kocaeli , 14-12-2019

Güllü Konak'a görkemli açılış

İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ikinci projesi olan Güllü Konak düzenlenen törenle açıldı

10:20:34 | 2019-05-28

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

2018 yılında kurulmasına rağmen önemli çalışmalara imza atan İzmit Tarih Koridoru Derneği, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Hacıhasan Mahallesi Kolaylı Sokak No:15'te bulunan ve Yılmazlar Evi olarak tescillenen tarihi konak, Güllü Konak adıyla çay ve kahvehane olarak görkemli bir iftar programıyla açıldı.Açılışa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, İl Kültür Turizm eski müdürü Adnan Zamburkan, emekli Kocaeli Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Güray Oruç, Biz İzmit’iz Platformu’nun kurucusu Hüseyin Erol ve çok sayıda davetli katıldı.

YENİ MASALLAR YAZALIM

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet açılış öncesinde konağı gezerek İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan’dan bilgi aldı. Daha sonrasında bir konuşma yapan İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan “ İzmit bizim hikayemiz. Akçakoca Mahallesi ve Kapanca Sokak İzmit’in direnen eski zaman mekanları. Burada ilk projemiz olan Tarihi Çarşı, ayrı bir değeri ve içerisinde saklıyor. Bizler istiyoruz ki burada hep birlikte yeni masallar yazalım” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALARIN DEVAMI BİRLİKTE OLSUN

Dernek Başkanı Nüket Özcan’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet “Tarihimizin, kültürümüzün, geçmişimizin ortaya çıkarılmasında emeği olan herkesin yüreğine sağlık. Bundan sonra tarihi yapıları daha fazla gezip görme fırsatımız olacak. İzmitliler adına çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamı birlikte nasip olsun” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımıyla kurdele kesildi. Daha sonrasında ise davetlilerle birlikte hatıra fotoğrafı çekildi. Açılış, gerçekleştirilen iftar organizasyonu ile sona erdi.

ÇAY KAHVE İÇİLEBİLECEK

İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan’ın derneğe bağışladığı 2 katlı Güllü Konak’ta çay ve kahve hizmetleri verilecek. Ayrıca konakta ÇEKÜL Vakfı tarafından araştırmacılar ve öğrencilerin yararlanabileceği bir kütüphane oluşturuldu.

 

ETİKET :   İzmit Tarih Koridoru Derneği Güllü Konak İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan Kapanca Sokak taha ahmet özel