kocaeli , 29-11-2020

Hem çayınızı yudumlayıp hem çini yapabilirsiniz; Motif Atölye Cafe

Motif Atölye Cafe’de bir yandan çayınızı yudumlarken bir yandan da fırından yeni çıkmış böreklerin, keklerin tadına bakabilirsiniz. Yakında başlayacak atölyede çini bile yapabilirsiniz

11:21:33 | 2019-02-04

HABER: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

Akşama misafiriniz var ve kek-börek yapacak vaktiniz yok. Endişelenmeyin, size hayatınızı kolaylaştıracak bir teklifimiz var. Hemen Motif Atölye Cafe’yi arayın ve siparişinizi verin. Hem de ne istiyorsanız ve ne kadar istiyorsanız. Ev hanımları tarafından titizlikle hazırlanan, evinizde yaptığınız kadar taze, elinizle yaptığınız gibi lezzetli ikramlarla misafirlerinize unutamayacakları bir ziyafet çekin!

 

Motif Atölye Cafe’de sadece kek, börek, çörek yok tabii ki. Öğle yemeğini dışarıda yemek zorundaysanız ve ‘ev yemeği’ tadında bir şeyler arıyorsanız, burası tam size göre. Esra Gürsoy’un açtığı bu şirin mi şirin mekanı daha yakından tanımadan önce adının neden ‘motif’ olduğunu ve ‘atölye’ fikrinin nereden çıktığını öğrenmeye ne dersiniz?

İzmit’te, Yahya Kaptan Mahallesi Şehit Ergün Köncü Sokak’ta, Ramada Otel’in hemen karşısında çok kısa bir süre önce açılan Motif Atölye Cafe’nin sahibi Esra Gürsoy, kafenin adının neden motif olduğunu şöyle açıklıyor: “Kafemizin duvarlarında gördüğünüz çiniler de danteller de desen içeriyor. Desenler de motiflerden oluşuyor. Bu yüzden ismimiz Motif Atölye Cafe.” Esra Hanım sadece bir kafe açmakla kalmamış aynı zamanda hayallerini de gerçeğe dönüştürmüş.

 

 

ÇİNİ ATÖLYESİ OLACAK

Yaklaşık 5 yıldır geleneksel İznik çinisi dersi alan Esra Hanım, kursa devam ederken bir yandan da “Kendimize ait bir yerimiz olsa, duvarlarında yaptığımız çinileri sergilesek” diye aklından geçirirmiş. Ve sergilemiş de. Bununla da yetinmemiş, aynı zamanda kafesini bir atölyeye dönüştürmüş. Esra Hanım’ın hocası iki ay sonra haftada bir gün kafede çini dersi verecek. Atölye çalışmasına katılacak bayanlar bir yandan çini öğrenecek diğer yandan çayını ve kahvesini yudumlayacak.

 

EŞİNİN DESTEĞİ TAM

Esra Hanım, kafeyi açmadan önce KOSGEB kredisi için başvurmuş, seminerlere katılmış, tüm evraklarını tamamlamış, iş planını yapıp teslim etmiş. Şimdilerde KOSGEB’ten gelecek cevabı bekleyen Esra Hanım, “KOSGEB’in girişimcilere sunduğu imkanlardan yararlanmak istedim. Bu şekilde yoluma daha rahat devam edeceğimi düşünüyorum. Bu arada eşimin desteğini de es geçemem. Kafeyi açarken bana hem maddi hem manevi çok destek oldu” diyor.

Motif Atölye Cafe’nin duvarlarındaki süslemeler gibi tasarımı da Esra Hanım’a ait. Bahçesiyle birlikte 40 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasitedeki kafede böreklerden pastalara, salatalardan tatlılara kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Motif Atölye Cafe’nin en önemli özelliği, bütün ürünlerin el yapımı ve günlük olması, aynı zamanda geleneksel tatları günümüze taşıması. Esra Hanım alışveriş yaparken de çok titiz davranıyor, kendi evine aldığı ürünlerin kalitesi ne ise kafe için de aynı alışverişi yapıyor.

 

 

ÇORBA DA VAR KAHVALTI DA

Motif Atölye Cafe’de güne dilerseniz çorba içerek başlayabilirsiniz, dilerseniz kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıda hem serpme hem de tabak kahvaltı seçenekleri mevcut. Her sabah iki tepsi ev usulü poğaça da pişiyor Motif Atölye Cafe’de. İsterseniz yeni demlenmiş çay ile hemen oracıkta yiyebilir, isterseniz paket yaptırıp evinize ya da iş yerinize götürebilirsiniz. Öğle saatinde ev yemeği bulabileceğiniz Motif Atölye Cafe’de mantının da tadına mutlaka bakmalısınız.

 

ORGANİZASYON DA YAPABİLİRSİNİZ

Motif Atölye Cafe her türlü organizasyona da açık. Burada doğum günü kutlayabilir ya da günlerinizi kafenin şirin ortamında renklendirebilirsiniz. Dilediğiniz taktirde organizasyona ilişkin süslemeleri Esra Hanım yapabilir, doğum günü pastanız ev yapımı olabilir. Günler için sipariş verdiğiniz taktirde istediğiniz kek ve börek de hazırlanarak masanıza kadar getiriliyor. Sadece günler için değil eviniz için de sipariş verebilirsiniz.

Akşam bir misafiriniz gelecek ve sizin hazırlık yapacak vaktiniz yok ise Motif Atölye Cafe’ye bir telefon açmanız yeterli. Siz, misafirlerinize ne ikram etmek istediğinize karar verin, gerisini Motif Atölye Cafe’deki bayanların marifetli ellerine bırakın. Gün içinde ikramlarınız hazırlansın akşam eve giderken alıp götürün. Motif Atölye Cafe ileride paket servisine de başlayacak.

 

İLETİŞİM

 

Adres: Yahya Kaptan Mahallesi,

Şehit Ergün Köncü Sokak, No: 29,

Ramada Oteli’nin karşısı

Telefon: 0262 311 71 09

ETİKET :   motif atölye cafe kafe yemek kahvaltı mekan esra gürsoy organizasyon izmit kocaeli yahya kaptan mahallesi