuşturduysa 28 Haziran 1921’de yine üzerine düşeni yaptı ve yeni bir destan yazdı. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin, İzmit’te ateşle imtihan olduğu gündür” dedi.

 

CUMHURİYETİ YAŞATMAK BİRİNCİ VAZİFEMİZ

Hürriyet, konuşmasının devamında “Bu aziz ve necip millet; geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da bizi biz yapan milli ve manevi değerlerine ne pahasına olursa olsun gözünü kırpmadan sahip çıkacaktır. Atalarımızın, hiçbir etnik ya da dinsel ayrım olmadan, tek vücut halinde gözlerini bile kırpmadan ölüme koştukları destansı bir savaşın ardından kurulan Cumhuriyetimizi, çağdaş ve laik bir hukuk düzeni içinde sonsuza dek yaşatmak hepimizin birinci görevi olmak zorundadır.  Ulusal bağımsızlığımızı sonsuza dek yaşatmanın şartı, çağdaşlık yolunda Atatürk devrimlerinin ışığında, azimle ilerlemekten geçmektedir” diye konuştu.

SONSUZA KADAR KORUYACAĞIZ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasının sonunda “Kutsal bir amaç uğruna kanlarını döken, canlarını veren kahraman aziz şehitlerimiz; vatan size minnettardır. Huzurlarınızda saygı ile eğiliyor, kanlarınız ile yazdığınız bu destanı sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize yeniden kazandıran ve kurduğu Cumhuriyet ile Türk Milletinin kaderini değiştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kara Fatma’ya İpsiz Recep’e, Yahya Kaptan’a, Tercüman Ahmet’e, Gebeşoğlu Mehmet’e, Hamidiyeli Zobuoğlu Hasan’a, Hacı Emrullah Küçük’e ve bu toprakları vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

KAHRAMANLAR UNUTULMADI

Törende ayrıca 28 Haziran şehitleri Milis Komutanı Hamidiyeli Hasan Zoboğlu’nun torunu Kadir Zorlu’ya, Gebeşoğlu Mehmet Ağa’nın torunu Ayşe Kebenç ve oğlu Mustafa Mert Kebenç’e, Hacı Emrullah Küçük’ün torunu Sinan Küçükleroğlu’na çiçek takdim edildi. Programın sonunda Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibi Artvin yöresine ait oyunu büyük beğeni topladı.

 
ETİKET :   İzmitin kurtuluşu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Kültür Tepesi

Tümü