kocaeli , 31-05-2020

Gravür sanatçısı Ertürk’ten Cumhuriyet sergisi

Şükrü Ertürk’ün gravürü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında İzmit Belediyesi Sanat Galeri’sinde görücüye çıktı

11:32:20 | 2019-10-23

 HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü ile İzmit Belediyesi ortaklığında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında sanatçı Şükrü Ertürk’ün yaptığı eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Şükrü Ertürk’ün ‘Ata’nın İzleri’ adını verdiği gravür sergisine; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Kocaeli Nicomedia Lions Kulüp Başkanı Nihal İzlal Tezgiden, Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü Kurucu Başkanı Ümit Tezgiden ve sanatseverler katılım sağladı.

 

KOPYA EDİLEMEZ

Sanatçı Şükrü Ertürk, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda gravür sanatçısı olarak görev yaptıktan sonra kendi atölyesinde eserler yapmaya devam etti. Sanatçı Ertürk, eserlerini açtığı sergiler aracılığıyla sanatseverlerle buluşturuyor. Yaptığı sanat eserlerinin en önemli ayrıntısının kopya edilememesi. Banknot, pul, çek kıymetli kağıtların üzerindeki portre, mimari yapı, manzara konuların orijinal çelik kalıplara doğrudan elle oyulduğu gravür tekniğini kullanan başarılı sanatçı Ertürk, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ben Atatürk portresini yaparken Atatürk’ü gerçek anlamda yansıtacak portreler yapmak istedim, onu anlamak için birçok kitaptan araştırmalar yaptım. Mustafa kemal Atatürk’ün kişiliğini okuduğum kitaplar bana yol gösterici oldu.”

 

GRAVÜR TEKNİĞİ

Sergide çok sayıda ödül alan eseri de bulunan Şükrü Ertürk, yaptığı eserlerin üretim tekniklerinden ve hikayelerinden bahsetti. Çelik ve bakır üzerine mikroskop ve büyüteç altında çelik bıçaklarla kazımak suretiyle yapılan gravür tekniği daha sonra kağıt üzerine aktarılıyor. Çok incelikli ve uğraş gerektiren bir iş olan ekslibrisler, 50 dakikalık işlemden sonra baskısı tamamlanmış oluyor.

Büyük bir ilgiyle sanatseverler tarafından dinlenen Şükrü Ertürk, eserlerini tek tek anlattıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdi. Sergi 26 Ekim Salı gününe kadar açık olacak. Sergi, sanatseverlerin gidip görebilecekleri ilgi çekici bir sergi.
ETİKET :   sergi sanat gravür şükrü ertürk galeri sanatsever izmit izmit belediyesi kocaeli

Tümü