kocaeli , 22-08-2019

Harflerin tuvalde dansı

Mercek Sanat’ın sahibi Esma Hilal Karaman, ‘Hiçbir yazı hiçbir söz’ isimli harflerin tuvalle buluştuğu kişisel resim sergisini açtı

10:53:34 | 2018-10-06

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

Resim ve seramik sanatına ilgi duyanların, sanat ve felsefe konuşmak isteyenlerin yeni buluşma noktası olan Mercek Sanat’ın sahibi Esma Hilal Karaman, ‘Hiçbir yazı hiçbir söz’ isimli kişisel resim sergisini açtı. Uzun bir süredir özenle yaptığı yağlı boya tablolarını görücüye çıkaran Karaman, İzmit Kent Meydanı karşısındaki atölyesinde açtığı sergide 18 eserini sanatseverlerin beğenisine sundu. Ressam Karaman’ın geleneksel çizgiyi modernize ederek ve harfleri kullanarak resmettiği eserleri çok beğenildi.

 

 

 

HARFLERİN BENİM İÇİN ANLAMI

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergide konuşan ve neden tablolarında harfleri kullandığını anlatan Karaman, “Düşün dünyamda yazıyı ‘şey’lerle özdeş kılıyorum, her bir harf bir varlıktır benim için. Bizler, sonu gelmeyen başka bir aleme doğru bu dünyaya ait olmayan bir cümlenin parçasıyız. Her ölümle eksilen kelimeler, her doğumla çoğalır. Bazıları iz bırakır ama önemli ama önemsiz. Bazılarının gölgeleri asıllarından büyüktür, bazılarının gölgesi yok. Bazısı yokken var bazısı varken yoktur. Harflerle yolculuğumda bakış açımı genişleterek kendi içsel yolculuğumu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Bu harfler; bir görünüp bir kaybolurken varlığı ve hiçliği, zamansızlığı ve mekansızlığı kısacası insanın özünde var olan değişkenliği bana yaşatıyorlar” dedi.

 

 

 

SAYISIZ SERGİ AÇTI

Sanatseverler, gelenekselin modernize edildiği resimleri çok beğendiklerini ifade etmekten geri durmadı. Kocaeli doğumlu olan Karaman, Sakarya Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Halen aynı üniversitede yüksek lisansına devam eden Karaman, yaklaşık 6 ay önce Mercek Sanat Atölyesi’ni kurarak Kocaelililer’e sanata felsefeye ve sohbete doyacakları bir mekan kazandırdı. 2001 yılından itibaren sayısız sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturan Karaman’ın harfleri tuvale yansıttığı resimlerini görmek istiyorsanız Karabaş Mahallesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi, No:4 Dire:2 (İzmit Kent Meydanı eski valilik karşısı)’ndaki atölyesine gidebilirsiniz.

 
ETİKET :   mercek sanat hilal karaman resim sergi harfler tuval sanatseverler atölye seramik

Tümü